Chmura w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularnym tematem. Jej główną zaletą jest backup danych, który chroni firmy przed całkowitą, bezpowrotną utratą danych. Dlatego właśnie w obecnych czasach tak wiele firm decyduje się na wdrożenie rozwiązania cloud storage.
Dlaczego cloud backup jest najbezpieczniejszy?
Cloud backup ma wiele udogodnień w porównaniu do tradycyjnego backupu danych. Przede wszystkim firmy oszczędzają pieniądze ponieważ nie muszą płacić za serwery do magazynowania danych. Płacą tylko za przestrzeń, która faktycznie jest wykorzystywana, nie muszą się martwić konserwacją sprzętu i ewentualnymi awariami.
Obecnie wiele firm oferuje funkcjonalność chmury, dlatego ważne jest, zanim wybierzesz system chmury dla siebie, aby zwróci uwagę na to czy jest ona odpowiednio zabezpieczona przed intruzami. Upewnij się, że twój cloud storage wspiera szyfrowanie łącz kluczem SSL o długości minimum 128-bitów. Będziesz miał wtedy pewność, że twoje dane będą odpowiednio zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem
Szyfrowanie SSL
SSL (Secure Socket Layers,) jest to takie samo połączenie jakie używa się do dokonywania bezpiecznych transakcji w bankach np. przy logowaniu do e-konta. SSL chroni dane przed podsłuchaniem lub przejęciem danych w drodze podczas przesyłanie ich do chmury.
Z naszej strony jako idealnie zabezpieczone rozwiązanie chmury z opcją online backup możemy polecić system CTERA. Wszystkie sesje są szyfrowane przez SSL 128 – bitów, które tworzą tzw. tunel między siedzibą firmy, z której jest wysyłany backup, a chmurą. Zanim jednak dane zostaną wysłane, CTERA szyfruje je dodatkowo kluczem AES 256 – bitów, a następnie szatkuje znacznikiem SHA-1. Tak poszatkowane dane dopiero zostają wysłane do chmury, oczywiście przesyłane są w tunelu SSL. Dzięki takim mechanizmom zabezpieczającym, CTERA jest wstanie zagwarantować pełne bezpieczeństwo naszych danych. Dodatkowo warto dodać, że w chmurze dane są przechowywane w formie zaszyfrowanej, gdyby się okazało, że nastąpić ma wyciek po stronie osób administrujących chmurą.
Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…
Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…
Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…
Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…
View Comments
Tak jak w przypadku doboru parametrów chmury tak i w zakresie wyboru rozwiązania oferującego "backup w chmurze" konieczny jest zdrowy rozsądek. Oto kilka rożnych typów rozwiązań które obecnie zmieściły się pod pojemnym określeniem "backup w chmurze" warto umieć je rozróżnić :
- przechowywanie plików w chmurze
- backup plików w chmurę
- lokalny backup plików /maszyn wirtualnych z wyniesieniem ich w chmurę
- lokalny D2D2 backup plików/maszyn wirtualnych i baz danych wraz z wyniesieniem ich repozytoriów w chmurę
- lokalny D2D2 backup plików/maszyn wirtualnych backup i baz danych INCREMENTALNY + LOKALNA DEDUPLIKACJA wraz z wyniesieniem ich repozytoriów w chmurę
- lokalny D2D2 backup plików/maszyn wirtualnych backup i baz danych INCREMENTALNY + LOKALNA DEDUPLIKACJA wraz z wyniesieniem ich repozytoriów w chmurę + DEDUPLIKACJA GLOBALNA
- autonomiczny backup danych znajdujących się już w chmurze od strony danych ( a nie maszyn wirtualnych )
- backup środowiska chmury ( maszyn wirtualnych ) od strony hypervizora bez gwarancji konsystentności
- backup dostawców chmury.
Backup w chmurze jest tak bezpieczny jak każdy inny jeśli jest KONSYSTENTNY czyli umożliwia robienie backupów od strony danych i daje gwarancje odtwarzalności oraz oferuje natychmiastowe odtworzenie w dowolnym scenariuszu. Niestety wielu specjalistów tego nie widzi. Wyniesienie snapshota maszyny wirtualnej do chmury nei jest wielkim osiągnięciem technologicznym. Dzięki takim blogom wiele osób może to zrozumieć.
Jerzy_Sejf Danych