Od momentu gdy firma Synology wprowadziła do swoich urządzeń interfejs użytkownika Disk Stadion Manager 2.0 oparty o technologię AJAX, intuicyjność, prostota i jakość obsługi została wprowadzona na zupełnie nowy, niedostępny dla konkurencji poziom. Teraz swoją odpowiedź prezentuje QNAP. Przedstawiamy najnowszy, jednodyskowy model TS-119, wyposażony w procesor Marvell 1,2GHz, 512 MB pamięci DDR II oraz nowe oprogramowanie TURBO NAS FIRMWARE 3.0 w wersji beta. TS-119 to produkt starannie zaprojektowany i estetycznie wykonany. Szczotkowane aluminium z którego wykonana jest obudowa wygląda schludnie i elegancko a zarazem poprawia odprowadzanie ciepła. Brak aktywnego chłodzenia możemy zapisać jako plus urządzenia – 119’ka jest prawie bezszelestna.
Serwer wyposażony jest w trzy porty USB i jeden eSATA. Taka ilość portów powinna zadowolić większość użytkowników: umożliwia jednoczesne podpięcie drukarki, zasilacza UPS oraz dysków twardych. Zapotrzebowanie na prąd według naszych pomiarów wyniosło zaledwie 18 W podczas spoczynku, a przy pracującym dysku od 20 do 23 W (podczas intensywnej pracy). Gdy po dłuższym czasie bezczynności dysk został wyłączony, pobór prądu wynosił 11 W, a gdy serwer był wyłączony (standby) miernik wskazywał zużycie poniżej 2 watów. Jest to jedno z najbardziej energooszczędnych urządzeń testowanych przez nas do tej pory.
Brak wentylatorów powoduje, że obudowa TS-119 nagrzewa się. Osiągane temperatury mieszczą się w normie (maksymalne zanotowane temperatury to 58 stopni dla systemu oraz 46 dla dysku twardego). Z oceną interfejsu użytkownika wstrzymamy się do czasu wydania jego pełnej wersji, jednak już teraz można śmiało napisać, że oddech konkurencji wymusza stałą prace nad doskonaleniem swoich produktów, co w przypadku oprogramowania w wersji 3 beta przyniosło spodziewany, pozytywny skutek. Nowa „trójka” to godny rywal dla oprogramowania zarządzającego produktami Synology. Zarządzanie serwerem zostało znacząco uproszczone, a większość poszczególnych elementów menu została rozmieszczona w sposób bardziej logiczny i zdecydowanie czytelniejszy. Wyjątkiem są np. ustawienia dotyczące dysków z menu „ustawienia sprzętowe” w „administracji systemu”, które mogły by się znaleźć w „zarządzaniu dyskami”.
QNAP’a można pochwalić za nieustanną pracę nad ulepszaniem funkcjonalności swojego oprogramowania, dzięki czemu takie udoskonalenia jak iSCSI stają się powoli standardem. Niezaprzeczalnym plusem jest możliwość zainstalowania dodatkowego oprogramowania w postaci paczek QPKG, które w znacznym stopniu zwiększają funkcjonalność serwera. Na stronie producenta w dniu testów dostępne były następujące paczki:
- XDove – serwer poczty email oparty o XMail i Dovecot
- AjaXplorer – zarządzanie plikami za pomocą przeglądarki www
- SABnzbd+ – klient grup news
- WordPress – system zarządzanie treścią www
- Joomla – system zarządzanie treścią www
- phpMyAdmin – zarządzanie bazami MySQL
- MLDonkey – klient P2P
- SlimServer – zarządzanie plikami muzycznymi
- Optware IPKG – rozszerzenie funkcjonalności serwera o paczki IPKG
- Python
Wartości osiąganych transferów przy korzystaniu z zasobów TS-119 powinny zadowolić zarówno użytkowników domowych jak i również niewielkich biur. Do firmy jednak wybralibyśmy model z miejscem na dwa dyski wewnątrz obudowy, aby zabezpieczyć dane bez potrzeby korzystania z zewnętrznych rozwiązań. Tryb QRAID 1 jest pożyteczny (możliwość zbudowania macierzy RAID 1 przy wykorzystaniu zewnętrznego dysku), ale wiąże ze sobą konieczność podpięcia zewnętrznego dysku z własnym zasilaniem, co dodatkowo podnosi koszty.
Podsumowując, QNAP TS-119 nie jest tani, ale za to szybki i dopracowany co sprawia, że jest propozycją godną polecenia dla osób szukających wydajnego i energooszczędnego serwera sieciowego.
Plusy:
- + obsługa iSCSI
- + rozbudowane i wielofunkcyjne oprogramowanie
- + obsługa drukarek USB
- + bardzo niskie zużycie prądu
- + pasywne chłodzenie = cicha praca
- + obsługa dwóch kamer IP
- + dobra wydajność
- + port eSATA
Minusy:
- – wysoka cena
- – podwyższona temperatura pracy
- – niedopracowane tłumaczenie interfejsu zarządzania
- – brak obsługi szyfrowania dysków
Zapraszamy do przeczytania całej recenzji serwera QNAP TS-119.