Rozwiązania z dziedziny Internetu Rzeczy (Internet of Things, IoT) zdobywają coraz większą popularność zarówno wśród użytkowników biznesowych, jak i domowych – aczkolwiek z najnowszych badań wynika, że wiele osób obawia się czy technologie te zapewniają odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa i czy ich dane na pewno pozostają poufne. Te obawy można łatwo zniwelować – stawiając na rozwiązania Internetu Rzeczy budowane samodzielnie. Tym bardziej, że na rynku znajdziemy już wiele usług i urządzeń, które nawet niezaawansowanym użytkownikom pozwalają na łatwe budowanie inteligentach systemów sterowania domem, monitoringu czy zarządzania usługami online.
Z raportu opublikowanego w listopadzie przez firmę konsultingową Deloitte wynika, że zainteresowanie rozwiązaniami z segmentu IoT/smart home w ostatnim czasie stale rośnie – aczkolwiek ów wzrost niekoniecznie przekłada się na równie szybko rosnącą sprzedaż takich produktów. Powodem jest fakt, iż wiele osób obawia się „wpuszczenia” do swoich domów inteligentnych kamer, czujników i sensorów – aż 40% respondentów deklarowało, że niepokoi ich fakt, że urządzenie te mogą być niedostatecznie zabezpieczone i narażać na szwank ich bezpieczeństwo oraz prywatność.
Dużo usług, mało współpracy
Dodatkowym problemem jest fakt, iż wiele osób poszukuje wyspecjalizowanych systemów i zestawów usług – idealnie pasujących do specyfiki ich domu, aktywności czy potrzeb, kompatybilnych z zakupionym wcześniej sprzętem i możliwych do zarządzania z poziomu pojedynczego, scentralizowanego interfejsu. Takich rozwiązań niestety na rynku na razie brakuje – różni producenci rozwijają swoje ekosystemy smart home/IoT raczej niezależnie, a sprawienie by różne systemy sprawnie współpracowały bywa ogromnym wyzwaniem.
Istnieje jednak rozwiązanie, pozwalające na skuteczne poradzenie sobie z wszystkimi tymi problemami – czyli zbudowanie własnego systemu smart home/IoT, który siłą rzeczy będzie idealnie skrojony na miarę potrzeb danego użytkownika i w 100% spełniał jego oczekiwania. Może to brzmieć dość skomplikowanie… ale tak naprawdę wcale takie nie jest.
Smart home z klocków
Na rynku jest ogromny wybór względnie tanich np. włączników, gniazdek, sensorów czy siłowników sterowanych via Wi-Fi, które doskonale sprawdzą się podczas budowany własnego systemu inteligentnego domu, w którym chcemy wprowadzić np. funkcje zdalnego lub automatycznego (np. w oparciu o dane o porze dnia, temperaturze, informacji z czujnika ruchu/zmierzchu/deszczu) uruchamiania określonych urządzeń, oświetlenia (np. lampek choinkowych – sezon sprzyja!), ogrzewania czy uchylania/domykania okien. Rozwiązania te dostępne są nie tylko dla zaawansowanych użytkowników – rosnąca popularność urządzeń takich jak Arduino czy Rasperry Pi sprawiła, że powstała ogromna liczba gotowych, łatwych do wdrożenia usług i aplikacji, które zastosować można we własnych projektach. Tworzenie systemu z takich elementów nie wymaga zaawansowanej wiedzy – przypomina nieco budowanie z gotowych „klocków”.
Warto jednak pamiętać, że taki system do sprawnego funkcjonowania potrzebuje sprawnie funkcjonującego mózgu – centralnego elementu, czyli serwera, który będzie służył jako platforma dla wszystkich usług, miejsce do przechowywania danych, punkt wymiany informacji z różnych systemów itp. „Właśnie z myślą o takich zastosowywaniach powstało oprogramowanie QIoT Suite Lite – platforma chmurowa Internetu Rzeczy, działająca z poziomu NAS-a QNAP i pozwalająca na błyskawiczne wdrażanie, konfigurowanie i hostowanie usług Internetu Rzeczy. Nie dość, że pozwala ona wykorzystać domowego NAS-a jako platformę dla IoT (bez żadnych dodatkowych kosztów – bo przecież NAS i tak już działa 24/7), to na dodatek rozwiązanie to jest wygodniejsze niż korzystanie z zewnętrznych usług i oferuje wyższy poziom bezpieczeństwa. Jako, że wszystkie dane i pliki pozostają pod kontrolą użytkownika, ryzyko uzyskania nieautoryzowanego dostępu do nich jest minimalne. Oczywiście, nasze rozwiązania z tej dziedziny doskonale współpracują również z urządzeniami Arduino, Raspberry Pi itp.” – wyjaśnia Grzegorz Bielawski, Country Manager QNAP Polska.
„Warto również dodać, że taki system smart home można łatwo uzupełnić o inne, gotowe do wdrożenia rozwiązania QNAP, czyli np. dostępną dla użytkowników QNAP NAS aplikację Surveillance Station, pozwalającą na wykorzystanie NAS-a (z podłączoną kamerą/kamerami) jako pełnoprawnego centrum monitoringu, ze wszystkimi niezbędnymi funkcjami takimi jak alerty, podgląd z urządzeń mobilnych itp.” – dodaje G. Bielawski.
Więcej informacji o QIoT Suite Lite znaleźć można na stronie https://www.qnap.com/solution/qiot-suite/pl-pl/
W ofercie QNAP znaleźć można również jednopłytkowy serwer QBoat, który doskonale sprawdzi się jako platforma dla projektów IoT: https://www.youtube.com/watch?v=rOyq1-2qtTk&feature=youtu.be
Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…
Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…
Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…
Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…