Categories: Nowości

Czerwcowe nowości storage’owe IBM

10 czerwca 2013 był dniem pełnym wrażeń dla wielbicieli, Klientów, Partnerów i pracowników IBM. W tym dniu pojawiła się informacja o nowościach i innowacjach, które od teraz dostępne są już w naszych produktach, a które znacząco uproszczą życie pracownikom działów IT w firmach je wykorzystujących.

Poniżej zebraliśmy kilka najciekawszych uaktualnień, a nasi eksperci wybrali z nich swoich faworytów i opisali, dlaczego – ich zdaniem – to właśnie ta funkcjonalność jest warta uwagi.

 

Renata Bilecka:

Unikalny mechanizm Hyper-Scale Mobility w IBM System Storage XIV Gen3 to niezależność i elastyczność dla środowisk zwirtualizowanych

Duże, zróżnicowane środowiska zwirtualizowane wymagają specjalnych rozwiązań w warstwie pamięci masowych uwzględniających ich charakterystkę oraz dynamikę zmian. Jednym z takich rozwiązań jest IBM XIV Gen3. W tej wyjątkowej macierzy dyskowej, flagowym rozwiązaniu dedykowanemu środowiskom zwirtualizowanym, IBM realizuje krok po kroku architekturę Hyper-Scale. Hyper-Scale jest to filozofia budowania specjalistycznych „chmurzastych” organizmów w warstwie pamięci masowych.

Już w 2012 roku jako pierwszy element Hyper-Scale pojawił się moduł Hyper-Scale Management. Jest to oprogramowanie dedykowane do zarządzania wieloma systemami XIV naraz, wyraźnie upraszczające i przyspieszające zarządzanie całymi farmami tych urządzeń. Umożliwia ono na przykład wykonywanie tej samej komendy na kilku macierzach jednocześnie.

10 czerwca 2013 IBM ogłosił Hyper-Scale Mobility dla systemu IBM XIV Gen3. Jest to kolejny krok na drodze do osiągnięcia pełnego, zunifikowanego i mocno zwirtualizowanego środowiska w warstwie pamięci masowych. Hyper-Scale Mobility to rozwiązanie, które pozwala przenosić online wolumeny logiczne pomiędzy niezależnymi fizycznymi macierzami IBM XIV Gen3. Hosty nawet nie zauważają, że ich dane zmieniły miejsce. Ważną informacją jest, że cała migracja odbywa się na poziomie sieci SAN i macierzy dyskowych – nie wpływając na działanie serwerów i działających na nich aplikacji. Dodatkowo administrator może zmieniać parametry związane z transmisją danych pomiędzy macierzami dyskowymi.

Nowe rozwiązanie – Hyper-Scale Mobility – otwiera użytkownikom zupełnie nowe możliwości i zwiększa bezpieczeństwo ich infrastruktury oraz danych w niej osadzonych. Na przykład: gdy wraz ze wzrostem przedsiębiorstwa system dyskowy zbliża się do limitu swojej pojemności fizycznej można obok dostawić drugą macierz i bezprzerwowo zmigrować część systemów na tę nową macierz.

Inny przykład: Po udanych testach na testowych systemach dyskowych można przenieść wolumeny online do systemów dyskowych pracujących produkcyjnie.

Klienci korzystający z tego rozwiązania zyskują tę dodatkową elastyczność w swoim środowisku składowania danych wraz ze standardowym upgradem mikrokodu. Jest to możliwe, gdyż kolejne elementy Hyper-Scale pojawiają się po prostu w kolejnych wersjach mikrokodu dla XIV Gen3 (obecna wersja 11.3).

 

Mirosław Pura:

IBM Easy Tier Generacja 5 źródłem ponadprzeciętnejwydajności i elastyczności w konkurencyjnych środowiskach biznesowych.

Przodujące firmy muszą być w stanie przewidzieć nowe preferencje klientów, wyprzedzić swoich konkurentów i dynamicznie reagować na wydarzenia rynkowe, aby sprostać wyzwaniom dzisiejszego świata biznesu. Przedsiębiorstwa muszą być elastyczne, wszechobecne i szybko adaptować się do tworzenia i dostarczania konkurencyjnych wartości biznesowych. Ich podstawowym zadaniem jest szybkie odczytanie informacji zawartych w już zgromadzonych danych by wprowadzać innowacyjne rozwiązania na rynek.

IBM umożliwia swoim Klientom wdrożenie tych strategicznych rozwiązań informatycznych dostarczając technologie wspierające współczesne i przyszłe wyzwania biznesowe. Jedną z takich technologii jest optymalizująca wydajność funkcja IBM Easy Tier, która w najnowszej, piątej wersji wprowadzonej w czerwcu 2013 roku dla platformy IBM DS8000 umożliwia ponad pięciokrotny wzrost wydajności aplikacji. IBM Easy Tier realizuje skrócenie czasu odpowiedzi macierzy dyskowej poprzez:

  • ciągły monitoring ruchu IO i gromadzenie danych o wydajności,
  • analizę „wąskich gardeł” na podstawie zebranych danych statystycznych,
  • automatyczne przenoszenie wytypowanych przez analizę fragmentów danych na odpowiednie dla tych danych nośniki dyskowe (SSD, SAS, NL-SAS) podczas ciągłej pracy systemu.

IBM Easy Tier w wersji piątej objął optymalizacją nie tylko macierz, ale także serwer, dzięki czemu najbardziej „gorące” fragmenty danych mogą być przeniesione z macierzy na dyski flash znajdujące się wewnątrz serwera, co bardzo efektywnie eliminuje opóźnienie dostępu do danych spowodowane przesyłaniem operacji IO przez SAN. Oprócz dotychczas stosowanej automatycznej optymalizacji wprowadzono także możliwość regulowania migracji „gorących” danych pod kontrolą administratora, co pozwala wykorzystać doświadczenie personelu i biznesową znajomość struktur danych aplikacji. Trzecią cechą najnowszej wersji IBM Easy Tier jest możliwość wysyłania analiz zgromadzonych w ośrodku podstawowym do ośrodka zapasowego. Zaaplikowanie statystyk Easy Tier z macierzy podstawowej do macierzy zapasowej pozwala utrzymać wysoką wydajność w momencie przełączenia aplikacji na ośrodek zapasowy.

 

Łukasz Łuczko:

Strowize Baby wchodzi w okres dojrzewania. Czyli nowe możliwości naszej najmniejszej macierzy IBM Storwize V3700

IBM Storwize V3700 oferuje wydajne konfiguracje klasy podstawowej zaprojektowane specjalnie pod kątem potrzeb małych i średnich firm. Ułatwia konsolidowanie i współdzielenie danych, a ponadto zapewnia zaawansowane funkcjonalności, zwykle dostępne w droższych systemach,w przystępnej cenie. Rozwiązanie zbudowane jest z wykorzystaniem innowacyjnej technologii IBM i może pomieścić nawet 120 dysków. Oprócz sprawdzonych już funkcjonalności, usprawniających zarządzanie i zapewniających zgodność operacyjną, system Storwize V3700 oferuje następujące udogodnienia:

  • Intuicyjny, graficzny interfejs użytkownika.
  • Wirtualizacja wewnętrznej pamięci masowej.
  • Funkcja FlashCopy, która umożliwia natychmiastowe tworzenie kopii zapasowych danych.
  • Jednokierunkowa migracja danych ułatwiająca ich przenoszenie do systemu Storwize V3700.
  • Nadalokacja (thin provisioning), pozwalająca tworzyć woluminy, których logiczny rozmiar jest większy niż alokowany fizycznie.

A także!

  • Możliwość podłączenia hostów za pomocą portów SAS
  • Technologia IBM System Storage® Easy Tier® analizująca obciążenie woluminów logicznych na poziomie ich elementów (extent) a następnie automatyczne przenoszenie najbardziej aktywnych na szybkie dyski SSD.
  • Zdalna Replikacja – umożliwiająca replikowanie woluminów na znaczne odległości w trybie synchronicznym MetroMirror oraz asynchronicznym GlobalMirror.
  • Rozszerzona funkcja FlashCopy zwiększająca liczbę kopi do 2040.
  • Turbo Prerformance – funkcjonalność wyłączająca tryb „green” i zwiększająca wydajność macierzy.

Mało tego! Wprowadzony został też nowy model licencjonowania, dzięki któremu funkcjonalność Easy Tier®, zdalna replikacja synchroniczna i asynchroniczna i tryb Turbo Performance dostępne są w trybie „trial”, pozwalającym na ich BEZPŁATNE testowanie przez 90 dni.

 

Jacek Nogala:

Druga młodość uniwersalnych N-series. SONAS i V7000 Unified w aktywnej chmurze

Mówiąc o dyskowych pamięciach masowych mamy najczęściej na myśli tzw. macierze dyskowe, czyli urządzenia udostępniające dane za pomocą takich protokołów jak Fibre Channel czy iSCSI. Z punktu widzenia serwera i działających na nim aplikacji, zasoby udostępniane przez macierze nie różnią się niczym od lokalnych dysków zainstalowanych w serwerze. Rosnąca popularność rozwiązań zbudowanych w ramach koncepcji chmury powoduje, że urządzenia udostępniające dane za pośrednictwem protokołów plikowych (CIFS/SMB, NFS, …) – Network Attached Storage (NAS) – przeżywają swoją „drugą młodość”, stając się coraz bardziej istotnym elementem infrastruktury IT. Wiele z tych urządzeń zostało zresztą zaprojektowanych jako urządzenia uniwersalne, potrafiące działać w obu opisanych wyżej trybach. Ostatnie miesiące przyniosły wiele nowości w tym właśnie obszarze portfolio pamięci masowych IBM.

Zacznę od mniej rewolucyjnych zmian, a na koniec zostawię to co najciekawsze. To będzie taka wisienka na torcie.

W rodzinie N Series całkowicie została odnowiona linia urządzeń średniej wielkości. Model N6220 zastąpił N6210, natomiast zamiast N6240 i N6270 IBM wprowadził N6250 i N7550T. N6250 w większości przypadków będzie pierwszym urządzeniem wybieranym zamiast dawnego N6240 ale w wielu przypadkach będzie mógł być też oferowany w miejsce N6270, zapewniając lepszy stosunek możliwości do kosztów. N7550T doskonały będzie dla bardziej wymagających implementacji i de facto stanowi on pomost między urządzeniami klasy średniej a wysokiej, bazując na tej samej architekturze sprzętowej, co najpotężniejszy N7950T. Zmiany sprzętowe w N Series uzupełniają także nowe karty interfejsów i dyski, wśród których należy wyróżnić największe dyski SSD znajdujące się w aktualnej ofercie IBM o pojemności 800 GB.

W drugiej rodzinie urządzeń NAS/zunifikowanych pojawiły się małe zmiany w zakresie sprzętu. Poza nowymi modelami dysków w Storwize V7000 Unified pojawiły się jeszcze nowe moduły plikowe. Teraz do skalowalnego systemu NAS – SONAS – jako nowy podsystem dyskowy można wykorzystać macierze DCS3700. Zapewniają one, zwłaszcza z opcją Performance Modules, nie tylko doskonałą wydajność, ale i rozszerzoną skalowalność.

Najbardziej interesująca nowość jednak dopiero przed nami. Oba wymieniane wcześniej urządzenia (SONAS i V7000 Unified) wykorzystują to samo oprogramowanie, do implementacji funkcjonalności plikowej – Active Cloud Engine (ACE) WAN Caching.

ACE WAN Caching jest unikalnym rozwiązaniem, które pozwala na stworzenie rozproszonej geograficznie, wspólnej przestrzeni nazw systemu plików.

Dostęp do wszystkich danych odbywa się lokalnie a pliki, będące kopią danych z innej lokalizacji, mogą być dostępne także w przypadku zerwania połączenia. Funkcjonalność ta pojawiła się już jakiś czas temu w wersji 1.3 oprogramowania urządzenia SONAS. Nowością jest wsparcie dla ACE WAN Caching także w Storwize V7000 Unified (od wersji 1.4) i pełna zgodność z SONAS. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja infrastruktury, która może się składać np. z dużego, centralnego urządzenia SONAS oraz wielu mniejszych Storwize V7000 Unified w zdalnych lokalizacjach. Skonfigurowanie ACE WAN Caching jest bardzo proste dzięki intuicyjnemu graficznemu interfejsowi użytkownika.

Do komunikacji między urządzeniami implementującymi ACE WAN Caching wykorzystywany jest standardowy protokół NFS. „Skutkiem ubocznym” takiej implementacji, niespotykanym gdzie indziej, jest możliwość wykorzystania tego rozwiązania do uproszczenia migracji z pamięci masowych NAS innych producentów: stary NAS staje się źródłem danych, użytkownicy i aplikacje korzystają od razu z nowego urządzenia a dane są kopiowane w tle. Rozwiązanie to jest dostępne jako usługa IBM STG Lab Services.

 

Tomasz Janiec:

Innowacje w firmware 7.1 dla rodziny Storwize – już dzisiaj oszczędzisz więcej z tym co już masz lub z tym co zaraz możesz mieć!

Dla obecnych i przyszłych klientów IBM doceniających zalety rozwiązań z rodziny Storwize (V3700/V7000/SVC) pojawiła się bardzo ważna funkcjonalność. Dotyczy ona połączenia technologii EasyTier oraz RTC – kompresji.

Klienci poprzez użycie kompresji mogą podwoić dotychczasową (wciąż „dość kosztowną”) przestrzeń na dyskach SSD.

Jak to działa?

Wraz z nowym mikrokodem 7.1 stosowany jest nowy, znacznie wydajniejszy algorytm cache’owania: IBM Adaptive Replacement Cache (ARC), który powstał w IBM Almaden Research Center. Nowy algorytm jest zoptymalizowany pod obsługę wolumenów typu skompresowanego przez co jest uzyskiwany znacznie wyższy poziom trafień w cache, co przekłada się na ponad trzykrotne zwiększenie liczby operacji wejścia/wyjścia oraz obniżenie czasu odpowiedzidla tych operacji (wykres poniżej).

W ramach bazowej/standardowej funkcjonalności EasyTier migrowane fragmenty wolumenów (extent’y) pomiędzy dyskami typu SSD i HDD mogą być teraz dodatkowo skompresowane co oznacza jeszczewiększą wydajność.

Zaawansowane funkcje wirtualizacyjne dostępne w oferowanych przez IBM systemach, dostarczają przedsiębiorstwom wiele korzyści. Możliwe jest znaczące zwiększenie poziomów utylizacji, a w efekcie obniżenie kosztów posiadania (TCO) oraz ograniczenie kosztów zużycia energii i chłodzenia.

Prawdziwa wirtualizacja to jednak znacznie więcej niż technologia pozwalająca na konsolidację zasobów i zwiększanie utylizacji. To dopiero początek przygody.

Wirtualizacja z użyciem V7000 czy SVC pozwala na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w ramach dotychczasowej, często już przestarzałej technologii, która jest zwirtualizowana.
W ramach nowego mikrokodu 7.1 możemy uzbroić dotychczasową infrastrukturę SVC o:

  • dodatkowe 4 porty FibreChannel dla każdego modułu
  • dodatkowe 24GB cache dla każdego modułu,

a to przekłada się na możliwość zapewnienia oczekiwanej wydajności nawet dla najbardziej wymagających środowisk.

Źródło: http://serwerblog.com

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

QNAP ogłasza długoterminowe wsparcie dla systemów operacyjnych QTS 5.2 i QuTS hero h5.2

Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…

1 tydzień ago

QNAP wprowadza QVR Recording Vault Beta, darmowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych nagrań z monitoringu

Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

2 miesiące ago

QNAP prezentuje funkcję kopii zapasowej „Airgap+”

Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…

2 miesiące ago

QNAP oficjalnie prezentuje QTS 5.2 z Centrum Zabezpieczeń do monitorowania w czasie rzeczywistym aktywności na plikach

Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…

3 miesiące ago

QNAP QuTS hero h5.2 w wersji oficjalnej zwiększa wydajność, efektywność i bezpieczeństwo

Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…

3 miesiące ago

QNAP przedstawia QSW-M3224-24T – 24-portowy zarządzany przełącznik 10GbE L3 Lite, zapewniający wysoką dostępność

Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…

4 miesiące ago