Backup przyrostowy (incremental)
Backupy przyrostowe służą redukcji czasu i obciążenia sieci, które są potrzebne do wykonywania pełnych backupów. Punktem wyjścia do robienia backupów przyrostowych jest zrobienie pełnej kopii zapasowej. Następnie backup wykonywany jest na zasadzie porównywania infrastruktury obecnej ze stanem zapisanym w pełnej kopii. Zapisywane są jedynie te bloki danych, które uległy zmianie od czasu wykonania poprzedniego backupu. Zależnie od polityki retencji danych, po jakimś określonym czasie wykonywany jest kolejny pełny backup i cały cykl jest powtarzany.
Dla zilustrowania sobie całego procesu backupu przyrostowego, wyobraźmy sobie, że wykonaliśmy pełny backup w poniedziałek, a przez resztę tygodnia wykonywaliśmy backupy przyrostowe. W takim wypadku, we wtorek zapisywane są jedynie te bloki danych, które uległy zmianie od pełnego backupu, w środę zapisywane zostają tylko te bloki danych, które uległy zmianie od wtorku, itd. Także backupy przyrostowe mogą być wykonywane niemal tak często jak chcemy, ponieważ zapisywane są tylko najnowsze zmiany (jeśli jakiekolwiek się dokonały).
Dzięki temu backup typu przyrostowego wykonuje się szybciej, wywołuje mniejsze obciążenie infrastruktury i zajmuje mniej miejsca w repozytorium backupu. Jednakże dłuższy w tym przypadku jest proces odzyskiwania danych, bo trzeba „wyciągnąć” dane nie tylko z ostatniego pełnego backupu, ale także z całego łańcucha przyrostów, które zostały w międzyczasie wykonane. Dodatkowo, jeśli choć jeden z naszych przyrostów jest uszkodzony lub został w jakiś sposób usunięty lub nie zapisał się poprawnie, wykonanie pełnego odzyskania danych będzie niemożliwe.
Zalety backupu przyrostowego:
- backup wykonuje się szybko;
- backup zajmuje mniejszą przestrzeń dyskową;
- backup może być uruchamiany bardzo często, bo nie wywołuje dużego obciążenia sieci.
Wady backupu przyrostowego:
- wolne odzyskiwanie danych, ponieważ niezbędne jest odzyskiwanie danych z wielu punktów – zarówno backupu pełnego, jak i całej sieci przyrostów;
- skuteczność procesu odzyskiwania danych zależy od integralności wszystkich przyrostów z całego cyklu pomiędzy dwoma pełnymi backupami.