Firma QNAP już nas przyzwyczaiła, że co chwilę prezentuje nowe rozwiązania, tym razem zaprezentowano nową serię TS-X53B. W skład nowej serii wchodzą trzy modele: dwudyskowy TS-253B, czterodyskowy TS-453B oraz sześciodyskowy TS-653B. Firma QNAP nową serię pozycjonuje między serią TS-x53A, a TVS-x73.
Nasza redakcja na testy otrzymała model TS-453B, po rozpakowaniu od razu widać nowy design. Obudowa serwera jest cała plastikowa, ale trzeba zaznaczyć, że jest to tworzywo wysokiej jakości, wszystko jest bardzo dobrze dopasowane i sprawia wrażenie bardzo solidnej konstrukcji. Co ciekawe serwer TS-453B jest wyposażony w wyświetlacz OLED. TS-453B został wyposażony w bardzo duży wentylator, dzięki czemu serwer jest bardzo cichy.
Specyfikacja TS-453B
Pewnie się zastanawiacie, czy QNAP jest jeszcze w stanie nas czymś zaskoczyć, okazuje się, że tak. Zanim jednak napiszemy co takiego szczególnego ma ten model najpierw spójrzmy na standardowe parametry
I tu już widzimy czym zaskakuje nowa seria, jak widać na zdjęciach serwery mają miejsce na zamontowanie kart PCIe i to nawet modele dwudyskowe !!! W takim razie jakie karty możemy tam zainstalować? Może być to karta QM2, może to być karta od TP-Link WiFi (ac) lub kata z dwoma portami USB 3.1.
Karta rozszerzeń QM2
QM2 to dedykowana karta od firmy QNAP, która na pokładzie ma jeden port sieciowy 10GbE oraz dwa dyski SSD M.2
Jeżeli ktoś zamontuje kartę QM2 w swoim serwerze z serii TS-x53B to będzie miał możliwość skorzystania z Qtier.
QM2: Karta rozszerzeń M.2 SSD/10GbE PCIe
Karty PCIe z serii QM2 zapewniają obsługę dysków SSD M.2 i połączeń 10GbE RJ45 (opcjonalnie) w serwerze QNAP NAS*. Połączenie dysków SSD i łączności 10GbE w jednym rozwiązaniu sprawia, że QM2 pomaga podnieść ogólną wydajność serwera NAS i zapewnić ekonomiczną ścieżkę rozbudowy umożliwiającą korzystanie z sieci 10GbE.
Kluczowe funkcje:
- Idealna karta do serwerów NAS z jednym gniazdem PCIe, która pozwoli na podniesienie wydajności i rozszerzenie opcji łączności.
- Można zainstalować do dwóch dysków SSD 22110/2280 M.2 i utworzyć pulę buforowania lub wolumin automatycznego warstwowania w konfiguracji RAID 1 lub RAID 0.
- Umożliwia buforowanie na SSD, co zwiększa wydajność i optymalizuje wykorzystanie pamięci masowej dzięki zastosowaniu technologii Qtier**.
- Zapewnia łączność 10GbE i wsteczną zgodność ze standardami 5GbE / 2,5GbE / 1GbE/ 100MbE (QM2-2S10G1T i tylko QM2-2P10G1T).
- Czujniki termiczne SSD M.2 umożliwiają rejestrowanie temperatury dysku SSD M.2 w czasie rzeczywistym.
- Cichy moduł chłodzenia (radiator i wentylator inteligentny) minimalizuje ryzyko przegrzania i utrzymuje stale wysoką wydajność.
- Wskaźniki LED do monitorowania stanu dysku SSD M.2.
Wydajność
W serwerze zamontowaliśmy cztery dyski firmy Seagate o pojemności 8TB każdy
Dyski skonfigurowaliśmy w RAID 10, na którym utworzyliśmy pulę dyskową z obsługą migawek. W puli dyskowej stworzyliśmy dwa woluminy jeden zaszyfrowany, a drugi nie.
Na początek sprawdziliśmy jaką wydajność mają dyski na wewnętrznej magistrali, do testów wykorzystaliśmy wbudowane narzędzie od QNAP.
Serwer posiada sprzętowe wsparcie dla szyfrowania AES 256 bitów, dlatego nie widać różnicy w wydajności między woluminem zaszyfrowanym, a nie zaszyfrowanym.
Na plus nowego serwer jest jego wydajność z kartę 10GbE
Jeszcze więcej funkcjonalności
TS-453B to nie tylko wydajność, serwer dostarcza także nowe funkcje.
Nowe aplikacje to QRM+, Wireless Station, Browser Station, QIoT Suite Lite, DJ2 Console, Cinema28, IFTTT Agent, Qfiling i QVR Pro.
QVR Pro to aplikacja, która ma docelowo zastąpić Surveliance station, w standardzie otrzymuje licencję do obsługi 4 kamer IP. Według producenta ilość licencji możemy rozbudować do obsługi 124 kamer !!!
Porównanie do Synology DS916+ oraz DS716+II
Podsumowanie
Bezapelacyjnie QNAP ponownie zaskoczył, tym razem prezentując naprawdę wydajny sprzęt dedykowany dla osób/firm, które nie potrzebują dużej liczby dysków. Model, który testowaliśmy jest nie tylko wydajny, ale też funkcjonalny, ilość aplikacji powala. Na dzień dzisiejszy nie wiemy jeszcze jaka będzie cena w Polsce, ale jeżeli cena serwera dwudyskowego będzie na poziomie 2000PLN to konkurencja będzie miała duży problem.