Poprzednie dyski sieciowe firmy Netgear, które trafiały do naszego laboratorium były relatywnie niedrogie i kierowane do użytkowników domowych. Ich wydajność nie należała jednak do najlepszych przez co sprzęt lądował na dalekich pozycjach naszego zestawienia. Tym razem dotarł do nas model ReadyNAS NVX, który spowodował małe zamieszanie.
Urządzenie ma zwartą budowę, z przodu za metalowymi drzwiczkami umieszczono cztery kieszenie na dyski SATA o wielkości 3,5”. Niestety bez dodatkowych adapterów nie da się zamontować napędów 2,5”. Na górze przedniego panelu jest włącznik, diody informacyjne oraz port USB z przyciskiem szybkiego kopiowania. W części dolnej umiejscowiono wyświetlacz na którym możemy odczytać m.in. adres IP serwera oraz stan pracy, pojawiają się tam również informacje o błędach. Tylna ściana zawiera kolejne dwa porty USB, dwa gigabitowe złącza LAN, gniazdo kabla sieciowego, uchwyt do przenoszenia oraz wentylator o średnicy 92 mm i gniazdo linki zabezpieczającej. Całość wyposażona w dwa dyski twarde waży niemało, bo ponad 5,5 kg. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenie nie ma zewnętrznego zasilacza. Umieszczono go w środku.
ReadyNAS NVX ma duże możliwości. Oferuje m.in. serwer multimediów, stację pobierania i serwer WWW. Ta ostatnia w standardzie nie obsługuje PHP, ale na stronie internetowej producenta umieszczono odpowiedni dodatek wraz z instrukcją instalacji. W ten sam sposób można doinstalować obsługę baz MySQL. Prócz dodatków oficjalnych jest też szereg udostępnionych przez społeczność użytkowników. Z bardziej przydatnych wymienię przeglądarkę plików opartą na AJAXie czy rozbudowany system monitorowania zasobów systemowych. Po takim dozbrojeniu serwer może z powodzeniem stawać w szranki z urządzeniami ONAP czy Synology. Wartą wspomnienia funkcją dostępną w produktach tej firmy jest X-RAID2, który zapewnia łatwe i „inteligentne” rozszerzanie pojemności woluminu poprzez wymianę pojedynczych dysków wchodzących w jego skład na większe. Model NVX wspiera hot-swap, więc taką operację można wykonać nawet podczas pracy. Macierz odbuduje się automatycznie. Administratorzy docenią zapewne opcje zabezpieczania danych zgromadzonych na serwerze. Do dyspozycji jest np. zdalna replikacja na inny serwer ReadyNAS, backup przez FTP czy archiwizacja w usłudze ReadyNAS Vault.
Pod względem wydajności Netgear również nie ma się czego wstydzić. Uzyskiwane transfery zarówno poprzez FTP jak i SMB są na wysokim poziomie. Prawie 45 MB/s przy zapisie i 65 MB/s podczas odczytu z NAS to wyniki wyższe od niejednego urządzenia z czołówki zestawienia. Dla FTP jest nieco wolniej – odpowiednio 38 MB/s oraz 31 MB/s co również można porównywać z najlepszymi. Mimo tych wszystkich zalet ReadyNAS NVX znalazł się na dość odległej pozycji. Jest to spowodowane kilkoma brakami, wśród których wyliczyć można brak szczegółowych ustawień działania usługi FTP, serwer http bez obsługi języka skryptowego PHP, pobieranie danych tylko przez protokół BT a przede wszystkim głośna praca i wysokie zużycie energii.
Netgear RNDX4000 na pewno nie jest urządzeniem, które będzie odpowiednie do domu. Potrafi być głośniejsze od niejednego peceta a włączone przez 24 godziny na dobę zwiększy nasz miesięczny rachunek za energię elektryczną o ok. 20 zł. Jego interfejs także nie może się równać z rozbudowanymi i przyjaznymi rozwiązaniami QNAP czy Synology. Firmy docenią jego wydajność i możliwości rozbudowy o dodatkową funkcjonalność.
Źródło: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/netgear-readynas-nvx-rndx4000