Obecnie na rynku mamy kilka rozwiązań oferujących usługę przechowywania danych w chmurze, jednocześnie coraz więcej firm IT poszukuje dla swoich klientów systemu, który potrafi zabezpieczyć dane biznesowe – zarówno lokalnie jak i w chmurze.

Wywiad z Rani Osnat przeprowadził blog TalkinCloud specjalizujący się w tematyce przechowywania danych w chmurze. Rani Osnat jest szefem działu marketingu w firmie CTERA. Tematem rozmowy jest przechowywanie danych w chmurze oraz zagrożenia i wyzwania z tym związane.

Ostatnio Firma IBM z powodu obaw o bezpieczeństwo danych zablokowała możliwość korzystania z rozwiązań takich jak DropBox. Zdaniem przedstawiciela firmy CTERA, ich rozwiązanie jest alternatywą, która zapewnia bezpieczeństwo w przeciwieństwie do konkurencji, gdzie głównym odbiorcom jest użytkownik końcowego, a nie firmy, którym najbardziej zależy, aby ich dane biznesowe były bezpieczne.

Podczas rozmowy Rani Osnat zasugerował, aby osoby zainteresowane bezpieczeństwem przechowywania danych w chmurze zapoznały się raportem Fraunhofer Institute, który to można pobrać za darmo ze strony Fraunhofer Institute. Po lekturze osoby, które będą stały przed wyborem odpowiedniego systemy nie będą miały problemu, aby wybrać ten właściwy, tj. bezpieczny.

TC: Jakie są główne problemy związane z bezpieczeństwem, które firmy muszą rozwiązać przy wdrażaniu systemu archiwizującego dane do chmury?

Osnat: “Pierwszą rzeczą jest to, że połączenie musi być szyfrowane od początku do końca. Nie możesz pozostawić urządzenia niezaszyfrowanego, dlatego po stronie klienta też musi być wdrożone szyfrowanie. Drugą rzeczą jest możliwość kontrolowania przez użytkownika kluczy szyfrujących, aby zapobiec możliwości przeglądania danych przez usługodawcę. Trzecią rzeczą jest zapewnienie(udowodnienie) klientom korporacyjnym, że ich dane nie są de-duplikowane z danymi innych klientów.”

Consumerization” oraz BYOD wysyłają ostrzeżenie dla firm IT: “Na rynku jest swego rodzaju wyścig, aby znaleźć alternatywę, która będzie dobrze działała zarówno w przedsiębiorstwach jaki i u usługodawców oferującym możliwość przechowywania danych w chmurze swoim klientom.

Jako przykład została przedstawiona europejska firma Swisscom,  która świadczy usługę bezpiecznego przechowywania danych w chmurze i współdzielenia danych przy pomocy technologii firmy CTERA. “To przykład prawidłowo zabezpieczonej usługi. Każdy klient ma własną przestrzeń na dane, więc ich dane nie są mieszane z danymi innych firm” Dostęp do danych mają tylko autoryzowani użytkownicy. “Tylko użytkownik zna klucz, którym szyfrowane są dane. Dzięki temu SwissComm, który jest usługodawcą nie może przeglądać danych klientów. Jest to tzw. szyfrowanie po stronie użytkownika. W zasadzie masz zapewnione bezpieczeństwo na poziomie korporacyjnym

TC: W jaki sposób rozwiązanie firmy CTERA do przechowywania danych w chmurze  spełnia wymagania firm ?

Osnat: “Umożliwiamy dostawcą usług Internetowych uruchomienie profesjonalnej usługi archiwizowania danych w chmurze, która może być uruchomiona na ich włanej infrastrukturze. Jest to alternatywa dla nich na rozszerzenie swojego portfolio i wiem, że firmy o takim profilu poszukują rozwiązań takich jak nasze.  Nie jestem pewny— IBM zablokował DropBox— jak to teraz działa, ale wiem jedno lepiej mieć alternatywą, jeżeli nie mamy pewności jak jest naprawdę.

Talkin’ Cloud zauważył, że CTERA odnotowała ostatnio kilkach sukcesów: “…pozyskali nowych udziałowców tj. CISCO. Natomiast w 2011 roku podwoiła przychód osiągając 100,000 biznesowych użytkowników końcowych co jest dowodem na to, że firma CTERA to prężnie rozwijająca się firma.

CTERA sprzedaje swoje rozwiązanie tylko przez swoich partnerów. W Polsce wyłącznym przedstawicielem marki CTERA jest firma EPA Systemy Sp. z o.o. 

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

QNAP ogłasza długoterminowe wsparcie dla systemów operacyjnych QTS 5.2 i QuTS hero h5.2

Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…

1 tydzień ago

QNAP wprowadza QVR Recording Vault Beta, darmowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych nagrań z monitoringu

Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

2 miesiące ago

QNAP prezentuje funkcję kopii zapasowej „Airgap+”

Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…

2 miesiące ago

QNAP oficjalnie prezentuje QTS 5.2 z Centrum Zabezpieczeń do monitorowania w czasie rzeczywistym aktywności na plikach

Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…

3 miesiące ago

QNAP QuTS hero h5.2 w wersji oficjalnej zwiększa wydajność, efektywność i bezpieczeństwo

Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…

3 miesiące ago

QNAP przedstawia QSW-M3224-24T – 24-portowy zarządzany przełącznik 10GbE L3 Lite, zapewniający wysoką dostępność

Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…

4 miesiące ago