Podsumowanie

Mam wrażenie, że za każdym razem podczas testu dysków SSD lub HDD muszę w podsumowaniu pisać, że są one godne polecenia. I nie chodzi tutaj o jakieś potrzeby przypodobania się producentom dysków (których pozdrawiamy:) ), ale faktyczne wrażenia z testów i analizy wyników. Gdy rozpoczęliśmy testowanie dysków twardych na backupacademy wychodziliśmy z założenia, że będziemy w stanie pokazać najlepsze, najbardziej wydajne dyski do zastosowania w NAS. Rzeczywistość trochę zaskoczyła, bo każdy z testowanych do tej pory dysków był właśnie taki. Nie wiem, czy to kwestia kolejności, w jakiej otrzymujemy dyski do testów, czy zwykły przypadek, ale każdy kolejny dysk zaskakuje. I podobnie jak w przypadku Seagate IronWolf 8TB byliśmy pod wrażeniem wydajności i szybkości tych dysków (a 8TB to naprawdę spora przestrzeń), to Seagate Exos 18 okazały się jeszcze większym zaskoczeniem i jeszcze bardziej zasługują na polecenie. A podkreślmy, mówimy o dyskach o wielkości 18 (osiemnastu!) terabajtów. Czyli o przestrzeni równej ponad 131 milionom dyskietek 3,5″ (milionom!). I przy takiej przestrzeni jesteśmy w stanie uzyskać lepsze wyniki, niż przy mniej pojemnych dyskach – nawet porównując je do testowanych wcześniej IronWolf 8TB, różnica jest spora.

Musimy też mieć na uwadze, że głównie warto rozważać wydajność takich dysków z perspektywy prędkości zapisu i odczytu danych. Jeśli popatrzymy na IOPS, to oczywiście wyglądają nieźle, ale wciąż nie jest to wydajność dysków SSD. Nie jest to jednak w żadnej mierze zarzut do testowanych dysków Exos 18. Po prostu mamy tutaj zupełny inny rodzaj pamięci dyskowej, mimo, że o takim samym przeznaczeniu. Dlatego patrzymy na to, jako dwie, niezależne kategorie, i dlatego też w tekście porównywaliśmy X18 do IronWolfów.

18 TB w jednym dysku to naprawdę sporo. Jeśli takich dysków połączymy kilka – uzyskujemy ogromną przestrzeń, która jeszcze niedawno była zarezerwowana dla większych NAS-ów. Teraz nawet przy modelu 4-dyskowym jesteśmy w stanie stworzyć grupę o wielkości ponad 60 TB. Jest to jeden z powodów, dla których producent kieruje te dyski do kontentych zastosowań – centra danych, chmura, archiwa. Jeśli szukamy dysków na potrzeby przechowywania backupu czy stworzenia cyfrowego archiwum, Exosy będą świetnym wyborem. Ale niestety w przyrodzie na ma nic za darmo i tak jest też tutaj. W testach łączyliśmy ze sobą 4 dyski twarde w 4 grupy RAID. Poziom RAID 0 zupełnie pomijam, jednak przy RAID 5 i RAID 10 mieliśmy odpowiednio dostępną pojemność 3 i 2 dysków (po odjęciu przestrzeni poświęcanej na redundancję). Jeśli w takiej grupie awarii ulegnie jednej z dysków, odbudowa będzie długotrwała – szczególnie, jeśli dyski będą w większości zaplecione. W przypadku RAID 5 problem jest taki, że podczas odbudowy żaden z działających dysków nie może ulec awarii ani nawet nie może zasygnalizować błędów, ponieważ odbudowa się nie uda, a istnieje duże prawdopodobieństwo utraty danych. W przypadku RAID 10 mamy zawsze dodatkowy dysk, gorzej, jeśli oba są w jednej podgrupie. Dlatego też przy większych przestrzeniach sugeruje się używanie wyższych poziomów RAID, jak 50 czy 60, które łączą oszczędności odpowiednio RAID 5 i RAID 6, ale jednocześnie w przypadku odbudowy obciążają tylko mniejszą podgrupę dysków, a nie wszystkie. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ 18TB w jednym dysku może być niemałą pokusą. Jednak będzie miała sens tylko, jeśli przeanalizujemy nasze potrzeby i możliwości. Jeśli jednak potrzebujemy dużej, szybkiej przestrzeni do wydajnych urządzeń – dyski Seageate X18 będą świetnym wyborem. A jeśli chcesz sprawdzić orientacyjne czasy odbudowy dla różnych poziomów RAID – w internecie można znaleźć sporo kalkulatorów, np. ten.

A już niedługo zaprezentujemy testy kolejnych dysków. W kolejce czekają dyski WD Gold DC SN960.

Uwaga

Testy zostały przeprowadzony w sposób niezależny. Firma Seagate nie płaciła za wykonanie testów jedynie dostarczyła cztery dyski, które zostały w naszym laboratorium. Wszystkie wyniki zostały uzyskane z założeniem określonej w treści metodyki badań w hermetycznym środowisku, dlatego mogą się nieznacznie różnić od wyników uzyskiwanych w innej konfiguracji sprzętowo-programowej. Spostrzeżenia własne autorów. Wszystkie materiały należą do autorów testu, chyba, że zaznaczono inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *