Synology DS209+II

Firma Synology dążąc do poprawy konkurencyjności swoich produktów na rynku, co pewien czas odświeża najbardziej popularne urządzenia ze swojej oferty. Dzięki temu może je nadal sprzedawać nie narażając się na zarzuty o przestarzałość swojego sprzętu. W ten sposób powstał DS209+II. Jest to następca popularnego modelu DS209+.

Projektując ten dysk sieciowy producent zwiększył moc obliczeniową poprzedniej wersji poprzez zastosowanie szybszego procesora taktowanego zegarem 1,06 Ghz (poprzednik posiadał 800 Mhz). Reszta parametrów pozostała nie zmieniona. Serwer posiada 512 MB pamięci RAM, oraz pozwala na instalację dwóch wewnętrznych dysków twardych z interfejsem SATA. Czy wymiana serca urządzenia coś dała i czy warto zapłacić więcej za nowszy model ? Przekonamy się w poniższej recenzji.

Firma Synology zdążyła już nas przyzwyczaić do wysokiej jakości wykończenia swoich produktów. Tak jest i tym razem. Serwer jest zbudowany starannie i rzetelnie a jego ascetyczny wygląd powinien przypaść do gustu większości użytkowników. Zarówno obudowa jak i jej wnętrze wykonane są wzorowo, wszystkie części do siebie pasują, nie ma szpar i nic nie trzeszczy. Dyski przykręca się do sztywnej konstrukcji która skutecznie je unieruchamia.

Synology DS209+II korzysta z tego samego oprogramowania co reszta urządzeń tego producenta czyli Disk Station Manager w aktualnej wersji 2.2. Zastosowanie tego opartego o technologię AJAX systemu zarządzania powoduje że serwer jest bardzo łatwy i intuicyjny w obsłudze. Wszystkie zadania wykonuje się z pomocą przygotowanych do tego kreatorów a dodatkowo w każdym momencie można skorzystać z dostępnej w języku polskim pomocy. To wszystko powoduje, że urządzenia Synology świetnie nadają się dla mniej zorientowanych w obsłudze komputerów użytkowników. Nie oznacza to jednak, że bardziej wymagający użytkownicy nie będą zadowoleni. Wręcz przeciwnie. Oprogramowanie Disk Station Manager stwarza ogromne możliwości wykorzystania serwera nie tylko do przechowywania plików. DS209+II po wyciągnięciu z pudełka można wykorzystać między innymi do:

  • tworzenia kopii zapasowych,
  • hostowania strony internetowej,
  • ściągania plików z Internetu,
  • monitorowania pomieszczeń kamerami sieciowymi,
  • udostępniania plików multimedialnych w sieci lokalnej przez serwer UPnP,
  • tworzenia bloga.

Po chwili spędzonej w Internecie serwer można rozbudować o dodatkowe funkcje za pomocą paczek z oprogramowaniem. W ten sposób DS209+II może służyć na przykład jako serwer poczty. Są to przykładowe zastosowania z których można korzystać w dniu pisania tej recenzji gdyż Synology co kilka miesięcy wydaje kolejne wersje oprogramowania rozbudowane o dodatkowe funkcje. Jest to ogromna zaleta tego urządzenia gdyż kupując sprzęt tej firmy uzyskuje się pewność, że za pół roku producent o nas nie zapomni i nie zaprzestanie wydawania nowych wersji oprogramowania do w sumie nietaniego urządzenia.

Serwer niestety nie posiada kieszeni hot-swap i można w nim umiejscowić tylko dwa wewnętrzne dyski twarde. Przy rosnącej wydajności obliczeniowej możliwość szyfrowania danych, powoli stawaje się już standardem w tym przedziale cenowym i w najnowszym oprogramowaniu w wersji beta Synology daje możliwość szyfrowania katalogów, jest to ciekawa funkcja gdyż w razie potrzeby zaszyfrowania danych nie trzeba tego robić z całym dyskiem tylko wystarczy jeden katalog. Dyski można skonfigurować w standardowych trybach RAID dostępnych dla takiej ich ilości czyli RAID 0 i RAID 1. Można też je uruchomić jako JBOD i pojedynczo. Serwer ten powinien znaleźć zastosowanie w mniejszej firmie, w domu, czy w niewielkiej sieci osiedlowej. Spełni też oczekiwania większości zaawansowanych użytkowników zdających sobie sprawę z jego wymienionych wyżej ograniczeń.

Serwer nie jest tani, w okresie pisania tego tekstu kosztował około 1500 złotych. W zamian otrzymujemy stabilne i solidne urządzenie z ogromną ilością funkcji. Jeśli ktoś już jest posiadaczem pierwszej wersji DS209+ to naszym zdaniem swobodnie może tylko zaktualizować oprogramowanie do najnowszej wersji. Natomiast dla kogoś planującego kupno serwera o podobnych parametrach jest to bardzo dobra propozycja.

Plusy:

  • + Serwer iSCSI
  • + Stabilność
  • + Dopracowany system pomocy
  • + Bardzo duże możliwości oprogramowania
  • + Serwer wydruku
  • + Możliwość szyfrowania katalogów
  • + Przyjazny interfejs
  • + Dobry program do tworzenia kopii zapasowych
  • + Polska wersja językowa

Pełna recenzja dostępna jest w serwisie CDRinfo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *