Test 3 – Konsola QNAP – DD

DD czy raczej dd znane jest każdemu użytkownikowi linuksa (a przynajmniej powinno być). Służy do wykonywania dokładnych kopii dysków i nośników – np. pozwala utworzyć idealną kopię płyty. Jednak w przypadku naszych testów korzystamy z dd do wykonywania sekwencyjnego zapisu plików aby sprawdzić, z jaką prędkością i w jakim czasie każdy z nich zostanie zapisany na testowanym dysku. Test wykonujemy podobnie jak disk-filltestm czyli bezpośrednio z poziomu konsoli QNAP (połączenie SSH jako admin). Podczas testu zapisujemy i odczytujemy 256 plików po 256MB. Skrypt wykonuje najpierw zapis wszystkich plików, po czym odczekuje 5 minut i zaczyna je odczytywać. Dodatkowo, na wykresach poniżej została zobrazowana zależność prędkości zapisu w czasie. Ponieważ test wykonujemy z poziomu urządzenia, zupełnie pomijamy ewentualny wpływ protokołu czy działania sieci.

Zobaczmy, jakie wyniki udało nam się uzyskać dla dysków Seagate SX18.

Już na pierwszy rzut oka widać, że wyniki testu dd są zbliżone do tych uzyskanych przy użyciu disk-filltest. W tym przypadku podobnie jak w poprzednim teście, tylko RAID 0 pozwolił przekroczyć 1000MB/s, jednak średni odczyt był niewiele poniżej tej wartości. Wyniki RAID 5 i RAID 10 było ok. o połowę niższe, jednak podobnie jak wcześniej, bardzo do siebie zbliżone. A znowu, pamiętajmy, że w tym przypadku mamy użytkową przestrzeń różniącą się pojemnością jednego dysku (a więc 18TB różnicy). Warto też zaznaczyć, że średnio uzyskaliśmy lepsze wyniki, niż w testach Seagate IronWolf 8TB. Zobaczmy jeszcze, jakie były średnie czasy zapisu.

W tym teście im niższy wynik, tym lepiej, ponieważ patrzymy na czas zapisu każdego pliku. Dobrze obrazują to poniższe wykresy, gdzie widzimy zależności pomiędzy prędkością zapisu poszczególnych plików oraz czasem. Jak widać najbardziej stałe były procesy odczytu plików w RAID 0 oraz RAID 10, z kolei dyski pracujące w RAID 5 wykazały największe wachania zapisu. W przypadku zapisu najmniejsza amplituda wahań występowała w przypadku RAID 10, mimo, że czasy były ponad dwukrotnie wyższe niż w przypadku RAID 0.

Przejdźmy teraz do pierwszego testu wykonywanego już z poziomu zewnętrznego systemu, czyli CristalDiskMark.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *