Wyścig technologiczny wśród producentów serwerów typu NAS nie toczy się tylko na poziomie sprzętowym, ale także i programowym. Czołowi producenci sprzętu prześcigają się w dodawaniu nowych funkcji, które nie zawsze są przydatne, ale często ładnie się prezentują w broszurach reklamowych. Jedyną rzeczą, którą – wydawało by się – ciężko jest diametralnie zmienić jest interfejs użytkownika dostępny poprzez przeglądarkę internetową. Od około dwóch lat – kiedy to do tworzenia WebGUI zaczęto wykorzystywać AJAX – element ten niewiele się zmienił. Aż do teraz. Synology wprowadzając swój Disk Station Manager w wersji 3.0 otworzyło zupełnie nowy rozdział w dziedzinie interfejsów użytkownika dostępnych przez przeglądarkę internetową. Producent ten zaprezentował coś, co do tej pory wydawało się trudne do realizacji za pomocą języka opisu stron WWW. Synology pokazał mianowicie jego wielozadaniowość. Jak to działa i jak się sprawdza ? Odpowiedź znajdziecie w naszej recenzji serwera Synology DS710+ pracującego w oparciu o platformę Intel Atom, wyposażonego w 1GB pamięci operacyjnej RAM oraz posiadającego dwie kieszenie na dyski twarde typu hot swap.
Oczywiście oprogramowanie ma też pewne niedogodności. Do takich zaliczyć można literówki i niejasności w polskim tłumaczeniu. Na razie też niektóre aplikacje otwierają się tylko w nowym oknie i nie ma możliwości ich uruchomienia wewnątrz okna z DSM.
Same funkcje serwera są potężne. Oprócz podstawowej funkcji – magazynu cyfrowych danych – można go wykorzystać między innymi do:
- ściągania plików z Internetu,
- strumieniowania multimediów poprzez sieć lokalną,
- kontrolowania kamer IP,
- jako serwer poczty e-mail (po zainstalowaniu odpowiedniego pakietu),
- tworzenia kopii bezpieczeństwa.
Serwer w dniu publikacji testu kosztował około 1700 zł. Po wydaniu takiej kwoty otrzymujemy urządzenie, które powinno zadowolić większość zaawansowanych użytkowników sieci domowych jak i również małych sieci firmowych. Uważamy jednak, że serwer powinien posiadać więcej portów USB oraz eSATA.
Warto dodać, że nowy interfejs użytkownika jest także dostępny dla pozostałych modeli tego producenta, więc jeśli ktoś nie planuje rozbudowywania swojego serwera o dodatkowe dyski twarde w postaci przystawki DX510, ani nie potrzebuje wydajności procesora Intel Atom to swobodnie może się rozglądnąć za tańszym modelem. Jeśli jednak szukamy wydajnego urządzenia umożliwiającego montaż 2 lub więcej dysków (po zakupie przystawki), to DS710+ jest bardzo dobrym rozwiązaniem i warto go rozważyć jako jednego z kandydatów do zakupu.
- + Potężne możliwości oprogramowania
- + Przyjazny, wielozadaniowy (!) interfejs
- + iSCSI
- + Możliwość rozszerzenia pamięci dyskowej poprzez zakup zewnętrznej przystawki
- + Szyfrowanie folderów
- + Polska wersja językowa
- + Możliwość podpięcia zewnętrznej karty WiFi
Pełna recenzja dostępna jest na stronie www.cdrinfo.pl