Zapewne niewiele osób zastanawia się nad tego typu sytuacją, w końcu nowy laptop kosztował dużo, ma ładną aluminiowa obudowę ale również 13 cali bo zależało nam na mobilności. Na pokładzie dostępne są dwa porty USB, co gorsza jeden w formacie C. Dla gadżeciarzy brzmi to trochę jak koszmar, bo gdzie wiatraczek, gdzie myszka, gdzie pendrive? Ale i dla zwykłych użytkowników taka sytuacja może okazać się problematyczna, szczególnie gdy nie możemy pozwolić sobie na zakup notebooka w większym formacie lub gdy zakupionego 13 calowego sprzętu nie możemy zwrócić. Co w tej sytuacji?
Na szczęście nie wszystko stracone. Poprawę komfortu pracy zapewni nam nawet najprostszy HUB USB. Czym jest HUB? Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie działające na zasadzie przedłużacza/rozgałęziacza tylko z portami USB. Niektóre z nich oferują jednak znacznie więcej. Poniżej przegląd przez najpopularniejsze HUBy Unitek!
To dość podstawowy model, który z jednego gniazda USB pozwoli na uzyskanie czterech portów. Model ten obsługuje standard USB 2.0. Produkt posiada przewód o długości 80 cm co pozwoli na podłączenie go również do złącza znajdującego się z tyłu peceta.
Unitek Y-2140 znajdziecie tutaj. Dostępna jest również wersja z siedmioma portami USB – Y-2160 oraz model w aluminiowej obudowie z opcja podłączenia zasilacza – Y-2183.
To równie podstawowy model co powyższy, jednak oferujący wyższą prędkość transferu z racji kompatybilność z USB 3.0. Posiada on również 4 porty USB. Niestety ten model posiada krótszy, 30 centymetrowy przewód. Istotną różnią jest fakt, iż po podłączeniu do niego zasilania poprzez micro USB otrzymujemy hub aktywny.
Unitek Y-3089 znajdziecie tutaj. Producent oferuje także model Y-3090, który posiada 7 portów i za sprawą dołączonego zasilacza staje się hubem aktywnym.
Producent pomyślał również o użytkownikach laptopów, które nie posiadają karty sieciowej z wyjściem RJ-45. Model Y-1470 oprócz trzech portów USB 2.0 posiada także złącze Ethernet co pozwala na korzystanie z Internetu przewodowego, na przykład w biurze gdzie mamy do niego dostęp. Ciekawostką jest fakt, że zarówno wtyczka USB jak i porty przygotowane są w formie „reversible”. Co to znaczy? W praktyce nie musimy zastanawiać się jak podłączyć pendrive lub przewód ładujący, gdyż zawsze będzie pasował.
Ten model znajdziecie tutaj. Podobne huby, posiadające również złącze RJ-45 i pełniące funkcje również zewnętrznej karty sieciowej to następujące modele: Y-3083B (z USB 3.0 i przejściówką na typ C), Y-3045C (model z USB 3.0), Y-9117 (hub premium z USB 3.0, USB typu C, oraz HDMI z obsługą 4K), Y-9115 (wersja z Power Delivery, HDMI, dwoma portami USB 3.0 oraz czytnikiem kart SD), Y-DK09016 (posiada HDMI, VGA oraz Power Delivery).
Ciekawa propozycja dla miłośników laptopów z nadgryzionym jabłkiem Hub ten pozwala na podpięcie poprzez porty Thunderbolt i oferuje dwa złącza USB 3.1, HDMI obsługujące 4K, gigabitowy port Ethernet oraz gniazdo Thunderbolt z Power Delivery.
Powyższy model dostępny jest tutaj.
To najbardziej rozbudowany model także dedykowany do Macbooków, który w zasadzie można nazwać replikatorem portów a nie hubem. Model oferuje w zasadzie tyle portów co większy laptop lub pecet, idealnie sprawdzi się z biurze jako rozbudowa notebooka o dodatkowe porty. Urządzenie posiada 3 porty USB 3.0, port Ethernet, HDMI, zlot kart SD, port USB typu C z Power Delivery oraz osobny port typu C do transferu danych a także w razie potrzeby przystosowane wyjście do zasilacza.
Ten model dostępny jest tutaj.
Podsumowując: nawet najtańszy i najzwyklejszy hub pozwoli nam na zaoszczędzenie sporych pieniędzy i odwleczenie zakupu nowego komputera. Wiele modeli dostępnych w ofercie Unitek oferuje jednak znacznie więcej. A jak taki sprzęt spisuje się w praktyce? Sprawdź sam, zapraszam do zakupu u naszych partnerów!
Autorem tego artykułu jest Jędrzej Polakowski z firmy Konsorcjum FEN Sp. z o.o.