Dzisiaj opiszemy rozwiązanie CTERA C400, które naszym zdaniem jest najlepszym rozwiązaniem do backupu danych dostępnym na rynku w Polsce. Zanim jednak pokażemy zalety systemu CTERA C400, krótko opowiemy o samej firmie.
CTERA Networks, bo tak brzmi pełna nazwa firmy została założona w 2008 roku w Izraelu. CTERA tak naprawdę wywodzi się z firmy Check Point, swego czasu do Check Point zgłosił się bank Santader, który złożył zamówienie na system do wykonywania backupu danych. Po dostarczeniu zamówionego rozwiązania do banku, okazało się, że system jest tak dobry, że bank domówił licencje dla oddziałów w UK oraz Brazylii. Po tym sukcesie Check Point postanowił założyć firmę córkę CTERA Networks i od tej pory system do backupu danych jaki został wdrożony w banku Santander rozwijany jest pod logiem firmy CTERA. Obecnie CTERA posiada oddziały na całym świecie, firma pozyskała wielu inwestorów, między innymi jest to firma CISCO. Firma otrzymała wiele prestiżowych nagród i może się pochwalić dużą ilością wdrożeń.
CTERA C400 to jeden z systemów jakie oferuje firma CTERA Networks. Jest to kompleksowe rozwiązanie do wykonywania kopi danych w firmie. W skład tego rozwiązania wchodzą:
– macierz dyskowa C400, której zadaniem jest przechowywanie plików kopi zapasowej,
– oprogramowanie agentów instalowanych na końcówkach tj. stacje robocze, laptopy, serwery, czy urządzenia mobilne. Ich zadaniem jest wykonanie kopi danych i przesłanie jej na macierz C400,
– oprogramowanie do zarządzania kopiami danych zainstalowane na macierzy C400, zadaniem jego jest między innymi scentralizowane zarządzanie końcówkami, na których są zainstalowani agenci,
CTERA C400
W macierzy CTERA C400 możemy zainstalować 4 dyski twarde, każdy o pojemności 6TB co w sumie daje nam przestrzeń 24TB. Dyski możemy skonfigurować w RAID 0, 1, 5 lub 6. Wolumeny mogą być szyfrowane kluczem AES 256 bitów. CTERA C400 umożliwia skonfigurowanie do 1000 migawek co sprawia, że możemy na niej przechowywać kilka wersji tego samego pliku. W standardzie macierz posiada dwa porty 1 Gbit/s, które możemy skonfigurować w trybie LACP w celu zwiększenia pasma przepustowości. Macierzą zarządzamy przez graficzny panel sterowania, który uruchamiamy w przeglądarce internetowej – interfejs jest w pełni spolonizowany. Rozwiązanie CTERA C400 możemy bez problemu podłączyć do domeny AD lub serwera LDAP.
Warto dodać, że macierz C400 oprócz tego, że pełni rolę systemu do backupu danych to ma też funkcjonalność serwera NAS. C400 potrafi współdzielić dane w sieci przy pomocy protokołów SMB, CIFS, NFS, WebDAV, AFP, FTP czy iSCSI.
CTERA PC Agent
W standardzie z urządzeniem otrzymujemy 50 licencji PC Agent z możliwością rozbudowy do 100 licencji. PC Agent ma za zadanie wykonać kopię danych z końcówki na której jest zainstalowany. W tym momencie obsługiwane są wszystkie systemy dostępne na rynku tj. Windows, Windows Server, Linux, Unix, Mac, Android, iOS, czy Windows Mobile. CTERA PC Agent umożliwia wykonanie kopi danych na trzech poziomach: plików, bloków (obraz dysku twardego typu bare metal recovery) i aplikacji (exchange, share point, Hyper-V, AD czy MSsql). Kopia danych wykonuje się w tle podczas pracy użytkownika, nie ma potrzeby zamykania aplikacji i plików na czas wykonywania kopi.
Przed przesłaniem danych na serwer C400 najpierw tworzony jest tunel SSL 128 bitowy, następnie wykonywany jest proces deduplikacji bloków po stronie źródła, po czym wyodrębnione bloki zostają zaszyfrowane kluczem AES 256 bitów, oznakowane i poszatkowane znacznikiem SHA-1, a następnie losowo zostają przesłane przez tunel SSL 128 bitowy na macierz CTERA C400. Taka transmisja odbywa się zarówno w sieci LAN jak i WAN.
Jeżeli producent wyda nowszą wersję oprogramowania CTERA PC Agent to wtedy C400 automatycznie aktualizuje agentów na końcówka. CTERA dostarcza PC Agentów w postaci paczki instalacyjnej MSI z obsługą technologii Microsoft SSO co sprawia, że jeżeli mamy w sieci kontroler AD to możemy je zainstalować na końcówkach przy pomocy reguły GPO. Tak instalowani CTERA PC Agenci będą mieli już zaszyte poświadczenia co sprawia, że po instalacji od razu będą gotowi do pracy.
Bezkonkurencyjność
System ma wiele zalet, przede wszystkim jest prosty w obsłudze, system po rozpakowaniu z opakowania jest gotowy do pracy już po 4 godzinach. Po drugie CTERA ma bezkonkurencyjny współczynnik ceny do jakości, poniżej porównanie CTERA C400 do rozwiązania konkurencji, należy zwrócić uwagę na to, że cena konkurencji nie uwzględnia kosztów macierzy. Żeby tego było mało to wszystkie elementy systemu są dostarczane od jednego producenta, co eliminuje ewentualne problemy z kompatybilnością.
CTERA zajęła się także problemem cichego uszkodzenia danych, w tym celu zaimplementowano technologię RAID Scrubbing, jej zadaniem jest wykonanie „checksumy” bloku przy jego zapisie. W momencie odczytu bloku danych CTERA weryfikuje, czy „checksuma” w momencie odczytu jest równa tej, która była wykonana w momencie zapisu. Jeżeli okaże się, że „checksumy” są różne to CTERA odzyskuje blok w funkcji skrótu, dzięki czemu mamy pewność, że dane przechowywane na CTERA nigdy nie ulegną uszkodzeniu.
Naszym zdaniem i zdaniem klientów CTERA największą zaletą tego systemu jest pełny automatyzm i scentralizowana graficzna konsola zarządzająca końcówkami. Administrator systemu CTERA z poziomu swojego stanowiska pracy może w każdej chwili zapoznać się z raportami, może sprawdzić, czy kopie zapasowe z komputerów w firmie wykonują się prawidłowo, oraz ma kontrolę nad wszystkimi procesami archiwizacji danych w firmie.
Podsumowanie
Naszym zdaniem CTERA to idealny system backupu, którego cena jest skrojona na polskie realia. Na rynku jest wiele systemów do backupu danych, ale niewiele z nich dostarcza narzędzie do scentralizowanej kontroli procesów archiwizacji, które ułatwiają kontrolę nad archiwizacją danych w firmie. W Polsce firma CTERA uruchomiła system Try&Buy, dzięki niemu możemy za darmo wypożyczyć system CTERA C400 i zweryfikować jego działanie we własnej firmie.