Cztery lata temu, gdy kupowałem pierwszego Nasa padło na Synology, ponieważ na tamte czasy wersja webowa była bardziej przyjazna dla użytkownika. Po latach jak wiadomo wszystko się zmienia oraz uśmiechnął się do mnie los i mam możliwość pobawić się nowym wynalazkiem firmy QNAP modelem TVS-471 i3-4150 4G.
Jest to najmocniejsza czterodyskowa wersja qnapa z serii TVS.
Serwer posiada:
1x USB3.0 z przodu
2xUSB 3.0 z tyłu
2xUSB 2.0 z tyłu
1x port HDMI
1x port zasilający
4xLAN 1000 Mbit/s
Jeśli komuś będzie mało czterech portów LAN to producent przewidział możliwość dołożenia dwóch kart: Dual port 10 Gigabit network adapter.
Na początek zaopatrzyłem się w dwa dyski Segate ST2000DM001.
Bardzo solidne kieszenie na dyski, w porównaniu do Synology, bo tam były plastikowe.
Dysk przykręca się do kieszeni czterema śrubkami. Na foto powyżej widać również, że można przykręcić dysk 2,5 cala. Do tego celu zostały specjalnie oznaczone otwory by nikt się nie pomylił.
Obudowa serwera, wykonana została z solidnej blachy. Przód został bardzo dobrze spasowany i się nie rusza. Po włożeniu dysków do serwera i uruchomieniu spodziewałem się, że dyski będą powodować wibrację kieszeni a ta przeniesie dźwięk na obudowę. Ku mojemu zaskoczeniu było słychać tylko wiatrak z tyłu obudowy.
Bardzo mi się podobał proces instalacji, który przeprowadziłem przez panel przedni obudowy. Gdy już wyskoczył komunikat, że serwer jest gotowy i mogłem sprawdzić adres IP.
Inne opcje, które możemy sprawdzić z poziomu wyświetlacza to:
– konfiguracja kart sieciowy
– parametry dysków
– szybkość wentylatora
– pojemność dysku
– temperatura procesora i systemu
– wyłączyć urządzenie
– zrestartować
– zresetować hasło
Brakuje mi możliwości sprawdzenia obciążenia systemu/ram.
Po skonfigurowaniu urządzenia pobiera on 37W gdzie obciążenie procesora jest obecnie 0%.
Dane o poborze odczytuje z watomierza, który kiedyś sobie zakupiłem :).
W skali miesiąca wychodzi, że za energię zapłacimy:
0,60 zł (cena 1KWh)*24h*30dni*0,037W = 15,98 zł
Musimy też brać pod uwagę to, ze nasz serwer będzie czasami ciężej pracował i zużywał więcej prądu. Tak się prezentuje pod większym obciążeniem:
12% użycie 50 W
48% użycie 63W
75% użycie 70W
95% użycie 80W
Gdy wyłączyłem serwer to w trybie czuwania pobierał 3W. Wartości są przybliżone, ponieważ nie da się utrzymać stale tego samego obciążenia procesora :D.
Nadszedł czas na uruchomienie
Woow dużo się zmieniło od czasu, kiedy miałem możliwość zalogowania się do aplikacji webowej qnapa. Pulpit w wersji 4.2 trochę przypomina pulpit maca :). Aplikację otwierają się w tym samym oknie i dodają się do belki na górze. Dzięki temu wszystkie otwarte aplikacje mamy w jednym miejscu.
Jest to bardzo wygodne rozwiązanie logując się np. z telefonu gdzie ekran mamy mały, a ikony są dosyć duże i łatwo w nie trafić.
Na pulpicie znajdują się skróty aplikacji. Jeśli ich nie potrzebujemy możemy je skasować lub przenieść na inną stronę. Wszystkie zainstalowane aplikacje znajdują pod menu, które mieści się w lewym górnym roku. Pulpit Jest bardzo przejrzysty. W lewym dolnym roku mamy kosz, gdzie trzymane są wszystkie pliki skierowane do kosza sieciowego. Klikając prawym klawiszem, możemy szybko opróżnić kosz i nie musimy błądzić po ustawieniach. Ponadto możemy przejść do ustawienia kosza lub otworzyć zawartość w aplikacji filestation. Na środku na dole mamy też do dyspozycji skróty:
• Możemy połączyć się z naszym myqnapcloud
• Narzędzia do obsługi serwera pod różne systemy oraz telefon.
• Skrót do forum, pomocy oraz najczęściej zadawanych pytań
Klikając na strzałkę w prawo przechodzimy do kolejnego ekranu z aplikacjami. W prawy górnym rogu mamy widżet , który pokazuje parametry serwera.
Bardzo przyjaznym rozwiązaniem jest również aplikacja do monitorowania systemu na androidzie. Za jej pomocą możemy zrobić praktycznie wszystko.
1. Włączyć/wyłączyć paczki oraz różne usługi
2. Zarządzać użytkownikami
Możemy dodawać, kasować zmienić uprawnienia użytkowników.
3. Logi systemu
Widzimy, kto się ostatnio logował, komu nie udało się zalogować. Jest pełen wgląd do dziennika zdarzeń.
4. Zarządzanie kopiami zapasowymi.
Możemy np. włączyć/wstrzymać robienie się kopii zapasowej
5. Sprawdzić aktywne zadania w stacji pobierania
Ile zostało zadań do pobrania, jaki jest transfer wychodzący oraz przychodzący.
Jest też możliwość zatrzymania wszystkich plików, które obecnie się pobierają, jak również wznowienia.
Mamy także dostęp do wyszukiwarki BT.
6. Dostęp do narzędzi systemowych
Tu widzimy, jakie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej są podłączone do USB oraz mamy możliwość ponownego uruchomienia serwera, wyłączyć oraz uśpić.
7. Monitor zasobów, który pokazuje nam wszystkie informacje o systemie.
Widzimy obciążenie procesora, ram, temperaturę dysków oraz wykorzystanie dysków.
Aplikacja Digital TV Station.
Aplikacja służy do oglądania TV na żywo z podłączonym tunerem DVB-T. Obecnie producent rekomenduje do tego urządzenia tylko jeden tuner i jest to ASUS My Cinema U3100 Mini. Do serwera podłączyłem tuner, który nie jest wspierany przez qnapa i czasem udawało mi się go uruchomić w synology, w zależności od tego jaką aktualizację wypuścili. Udało się, tuner został wykryty jako urządzenie Afatech AF9013.
Tuner, który posiadam można kupić już od 35 PLN. By zacząć oglądać TV musimy najpierw skonfigurować nasze Digital TV Station.
Konfiguracja urządzenia jest bardzo prosta i wystarczy wejść do ustawień aplikacji i dodać odpowiednią częstotliwość.
Możemy ją dodać z listy lub wprowadzić ręcznie. Dobrym pomysłem jest pokazanie siły sygnały na danej częstotliwości. Dzięki temu mogłem zmienić kierunek anteny i zyskać lepszą jakość sygnału. Sam wygląd aplikacji jest bardzo przejrzysty i trudno się tu zgubić.
Filmy nagrywają się w dobrej jakości i nie przerywa nagrywania. Brak jest możliwości ustawienia cyklicznego nagrywania oraz o konkretnej godzinie. Przydałaby się aplikacja, która umożliwi oglądanie TV w telefonie, dzięki której moglibyśmy włączyć zdalne nagrywanie.
Photo Station – uporządkuj swoje zdjęcia
Aplikacja ułatwia nam zarządzanie zdjęciami oraz umożliwia w bardzo łatwy sposób ich udostępnianie.
Na pierwszym ekranie widzimy naszą galerię, która znajduje się w folderze udostępnionym. Foldery udostępnione wprowadzamy do ustawień aplikacji. Zdjęcia poukładane są od najmłodszych do najstarszych. Zdjęcia z galerii, dostępne są tylko dla użytkowników, którzy mają dostęp do folderów wskazanych w ustawieniach.
Przechodzimy do opcji Zarządzaj.
Z lewej strony w menu mamy:
1. Wszystkie udostępnione zdjęcia(galeria).
2. Folder prywatny dostępny po wprowadzeniu hasła.
3. Zdjęcia synchronizowane przez qsync
4. Foldery, które wprowadziliśmy w ustawieniach ze zdjęciami.
Z tego folderu możemy przenieść zdjęcia do albumów oraz inteligentnego albumu.
5. W centrum udostępniania mamy udostępnione zdjęcia
6. Twarze: Po rozpoznaniu twarzy zdjęcia lądują do tego folderu.
7. Ostatnio załadowane/wykonane
8. Kosz
Z pozycji aplikacji możemy włączyć zdjęcia, filmy na TV przez DLNA.
Powiem szczerze, że w Synology ta aplikacja jest dużo łatwiejsza do zrozumienia, ponieważ tam pracujemy na folderach. Ale jak ktoś już ją pozna to jest w niej potencjał. Brakuje mi możliwości edycji, co ma się wyświetlać w galerii. Każdy użytkownik może chcieć wyświetlać sobie coś innego i nie koniecznie udostępnione zdjęcia. Kolejną rzeczą, której mi brakuje to możliwość automatycznego wysyłania zdjęć z telefonu do aplikacji.
Serwer OpenVPN – szyfrowanie połączenie z serwerem QNAP
Aplikacja OpenVPN umożliwia stworzenie tunelu VPN. Tunel może nam się przydać np. jak chcemy połączyć się z komputerami, które są w naszej sieci lub do połączenia z routerem i dodania nowych portów do przekierowania. Możemy jeszcze połączyć się z dyskami sieciowymi nasa lub innymi aplikacjami, które są dostępne tylko w sieci lokalnej.
Uruchamiając serwer VPN mamy od razu skonfigurowaną paczkę z certyfikatem i plikiem konfiguracyjnym, który wystarczy umieścić w odpowiednim folderze komputera lub telefonu. Nie musimy nic konfigurować, bo wystarczy wskazać folder z plikami konfiguracji. W synology trzeba jeszcze poprawić plik konfiguracyjny, ale nie jest to trudna rzecz. Do łączenia się przez OpenVPN musimy na komputerze zainstalować aplikację ze strony https://openvpn.net/
Możemy jeszcze skorzystać z rozwiązania serwera VPN PPTP. Większość urządzeń ma już zainstalowaną aplikację do łączenia się używając tej technologii. Musimy jeszcze pamiętać o bardzo ważnej rzeczy: trzeba mieć przekierowane porty na ruterze oraz stały lub dynamiczny adres IP. Inaczej nie uda nam się podłączyć z naszym serwerem VPN.
DFS, czyli agregacja folderów sieciowych
Tego brakuje mi bardzo w Synology. Brak możliwości stworzenia przez gui jednego folderu, do którego będą podłączone inne foldery sieciowe. Obecnie można podłączyć tylko foldery sieciowe Microsoft Network/Samba Service, ale liczę, że kiedyś będzie jeszcze możliwość podłączenia FTP, SFTP.
Kopia zapasowa, backup danych, archiwizacja …
Dobrym rozwiązaniem w domu czy w firmie będzie możliwość wykonania kopii zapasowej tego, co się zmieniło w danym przedziale czasowym. Coraz częściej płaci się duże pieniądze za przestrzeń dyskową i te rozwiązanie może pomóc nam obniżyć koszty archiwizacji danych. Bakapują się tylko te klastry, które uległy zmianie dzięki temu rozwiązaniu oszczędzamy miejsce i czas i pieniądze. Proces skorzystania z takiego rozwiązania jest bardzo prosty. Po stworzeniu puli pamięci, tworzymy migawkę i deklarujemy ile miejsca przeznaczamy na taki backup. Pojemność migawki możemy zmieniać w każdej chwili.
Możemy skonfigurować plan, co ile ma się robić kopia(migawka) lub ręcznie ją wykonać z możliwością ustawienia, do kiedy ma być przechowywana na serwerze. Również możemy zrobić klona naszej migawki lub skasować te, które będziemy uważać za nie potrzebne.
Gdy coś zostanie skasowane lub zmienione w przypadku migawki, nie musimy rozpakowywać całego naszego archiwum, tylko korzystając z menadżera migawek pobieramy interesujący nas cały folder lub plik.
Obecnie synology nie posiada takiej możliwości, nad czym bardzo ubolewam. Nowa wersja 6.0 ma wspierać podobne rozwiązanie, ale jest one jeszcze w fazie beta.
Serwer www i konfiguracja php.ini
Korzystając wcześniej z NASa Synology konfiguracja serwera WWW ograniczała się głównie do włączenia serwera www. Tu mamy coś więcej. Jeśli ktoś ma większą wiedzę może zmienić konfigurację serwera przez modyfikację pliku php.ini z poziomu strony z ustawieniami. Jeśli mamy potrzebę zrobić by nasz serwer pokazywał błędy PHP to edytujemy nasz plik przez pozycję Edytuj i szukamy wpisu display_error i zmieniamy z Off na On. Po kliknięciu Zapisz nasza konfiguracja zostanie zaimplementowana. Oczywiście możemy zmienić też inne opcje np:
upload_max_filesize – wielkość pliku wrzucanego na serwer.
max_execution_time – maksymalny czas wykonywania skryptu.
default_charset = „UTF-8” – zmiana domyślenego kodowania na UTF-8
Jest tego dużo więcej, ale nie będę już sie rozpisywał, co która oznacza.
Jeśli coś pójdzie nie tak zawsze możemy przywrócić ustawienia klikając guzik przywróć. Na pewno będzie to bardzo przydatna opcja dla początkujących osób. Zainstalowana jest tu wersja PHP 5.5.29. Jest to całkiem nowa wersja, bo z 4 września 2015. Jeśli ktoś wcześniej miał swoją stronę na innym serwerze i będzie chciał przenieść na qnapa warto by również miała swój plik php.ini może to pomóc w konfiguracji nowego pliku.
Stacja wirtualizacji, maszyny wirtualne …
Opowiem jeszcze trochę o innej usłudze, która również jest ciekawa i nazywa się Virtualization Station.
Coraz częściej nasze stare aplikacje nie chcą działać na nowych systemach operacyjnych. Np. Windows 7. Gdy nie wiemy już, co robić to przychodzi nam z pomocą maszyna wirtualna. Możemy zainstalować system, na którym wszystko nam działało i później zainstalować wymaganą aplikację. Mamy możliwość ustawienia cyklicznych kopii zapasowych oraz możliwość skorzystania z migawki. Możemy skorzystać z konsoli HTML5 lub konsoli VNC (aplikacja służy do przekazywania obrazu z fizycznego lub wirtualnego środowiska graficznego)
W aplikacji Virtualization station możemy skonfigurować naszą sieć na trzy sposoby:
- Sieć mostkowa – maszyny wykorzystujące tą konfigurację dostają z wybranej sieci LAN swój adres IP
- Tylko zewnętrzną – VM używa danych zewnętrznych.
- Sieć izolowana – maszyny widzą się tylko między sobą
Ja w swojej konfiguracji korzystałem z rozwiązania numer jeden, ponieważ chciałem, by maszyna miała dostęp do Internetu i do serwera. Takie rozwiązanie daje nam możliwość połączenie się z maszyną z zewnątrz po wcześniejszym przekierowaniu portów na ruterze.
Do naszej maszyny możemy podłączyć również urządzenia USB, a cała procedura wygląda następująco. Podłączmy np: RFXtrx433E (urządzenie pobiera informację z czujników na częstotliwości 433MHz). Wchodzimy do Zarządzanie urządzeniami i wybieramy USB. Na liście będziemy mieli wszystkie podłączone urządzenia. Klikamy edytuj i wskazujemy maszynę. Urządzenie USB możemy podłączyć tylko do jednej maszyny wirtualnej. Do maszyny wirtualnej ma dostęp tylko administrator QNAPa. Ale jeśli chcemy dodać nowego użytkownika to musimy założyć mu konto. Użytkownik nie musi mieć pełnego dostępu do aplikacji i można mu je ograniczyć do :
Uprawnienia konsoli | Kontrola dla VM |
Tylko oglądanie | Ustawienia VM |
Kontrola | Zasilanie |
Migawka |
Tutaj również możemy skorzystać z migawki. Czyli dostajemy informację, że jest nowa wersja naszej aplikacji i instalujemy ją. Sprawdzamy czy wszystko działa i jak mamy z czymś problem to przywracamy system sprzed aktualizacji w ciągu kilku chwil. Dla mnie jest to idealne rozwiązanie. Jeśli planujemy uruchomić więcej maszyn wirtualnych to warto pomyśleć nad wersją z większą liczbą pamięci RAM.
Qsirch – wyszukiwarka plików
Zadaniem aplikacji jest wyszukiwanie wpisanych fraz przez użytkownika. Aplikacja wyszukuje frazy w plikach i nazwach plików. Ponadto możemy podejrzeć wszystkie obrazy, pliki wideo, pliki z muzyką oraz pliki z pakietu Office.
Jest naprawdę pomocną aplikacją w wyszukiwaniu danej treści w dokumentach Office. Mamy pełny pakiet możliwości przeszukiwania naszych plików. Możemy wybrać gdzie ma szukać dokumentów lub plików PDF. Mamy jeszcze możliwość zawężenia wyszukiwania o datę modyfikacji oraz rozmiar. Brakowało mi tylko możliwości ustawienia, z jakich folderów ma korzystać qsirch. Domyślnie jest ustawione, że przeszukuje nam całego NASA i można dodać wyjątki. Na pewno aplikacja sprawdzi się w domu jak i w firmie.
Dodam na koniec, że tu też jest zapotrzebowania na pamięć ram i moje 2GB nawet nie wiem, kiedy zniknęło.
File Station – graficzny manager plików
Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze. Możemy za jej pomocą kasować/zmienić/przeglądać zawartość naszego serwera, bądź dodawać łącze do innych protokołów:
- Sieć Microsoft Windows
- FTP
- WebDAV
oraz chmur:
- Dropbox
- Google Drive
- Microsoft OneDrive
- Box
- Amazon Cloud Drive
- Yandex Disk
Możemy również podejrzeć pliki Word, PDF, Excel przez Google Docs, słuchać muzyki oraz oglądać filmy.
Z łatwością wyszukamy zdjęcie lub PDF który nas interesuje, ponieważ po najechaniu kursorem na plik pojawia się miniatura. Możemy również przerzucić dźwięk, obraz na urządzenie DLNA oraz puścić film na komputerze, który będzie transkodowany w locie. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest mapowanie obrazów ISO w folderze. Szkoda tylko, że nie można wskazać folderu, gdzie ma być obraz zamontowany.
Inną opcją, z której możemy jeszcze skorzystać jest udostępnienie wybranych folderów innemu użytkownikowi naszego nasa, umieścić wpis na facebook, wygenerować łącze do pliku lub od razu wysłać łącze do znajomego na wskazany adres email. Oczywiście możemy również ustawić, do kiedy ma być ważne dane łącze i czy ma wymagać hasła.
Minusem dla mnie jest to, że kopiując jakiś plik w filestation jest on tylko widoczny w zadaniu aplikacji i nie widać nic w zadaniach na pulpicie głównym.
Aplikacja Video Station – transkodowanie w czasie rzeczywistym
Autor aplikacji zrobił jak na podobieństwo PhotoStation. Również jest folder udostępniony gdzie są wszystkie filmy, które później możemy sobie je przenieść do swojej kolekcji.
Nie podoba mi się to, że w kolekcji może być tylko jeden folder. Np. jak mamy kilka części filmów, to żeby zostały pokazane w kolekcji, wszystkie muszą się znajdować w głównym folderze lub jak chcemy zrobić podział na : Bajki, filmy i co tam jeszcze chcemy, to wszystko musimy wrzucić do jednego wora.
Możemy z pozycji naszej aplikacji ustawić streaming na dane urządzenie po DLNA lub możemy transkodować w locie na komputerze, tablecie i telefonie. Mamy możliwość zmiany rozdzielczości do : 240p,480p,720p oraz obraz w oryginale. Aplikacja na adroida działa bardzo sprawnie. Nie zawiesza się oraz nie restartuje w trakcie oglądania filmów.
Serwer transkodując film bardzo się nie wysila. Obciążenie procesora jest na poziomie kilku procent.
Stacja monitoringu – QNAP jako rejestrator obrazu z kamer
Zawsze w qnapie podobała mi się możliwość podłączenia kamery na USB do monitoringu pokoju. Ktoś, kto nie chce od razu kupować drogich kamer IP może spróbować użyć swojej kamery na USB. Inna sprawa, że kamery na USB są dużo tańsze, ale niestety obraz nagrywany zajmuje dużo więcej miejsca ponieważ kamera przekazuje obraz w formacie M-JPEG a qnap go nie kompresuje do h264.
Lista dostępnych kamer znajduje się na stronie : http://www.ideasonboard.org/uvc/
Na synology zawsze był z tym problem. Synology nigdy nie chciał zrobić aplikacji oraz dodać plików ze sterownikami. Wszystko trzeba było robić ręcznie.
Podsumowanie
Jest jeszcze dużo innych aplikacji, ale wybrałem te, które wydawały mi się najbardziej interesujące. Serwer jest fajnym urządzeniem, gdzie można postawić serwer WWW, maszynę wirtualną, oglądać filmy przez kodi, trzymać ważne pliki oraz mieć swoją bibliotekę multimedialną.
Jest duża różnica między Synology oraz Qnapem między aplikacjami, wyglądem i dopracowaniem. Ktoś, kto chce mieć backup wszystkiego w jednym miejscu to tego nie znajdzie w qnapie.
Np. gdy przyjdzie nam do głowy, że chcemy zrobić backup bazy danych, to musimy używać skryptów lub zalogować się do aplikacji phpmyadmin i dopiero z tej pozycji ją wykonać. Decydując się na serwer NAS musi zdecydować, na czym nam zależy. Czasami możliwość zainstalowania wybranej paczki, może mieć decydujące znaczenie.
Duża część ludzi wybiera serwer NAS oczekując, że potrzebne aplikacje będzie mógł zainstalować bez większych problemów. Qnap jak i synology dają możliwość instalowania paczek ipkg, więc obydwa urządzenia dają nam duże pole do zmian.
Testowany model ma procesor i3 ale qnap ma również słabsze modele, które zużywają mniej energii. Dużym minusem jest spolszczenie Gui. Jak pierwszy raz zobaczyłem taki komunikat to się złapałem za głowę, o co chodzi.
A to jest test rozszerzony.
Dużym plusem jest port HDMI jeśli ktoś nie posiada SMART w TV lub jak ktoś chce sobie włączyć widok z kamer lub zarządzać maszyną wirtualną z pozycji TV.
Jeśli chcemy kupić serwer warto najpierw zasięgnąć porady na forum qnapclub.pl/pronas.pl
Pozdrawiam,
Rafał Frydrych/Unr3al2
1 Comment