Od dawna pytacie mnie jaką wydajność w praktyce ma QNAP z Thunderbolt, ale na dyskach HDD. Dlatego też postanowiłem zrobić prosty test i żeby nie było oprócz wolnych dysków HDD użyłem starszego modelu TVS-871T w wersji z procesorem i5 oraz portami Thunderbolt 2. Czyli teoretycznie jeżeli zdecydujecie się na zakup QNAP z nowej oferty to ich wydajność będzie lepsza bo mają one lepsze procesory oraz porty Thunderbolt 3.
Do testu użyłem MacBook Air A1466, QNAP TVS-871T oraz cztery dyski firmy Seagate ST8000VN0022 skonfigurowane w trybie RAID 10.
Po podłączeniu laptopa z serwerem QNAP od razu wykrył połączenie na porcie Thunderbolt i od razu z poziomu systemu OS w Finder miałem dostęp do przestrzeni dyskowej serwera.
Test przeprowadziłem oprogramowaniem Blackmagicdesign, który jest bardzo prostym benchmarkiem do testowania wydajności przestrzeni dyskowej z poziomu systemów OS. Po wybraniu udziału sieciowego umieszczonego na QNAP uruchomiłem test, wyniki widać poniżej.
Biorąc pod uwagę, że jest to stary model serwera QNAP, z 2 wersją Thunderbolt i tylko z 4 dyskami w wersji HDD to wynik ten powala. Dodatkowo zrobiłem test na 4 dyskach WD RED, które skonfigurowałem w RAID 0, tak wiem, że to głupota, ale chodzi, aby Wam pokazać jakie możliwości drzemią w tym serwerze nawet przy zastosowaniu wolnych dysków HDD.
Pamiętajcie, że na nowych modelach z portami Thunderbolt 3 jeżeli dodacie dwa dyski SSD i skonfigurujecie Auto-tier to te wyniki będę jak na poniższym teście.
Pamiętajcie, że to jest wydajność na jednym porcie i może być jeszcze większa jak podłączymy równolegle cztery Mac-i w wersji Pro do 12 dyskowego serwera QNAP NAS.