Piąty Światowy Dzień Backupu to znakomita okazja by pomyśleć o kopii bezpieczeństwa swoich danych. StorageCraft Polska, dystrybutor rozwiązań do tworzenia i szybkiego przywracania backupu przypomina, że zgromadzone informacje to nasze aktywa – nierzadko znacznie cenniejsze niż kosztowne urządzenia, na których je przechowujemy.
20 lat gromadzenia danych. Jedno zwarcie. Poczucie niesprawiedliwości, z jakim zostaje użytkownik bez kopii zapasowej to jego najmniejszy problem. Zamieńmy prywatny komputer na firmowy laptop, a awarię na kradzież i problemy dopiero się zaczynają. Wiele osób wciąż nie traktuje swoich danych z należytą ostrożnością. Obawiamy się raczej utraty smartfona czy laptopa zapominając, że – choć kosztowne i wyrafinowane technologicznie – są tylko narzędziami do przetwarzania naszych informacji. Ile osób rozpoczyna dzień przeglądając newsy? Sporo. A ile zabezpiecza efekty wczorajszej pracy?
Awarie i kradzieże – czyli fizyczna niedostępność urządzenia z naszymi danymi – to tylko jedna strona medalu. Drugą stanowi rosnąca liczba ataków mogących doprowadzić do zniszczenia danych lub ich kradzieży z zainfekowanych maszyn. Według ośrodka badawczego AV-TEST tylko w pierwszym kwartale 2015 zidentyfikowano ponad 34 miliony nowych zagrożeń. Z kolei globalne badania Ponemon Institute sponsorowane przez firmę Intel dowodzą, że firmy padające ofiarami cyberataków straciły w 2014 średnio 7,6 mln dolarów. Ile stracili użytkownicy indywidualni? Dokładne szacunki nie istnieją, jednak można zakładać, że w przeliczeniu na liczbę poszkodowanych straty są znaczne.
O tym, że wciąż zbyt rzadko chronimy zgromadzone informacje przypomina obchodzony dziś Światowy Dzień Backupu. Przeddzień Prima Aprilis jest doskonałą okazją, by zupełnie poważnie zadbać o bezpieczeństwo danych, bez których nie wyobrażamy sobie funkcjonowania – zarówno prywatnie jak i biznesowo. Ustanowione w 2011 święto kopii bezpieczeństwa to także swoisty dzwonek alarmowy dla administratorów IT, którzy nie korzystali jeszcze z rozwiązania do backupu i nie mają planu działania na wypadek usterek. Warto wdrożyć obydwa, bo szybkie przywrócenie danych to szybki powrót do pracy, a więc mniejsze koszty przestojów (tzw. downtime), w trakcie których firma nie może normalnie pracować.
– Mówiąc o zasobach firmy myślimy często: budynki, samochody czy prawa patentowe – mówi Sylwia Mucha, General Manager StorageCraft Polska – Tymczasem jej realną wartością są gromadzone informacje, bo to ich przetwarzanie umożliwia generowanie zysku. Jeżeli więc nie chcemy, by nasze kluczowe dane pewnego dnia – np. wskutek awarii – koniecznie zadbajmy o odpowiedni backup.
1 Comment