Firma Synology jako jeden z wiodących producentów urządzeń typu NAS na świecie, wprowadza co pewien czas nowe, ciekawe urządzenia, które uzupełniają szeroką ofertę serwerów plików. Tym razem firma Synology zaprezentowała najmniejszy (rozmiarowo) serwer plików. Elektronika już od dawna zajmuje coraz mniej miejsca, a dyski w formacie 2,5” tanieją i są łatwiej dostępne niż jeszcze jakiś czas temu. Bohater naszego kolejnego artykułu, sieciowy serwer plików Synology DS409slim, jako jedyny na rynku (w dniu pisania tej recenzji) umożliwia montaż wewnętrznych dysków twardych lub SSD wyłącznie w formacie 2,5”. Serwer ten wyposażony jest w procesor taktowany częstotliwością 1,2 GHz, 128 MB pamięci operacyjnej, oraz aż cztery kieszenie na dyski twarde.
Synology DS409slim jest najmniejszym czterodyskowym serwerem plików z jakim mieliśmy do czynienia. Design obudowy może się podobać. Jest estetycznie wykonana i bardzo mała. Na pierwszy rzut oka ciężko uwierzyć, że może pomieścić aż 4 dyski twarde. Co więcej, parę osób mających na co dzień styczność z komputerami nie dowierzało, że to niepozorne urządzenie kryje w sobie tak potężne możliwości.
Dzięki całej masie dostępnych funkcji idealnie nadaje się do domu, gdzie możemy go wykorzystać jako serwer multimedialny, prywatny serwer www, maszynkę do ściągania plików z sieci, czy chociażby stację monitoringu. Nowe oprogramowanie w wersji 2.2 wniosło dodatkowe możliwości przydatne osobom ściągającym pliki, które oprócz korzystania z e-mule, torrentów czy też newserwerów umożliwia również wygodne ściąganie plików z serwerów serwisu RapidShare (do którego potrzebne jest opłacone, aktywne konto w tym serwisie).
Dzięki możliwości montażu czterech dysków twardych przyda się także w małej firmie, jako magazyn kopii bezpieczeństwa, choć na dzień dzisiejszy pewnym ograniczeniem może być niezbyt duża pojemność i wyższe ceny dysków 2,5”. Z drugiej strony 2,5” dyski twarde uważane są za znacznie trwalsze od swoich 3,5” braci.
Potężne możliwości testowanego NAS’a Synology można dodatkowo rozszerzyć poprzez instalację dostępnych paczek z dodatkowym oprogramowaniem. Dostępne są:
- MailStation – serwer poczty e-mail
- SqueezeCenter – program do strumieniowania muzyki
- Webalizer – system statystyk monitorujący serwer WWW
Dzięki obsłudze PHP i MySQL bardziej zaawansowani fani komputerów mogą uruchomić praktycznie każde oprogramowanie przeznaczone do współpracy z Apachem/PHP. Przykładem mogą być phpMyAdmin, osCommerce, Joomla, phpBB czy WordPress. Jako ciekawostkę podamy, że strona www firmy Synology uruchomiona jest na jednym z modeli NAS’ów będących w ofercie tej firmy.
Nie można zapominać, że zastosowanie mniejszych dysków twardych znacząco zmniejsza zapotrzebowanie na energię elektryczną. Pobór energii testowanego urządzenia w konfiguracji z dwoma parami dysków twardych wynosił zaledwie 29 wat.
Dzięki możliwości zastosowania czterech dysków twardych rośnie ilość możliwych do zastosowania trybów RAID: od pojedynczego dysku i JBOD, poprzez RAID 0 i RAID 1, aż do RAID 5, RAID 5 + Spare i RAID 6. Dzięki temu można na wiele sposobów zarządzać bezpieczeństwem naszych danych, co jest szczególnie istotne w przypadku przechowywania na serwerze kopii zapasowych ważnych plików. Brakuje niestety funkcji Hot-Swap, co przy tak rozbudowanych opcjach dotyczących RAID’a, budzi nasze zdziwienie. Prędkości transferów do i z serwera są więcej niż niezłe i dodatkowo podnoszą atrakcyjność urządzenia. Maksymalne średnie prędkości osiągane przez DS409slim, które w naszych testach wyniosły 42MB/s dla sieci Windows i 78MB/s poprzez FTP, powinny zadowolić nawet bardziej wybrednych użytkowników.
Czy eksperyment w postaci serwera umożliwiającego montaż dysków twardych w formacie 2,5 cala się udał? Zdecydowanie możemy powiedzieć, że tak. Jesteśmy wręcz pewni, że niedługo na rynku pojawi się więcej konkurencyjnych rozwiązań tego typu. Cena zakupu wynosząca w chwili pisania tego tekstu około 1600-1700 złotych nie jest niska. Ale ogrom funkcji, absolutny brak problemów z funkcjonowaniem i oszczędność energii są tego warte. Za to przyznajemy pełną dziewiątkę 🙂
Plusy:
- + Staranne wykonanie
- + Niewielki rozmiar
- + Niewielki pobór prądu
- + Miejsce na 4 dyski twarde
- + Bardzo duże możliwości oprogramowania
- + Przyjazny interfejs
- + Polska wersja językowa
- + Dopracowany system pomocy
- + iSCSI
Minusy:
- – Brak funkcji hot-swap
- – Brak możliwości szyfrowania woluminów
- – Mała ilość pamięci RAM
Pełna recenzja jest dostępna na CDrinfo.pl