Zastanawialiście się kiedyś dlaczego na rynku nie ma rutera, który byłby jednocześnie wydajny, naszpikowany funkcjonalnością i niedrogi? Stworzenie dobrego sprzętu wymaga pewnych nakładów, dołożenie do tego odpowiednio rozbudowanego oprogramowania to kolejne koszty, które w efekcie przekładają się na końcową cenę produktu. A gdyby istniało funkcjonalne, bardzo dobre oprogramowanie, które w dodatku prawie nic nie kosztuje? Jeśli zainstalować je dobrym sprzęcie to uzyskamy niemal ideał. Alternatywne oprogramowanie jest dostępne dla wielu modeli ruterów. Rozszerza ono znacznie możliwości, często niezbyt rozbudowanych, urządzeń. Firma Buffalo postanowiła seryjnie instalować w swoich produktach firmware DD-WRT, jak się okazuje z bardzo dobrym skutkiem.
WZR-HP-AG300H-EU wyglądem nie odbiega od reszty modeli ruterów tego producenta. Smukła sylwetka i dwie montowane na stałe, płaskie anteny to już niemal znak rozpoznawczy. Sprzęt został wyposażony w cztery gigabitowe porty LAN, jeden WAN oraz port USB do podłączenia akcesoriów. Wśród tych ostatnich może się znaleźć modem 3G, drukarka czy urządzenie pamięci masowej.
Już pierwsze spojrzenie na interfejs zarządzania zdradza, że sprzęt został przygotowany z myślą o bardziej zaawansowanych użytkownikach, którzy szukają funkcji niedostępnych u konkurencji. Choć ułożenie menu jest dość przejrzyste, to mniej zaznajomieni z tajnikami sieci mogą się pogubić w ogromnej ilości dostępnych ustawień. Do tych bardziej podstawowych można zaliczyć DDNS z możliwością zdefiniowania własnego usługodawcy. Wśród dostępnych protokołów routingu znajdziemy m.in. RIPv2, BGP, OSPF czy OLSR. Opcja ta przyda się w sieciach mocno rozbudowanych, w przypadku domowej nie znajdzie zastosowania. Przydatną funkcją może okazać się tworzenie oddzielnych SSID. Uzyskujemy wiele sieci bezprzewodowych z oddzielną adresacją, zabezpieczeniami i uprawnieniami. Przyda się to np. do rozdzielenia sygnału w kafejce internetowej czy utworzenia publicznego hot-spota, oddzielonego od sieci prywatnej. W celu łączenia ze sobą kliku oddalonych sieci można wykorzystać wbudowany serwer i klienta VPN działającego zarówno przez OpenVPN jak i PPTP. O takich funkcjach jak telnet, SSH, serwer SMB i FTP nie trzeba nawet wspominać, podobnie jak o bardzo rozbudowanym mechanizmie QoS. Jeśli ktokolwiek uznałby, że to za mało, funkcjonalność można rozszerzyć instalując linuksowe paczki opkg.
Choć w naszym zestawieniu są urządzenia, które mogą się pochwalić wyższą wydajnością, to Buffalo nie ma się czego wstydzić. Uzyskane 124 Mb/s w dupleksie z dwoma klientami to wynik co najmniej przyzwoity. W przypadku większych odległości transfer wyraźnie spada, ale około 50 Mb/s z kartą dedykowaną w 2,4GHz zazwyczaj wystarczy. Pod tym względem testowany niedawno WZR-HP-G300NH-EU wypada nieco lepiej.
Ruter jest godny polecenia każdemu, kto potrzebuje zaawansowanych funkcji, a nie chce wydawać na sprzęt majątku. Przyzwoita wydajność, dwa zakresy pracy i przystępna cena sprawią, że z pewnością będzie miał on wielu zwolenników. Jeśli DD-WRT okaże się zbyt skomplikowane, to producent dostarcza także bardziej przyjazne, choć mniej funkcjonalne, własne oprogramowanie.
Zobacz więcej: http://www.chip.pl/testy/akcesoria/routery-wifi-n/buffalo-wzr-hp-ag300h-eu#ixzz1X4uNSXlA