Prowadząc biznes e-commerce, należy zwrócić uwagę na wszelkie aspekty, które przyczynią się do wzrostu ilości klientów, co wprost przełoży się na zwiększenie przychodów. Optymalizując stronę www, nie można zapominać o optymalizacji serwera, od którego zależy całe powodzenie akcji promocyjnych.
Przy aktualnych wysokich oczekiwaniach użytkowników, właściciele serwisów internetowych mają przed sobą nie lada wyzwanie. Komfort i płynność poruszania się po stronie to kluczowe zagadnienia dla sukcesu portalu. Warto pamiętać, że 57% użytkowników opuści stronę, która ładuje się dłużej niż 3 sekundy. To jeszcze nic… Każda sekunda wczytywania się strony oznacza spadek współczynnika konwersji o dodatkowe 17%. Dziś nikt nie ma czasu na źle działającą witrynę. E-przedsiębiorcy wykorzystując akcje promocyjne, masowo przyciągają potencjalnych klientów. Uruchamiają kampanie, przeznaczają niemałe budżety na swoje działania, ale zapominają o niektórych aspektach. Zyskują duży ruch na swojej stronie, ale nie pracują nad zatrzymaniem użytkowników na stronie. Jak to zrobić? Przede wszystkim zadbać o zaplecze. Sprawnie działająca strona wymaga optymalizacji, ale też stabilnej usługi hostingowej.
Zwiększyć wydajność strony można na kilka sposobów, między innymi przy wykorzystaniu usługi CDN. Sieci CDN (content delivery network, czyli sieć dostarczania treści) funkcjonują na rynku już od kilkunastu lat. Bardzo wiele osób błędnie kojarzy je z usługami, które używane są tylko przez wielkie korporacje o globalnym zasięgu. O CDN myśli się jako o dodatku, który jest kompletnie nieistotnym elementem z punktu widzenia mniejszych podmiotów działających lokalnie. Na szczęście powoli to błędne przekonanie zmieniane jest przez takie firmy jak: Cloudflare, czy Incapsula, które pozwalają na testowanie sposobu działania sieci CDN. Oczywiście należy liczyć się z tym, że takie darmowe rozwiązania mają pewne limity i w większości nie posiadają wszystkich funkcjonalności. Niemniej, pozwalają na bezproblemowe sprawdzenie, jak zachowa się nasza strona i czy w ogóle zastosowanie CDN przyniesie jakikolwiek zysk.
Obecnie na rynku dostępna jest cała gama rozwiązań CDN. Począwszy od wyżej wspomnianych, które dostępne są częściowo za darmo, poprzez droższe, ale wciąż z cenami przystępnymi dla mniejszych firm, aż po pełne rozwiązania stricte korporacyjne dla firm świadczących swoje usługi na całym globie. Wśród usługodawców CDN wyodrębniła się także pewna grupa, która specjalizuje się we wspieraniu konkretnych typów CMS (np. WordPress, Joomla!). Jej działania polegają na udostępnianiu odpowiednich wtyczek, dzięki czemu nawet niedoświadczony użytkownik nie będzie miał najmniejszego problemu z jej uruchomieniem. Tematem CDN może zatem zainteresować się każdy. Wybierz rozwiązania zabezpieczone CDN
Z CDN STRONA NABIERA SZYBKOŚCI
Głównym celem, dla którego sieci CDN w ogóle zostały stworzone, jest przyspieszanie ładowania treści na stronach WWW (np. obrazki, skrypty js i inne dokumenty statyczne). Z taką usługą treści mogą ładować się szybciej, gdyż serwery usługodawcy CDN znajdują się bliżej odbiorcy niż sam serwer WWW. Przez bliżej należy rozumieć kombinację zarówno odległości geograficznej, jak i sieciowej. Przez odległość sieciową rozumiemy liczbę urządzeń aktywnych, przez które przechodzi pakiet danych, tzw. hopów, a która wpływa na czas odpowiedzi serwera (im więcej hoopów tym potencjalnie jest on większy). Dzięki temu, że obsługę części ruchu przejmują na siebie serwery CDN, możemy zaobserwować zmniejszenie obciążenia serwera źródłowego. Będzie to dotyczyć głównie zapotrzebowania na transfer. Nasz serwer będzie odpytywany o dokumenty przeważnie raz na jakiś ściśle określony czas. Pozostałe wywołania będą już wysyłane tylko z serwerów naszego usługodawcy.
W dalszej kolejności będzie to zmniejszenie obciążenia procesora. Dlatego, że wywołania plików statycznych mają dużo mniejszy udział w całkowitym obciążeniu procesora. Najczęściej odebranie żądania i wysłanie na nie odpowiedzi zajmuje ok. 1 milisekundy, podczas gdy wywołanie np. skryptu PHP zajmuje od kilku do często kilkuset milisekund. Przy prawidłowej konfiguracji nasz źródłowy serwer powinien zajmować się w zasadzie tylko i wyłącznie wywołaniami generującymi treści dynamiczne.
Z CDN STRONA JEST BEZPIECZNA
W obecnych czasach CDN to także, a być może nawet przede wszystkim, ochrona przed atakami DDoS. Większość systemów dostarczania treści automatycznie przeprowadza mitygację tego typu ataków, często nie dając nam żadnej kontroli nad tą funkcjonalnością. Nie stanowi to jednak problemu. Wręcz przeciwnie… Należy jednak pamiętać, że użycie CDN w celu ochrony przed atakami DDoS bez zmiany adresu naszego serwera może być bezcelowe. Jeśli atakujący zna nasz oryginalny adres IP, jest już w stanie przeprowadzić atak bezpośrednio na nasz serwer.
Atak brute force – łamanie haseł i kluczy kryptograficznych, które opiera się o sprawdzanie wszystkich możliwych kombinacji cyfr, liter i innych znaków. Może być przeprowadzony względem wszystkich szyfrów symetrycznych i szyfrów asymetrycznych. |
CDN A LOKALIZACJA SERWERA
Popularne jest także używanie CDN do ukrycia informacji o miejscu utrzymywania swojego serwera. Poza zamaskowaniem faktycznego IP, pod którym działa serwer, można użyć serwerów DNSów wybranego operatora. Dzięki temu potencjalni atakujący nie są w stanie zlokalizować miejsca kolokowania naszego serwera (np. przez korelację faktu gdzie zakupiona jest domena i gdzie znajdują się serwery DNS obsługujące ją, gdzie często może to być nasz własny serwer DNS). Tym samym nie są w stanie przeprowadzić bezpośredniego ataku. Konieczne jest oczywiście zadbanie, aby nasza strona sama nie ujawniła tych danych. Bardzo często atakujący generują niepoprawne wywołanie (np. błędne dane w formularzach licząc na brak walidacji danych), które w wyniku wykonania zwracają stronę błędu, na której mogą zostać ujawnione np. faktyczne adresy IP. Ukrywanie położenia serwera pozwala na umieszczenie swoich usług u mniejszego operatora. Takiego, który nie posiada infrastruktury odpowiedniej do odparcia ataków, ale dzięki czemu ma ofertę dużo korzystniejszą cenowo od większych serwerowni.
CDN A AKCJE PROMOCYJNE
Jedną z najczęstszych sytuacji w której CDN okazuje się bardzo pomocny, jest przeprowadzanie akcji promocyjnych i kampanii reklamowych o większym zasięgu. Mimo iż nasz serwer bez problemu jest w stanie unieść codzienny ruch na stronie, najczęściej okazuje się, że nie jest on w stanie poradzić sobie w sytuacji zwiększonego zainteresowania. W rezultacie strona staje się niedostępna lub też ładuje się ekstremalnie długo. Taka sytuacja całkowicie zniechęca użytkowników i w efekcie prowadzi do fiaska całej akcji. Można temu zaradzić także poprzez zwiększenie zasobów serwera. W dzisiejszych czasach, gdzie królują rozwiązania chmurowe, jest to stosunkowo łatwe i szybkie. Jednak jeśli postawimy stronę na podstawowych usługach hostingowych, nie otrzymamy takiej możliwości. Dlatego ważne jest, aby dla sklepów internetowych wybierać rozwiązania im dedykowane, które pozwolą na zabezpieczenie działania strony w każdej sytuacji.
Zasoby on-demand – skalowalność bez konieczności migracji. W usłudze Serwer+ wirtualne zasoby infrastruktury IT mogą być swobodnie modyfikowane wraz ze zmieniającymi się potrzebami biznesowymi, dostosowane do akcji promocyjnych i intensyfikacji sprzedaży. Zmiany zasobów nie powodują przerwy w dostępie do usługi. Dodatkowe parametry uruchamiane są w trybie natychmiastowym, bądź dzięki zaprojektowanej funkcjonalności harmonogramu, w wybranym momencie. Sprawdź na https://www.kei.pl/serwery-vps/sklep-internetowy |
CDN JAK MAGICZNA RÓŻDŻKA?
Oczywiście CDN nie jest lekiem na wszelkie bolączki wydajnościowe i nie odczaruje strony, która nie jest odpowiednio zoptymalizowana. Może się okazać, że przy zwiększonym ruchu nie starcza zasobów serwera, aby odpowiednio szybko przetworzyć wszystkie żądania. Plusem jest działanie części CDN w zasadzie od razu z każdą stroną, co nie wymaga niemal żadnych przygotowań. Aby jednak wykorzystać wszystkie możliwości oferowane przez sieci CDN, pewien nakład pracy jest niezbędny. Na szczęście, jeśli używamy popularnego rozwiązania typu Magento czy WordPress można użyć odpowiednich wtyczek do współpracy z konkretnymi sieciami CDN, co znacznie ułatwia cały proces.
Jeśli nasza strona jest już dość popularna i na horyzoncie widać pierwsze oznaki przeciążenia, warto od razu porównać, jak zachowa się nasz serwer przy użyciu CDN. Wykorzystanie CDN może stać się bardziej opłacalne niż zwiększanie zasobów. Tego rodzaju działania pomogą utrzymać odpowiednią responsywność strony.
Autor:
Marcin Szopa
Architekt IT w Kei.pl