Test 5 – Windows – CristalDiskMark

Test numer dwa z poziomu klienta Windows 11 wykorzystuje aplikację CristalDiskMark do wykonania zestawu pomiarów. Aplikacja pozwala wykonać serię pomiarów – podczas zapisu i odczytu. Sprawdzane są prędkości zapisu i odczytu sekwencyjnego, losowego (blokiem 4K), liczba IOPS dla zapisu i odczytu losowego oraz opóźnienie podczas obu procesów. W naszych testach zawsze wykorzystujemy opcję Peak Performance, więc wyświetlane są najwyższe osiągnięte wyniki.

Podobnie , jak wcześniej, przy użyciu CristalDiskMark wykonaliśmy szereg identycznych testów w trzech konfiguracjach łączących 4 dyski twarde:

  • RAID 0
  • RAID 5
  • RAID 10

Dla każdego z nich, zostały przeprowadzone następujące pomiary:

  • Plik 16MiB, odczyt 90%, zapis 10%
  • Plik 16MiB, odczyt 10%, zapis 90%
  • Plik 64GB, odczyt 90%, zapis 10%
  • Plik 64GB, odczyt 90%, zapis 100%

Zacznijmy od przeanalizowania wyników prędkości podczas zapisu i odczytu danych:

Wyniki testów przeprowadzonych w CristalDiskMark pokazują tę samą tendencję, którą widzieliśmy już przy pozostałych testach – niezależnie od poziomu RAID, w którym działają dyski Kingston DC600M w urządzeniu QNAP TS-i410X, prędkość odczytu jest bardzo zbliżona. Natomiast jeśli chodzi o zapis, to sytuacja wygląda trochę inaczej. W tym przypadku zdecydowanie na prowadzenie wysunął się RAID 10, gdzie udało nam się uzyskać prawie 900 MB/s w przypadku plików 64GiB.

Zobaczmy jeszcze, jak wyniki wyglądają w formie tabeli:

Tutaj jeszcze lepiej możemy zobaczyć uzyskiwane wartości, ponieważ podczas generowania tabeli zostały dodane średnie wyniki dla każdego poziomu RAID – średnia 4 testów różniących się charakterystyką zapisu/odczytu. No i zgodnie z wykresem, najlepsze uśrednione wyniki uzyskaliśmy w konfiguracji RAID 10, gdzie dyski DC600M pozwoliły nam uzyskać przepustowość na poziomie 823,17 MB/s odczytu i 875,55 MB/s zapisu.

To teraz czas na wyniki IOPS. I tutaj znowu zobaczmy całość wyników na wykresie:

W przypadku odczytu danych z poszczególnych grup RAID, w których działały dyski Kingston DC600M, odczyty były w miarę podobne – przy zaznaczeniu podziału na wielkość danych użytych w testach. Tak więc widać, że wyższą liczbę IOPS uzyskiwaliśmy w przypadku odczytu 1x16MiB a niższą liczbę IOPS przy danych 1x64GiB, co w tym przypadku jest zrozumiałe. Jednak największą różnice pomiędzy grupami RAID możemy zobaczyć w wynikach procesów zapisu – tutaj po pierwsze znacząca różnica widoczna jest pomiędzy 1x16MiB a 1x64MiB, ale również pojawił się znaczący rozjazd wyników ogólnie dla grup RAID. W RAID 0 mamy najmniejszą różnicę pomiędzy 1x64MiB, w RAID 5 największą, ale jednocześnie w RAID 5 udało się uzyskać statystycznie najwyższe wyniki. Dobrze to widać w tabeli:

Średnio najlepsze wyniki zapisu uzyskaliśmy w RAID 0 – ponad 71 tysięcy IOPS, natomiast najlepsze wyniki odczytu w RAID 5 – ponad 101 tysięcy IOPS. Należy jednak pamiętać, że w przypadku CristalDiskMark wykonaliśmy testy o charakterze Peak Performance i niekoniecznie te testy powinny się przekładać na standardowe wykorzystanie dysków Kingston DC600M w codziennej pracy.

Dlatego też przejdźmy do kolejnego testu, jakim jest IOmeter.