Choć modele z serii LinkStation Duo, CloudStation Duo, także w wersjach Pro, oraz DriveStation Duo wyglądają łudzocą podobnie, to ich przeznaczenie i możliwości są zgoła odmienne. Niedawno opisywaliśmy model CS-WX2.0/R1-EU, dwudyskowe urządzenie, które było ściśle powiązane z usługami w chmurze i które nie wypadło najlepiej ani pod względem wydajności, ani możliwości. Tym razem do laboratorium trafił bardziej „profesjonalny” LinkStation Pro Duo LS-WV6.0TL/R1-EU.
Sprzęt jest fabrycznie wyposażony w dwa dyski twarde, w testowanym modelu każdy z nich miał pojemność 3TB. Niestety, podobnie jak we wspomnianym CS, tutaj także do dyspozycji mamy zaledwie jeden port USB do podłączenia akcesoriów i jeden gigabitowy port LAN. Różnica w funkcjonalności, która wynika w dużej mierze z odmiennego oprogramowania, jest jednak znaczna.
Już przy konfiguracji przestrzeni dyskowej do wyboru mamy więcej opcji, LinkStation Pro Duo obsługuje pojedyncze dyski oraz konfiguracje RAID 0 i 1. Tym razem można też przypisywać użytkowników do grup i nadawać im limity ilości danych (quota). Dostępne są także serwery FTP oraz www z obsługą PHP i bazą MySQL. LS-WV6.0TL/R1-EU, jak przystało na bardziej „profesjonalny” sprzęt, współpracuje z zasilaczami awaryjnymi UPS i oferuje możliwość zdalnej diagnostyki dysków twardych. Posiada też klienta Active Directory i obsługuje „Jumbo Frames” dla szybkich sieci. Do włączenia funkcji serwera wydruku, w tym przypadku, nie trzeba zakładać konta w usłudze w chmurze. Wszystkich powyższych funkcji „domowy” CloudStation nie posiada, ale za to jest o połowę tańszy.
Jak pokazały wyniki testów, LinkStation Duo Pro jest ponad dwukrotnie szybszy od wspomnianego wcześniej „chmurowego” odpowiednika. Wartości na poziomie około 47MB/s dla zapisu i 71MB/s dla odczytu nie dorównują co prawda urządzeniom z czołówki zestawienia, ale są wystarczające do zapewnienia komfortowej pracy zarówno w środowisku domowym jak i w kilkuosobowej grupie roboczej. Na plus zasługuje bezgłośna praca i niewielkie zużycie energii w trybie oszczędzania. Podczas dostępu do danych serwer już nieco hałasuje, ale nie są to wartości szczególnie uciążliwe.
Wadą testowanego sprzętu jest jego cena, która w dniu powstawania tego tekstu sięgała niemal trzech tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że jest to urządzenie sprzedawane wraz dwoma dyskami twardymi o pojemności 3TB. Ich rynkowa wartość, w dniu testu, stanowiła połowę ceny całego zestawu. Biorąc to pod uwagę, LinkStation Pro Duo wypada całkiem korzystnie na tle konkurencji.
Źródło: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/buffalo-ls-wv6-0tl-r1-eu