Test 6 – Windows Server – IOmeter
Test IOmeter pozwala nam zweryfikować wydajność dysków Micron działających w grupie RAID. Porównujemy trzy konfiguracje – RAID 0, RAID 5 i RAID 10, przy połączeniu 25GbE z komputerem. Podczas testu w na urządzeniu QNAP TS-h1290FX dyski połączone są RAID, na nich utworzono Pulę Pamięci, w której z kolei stworzono LUN blokowy o wielkości 1024GB. LUN został podłączony do systemu Windows wbudowanym narządziem (iscsicpl) a następnie zainicjowany i sformatowany w systemie plików NTFS.
Na potrzeby wykonywanego benchmarku, dyski poddamy zestawowi następujących testów:
- 4KB Random Read
- 4KB Random Write
- 4KB Sequential Read
- 4KB Sequential Write
- 8KB Random Read
- 8KB Random Write
- 8KB Sequential Read
- 8KB Sequential Write
- 64KB Random Read
- 64KB Random Write
- 64KB Sequential Read
- 64KB Sequential Write
Zacznijmy od analizy wyników zapisu i odczytu w megabajtach na sekundę. No i tutaj już na pierwszy rzut oka widzimy, że wyniki rozkładają się w bardzo nierówny sposób. Najwyższe wartości udało nam się uzyskać w przypadku konfiguracji RAID 0 (a więc podobnie jak wcześniej), gdzie wartości zapisu i odczytu przekraczają 2000 MB/s. Tak więc w przypadku RAID 0 wartości pokrywają się z tymi uzyskanymi wcześniej w testach ATTO Disk Benchmark. I tutaj znowu mamy wartości zahaczające o limity łącza 25GbE. Co istotne, najwyższe wartości uzyskaliśmy w testach zapisu i odczytu 64K. W przypadku testów 4K i 8K wyniki są znacząco niższe. Jednak widzimy tutaj podobne zależności jak we wcześniejszym teście. Przy zapisie odczycie większych plików system jest w stanie wysycić łącze jak również konfiguracja RAID 0 pozwala nam uzyskać dużo wyższe wartości. Drugie miejsce należy do RAID 10 a najgorsze wyniki statystycznie widzimy w konfiguracji RAID 5.
Teraz czas na wyniki IOPS. I tutaj zależności są odwrotne do wcześniejszych, a więc im mniejsza wielkość danych wykorzystywanych w testach, tym lepsze wyniki możemy uzyskać. Tak więc jak widzimy na wykresie poniżej, maksimum uzyskaliśmy w teście 4K, ale co ciekawe – w konfiguracji RAID 10 i RAID 5. RAID 0 wykazał najgorszą wartość. Jednak jeśli zwiększymy wielkość danych w testach, RAID 0 wysuwa się znowu na powodzenie, gdzie w niektórych przypadkach widzimy niemal 100% wyższy wynik w RAID 0 niż w RAID 10.
IOMeter zapisuje też wyniki uzyskane w całym czasie wykonywanego testu i te wyniki prezentujemy niżej. Podczas realizacji zapisu i odczytu, IOmeter zapisuje do pliku z wynikami liczbę IOPS w każdym testowym przedziale czasu (podział sekundowy). To pozwala nam zobaczyć, na jakim etapie testu udało się uzyskać najwyższe wyniki, a kiedy wydajność spadała. Warto tutaj zwróci uwagę na wyniki najwyższe, dochodzące nawet do 3 mln IOPS, które później z biegiem czasu spadały. Jednak porównując ten wykres z wykresami innych testowanych przez nas dysków, początkowa faza, w której wydajność jest najwyższa jest najmocniej zaznaczona i widoczna. Oczywistym też jest, że im większy rozmiar bloku, tym dłużej raportowana jest wydajność (kwestia czasu potrzebnego na zapis bloku).
A teraz czas na wyniki testu wykonanego przy użyciu AJA System Test.