Większość opisywanych serwerów NAS to urządzenia nadające się do wykorzystania w domu. Posiadają one zarówno funkcje przydatne w biznesie, takie jak klient Active Directory, czy iSCSI, ale także klienta pobierania czy serwer multimediów, których w podobnych rozwiązaniach poszukują użytkownicy domowi. Tym razem prezentujemy model dedykowany do użytku w firmie, pozbawiony wszelkich udogodnień multimedialnych – Infortrend EonNAS Pro 200.

Testowane urządzenie posiada dwie kieszenie na twarde dyski, każdy o pojemności do 3 TB. Wyposażono je w dwa gigabitowe porty LAN, pięć USB (cztery z tyłu, jedno na przedniej ściance) i pojedynczy port eSATA. Całość funkcjonuje w oparciu o dwurdzeniowy procesor Intel Atom i jest wyposażona w cztery gigabajty pamięci RAM. Dyski wewnętrzne sformatowane są w systemie plików ZFS, w przypadku zewnętrznych obsługiwane są FAT32 i NTFS. Tak jak w większości urządzeń dwudyskowych, istnieje możliwość konfiguracji RAID poziomu 0 i 1.

Seria urządzeń EonNAS Pro pracuje pod kontrolą systemu bazującego na OpenSolaris. Zaletą tego rozwiązania jest obsługa, wspomnianego wcześniej, systemu plików ZFS. Jest to zaawansowane rozwiązanie, opracowane przez firmę Sun, zapewniające integralność danych m.in. dzięki zastosowaniu sum kontrolnych na poziomie bloków danych. Choć jest to dość kosztowne obliczeniowo, to zabezpiecza nawet przed tzw. cichym uszkodzeniem danych (silent data corruption). W innych systemach plików takie uszkodzenia nie zostałyby wykryte, ZFS umożliwia ich naprawę. EonNAS Pro 200 posiada też inną funkcję, której nie znajdziemy ani w produktach QNAP czy Synology, ani w jakimkolwiek urządzeniu znajdującym się w naszym rankingu – mowa tu o deduplikacji danych.

Dzięki tej funkcjonalności możliwe jest zaoszczędzenie przestrzeni dyskowej. Szczególnie przydatne może się to okazać, jeśli NAS jest serwerem przechowywania backupów, duże ilości danych powtarzają się wówczas przy każdorazowym zapisie. Deduplikacja na poziomie bloków może przynieść wówczas nawet 90-cio procentową oszczędność miejsca. Zamiast zapisu całego bloku, zapisywany jest tylko odnośnik do danych już znajdujących się na dysku. Aby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo przechowywanych informacji, EonNAS Pro obsługuje mechanizm migawek i replikację poprzez rsync. Jeśli np. w przypadku działania wirusa, lub błędu ludzkiego jakieś dane zostaną usunięte, można je będzie przywrócić z jednej z utworzonych wcześniej migawek. Dzięki replikacji, kopia zawartości serwera może zostać utworzona w zdalnej lokalizacji, a replikacja w czasie rzeczywistym daje możliwość przejęcia pracy przez drugi serwer w przypadku niedostępności podstawowego.

Pod względem wydajności EonNAS Pro 200 plasuje się dość wysoko. Zarówno odczyt jak i zapis przez SMB są szybkie i wynoszą odpowiednio blisko 100 i 90 MB/s. W przypadku połączeń FTP jest to ok. 52 i 16 MB/s, ale zapis dużej ilości małych plików trwa długo. Produkt Infortrend, prócz wspomnianych już funkcji, obsługuje iSCSI, dzięki czemu jest w stanie współpracować ze środowiskami Vmware vSphere, Citrix XenServer czy Hyper-V. Sprzęt można zatem polecić do użytku w firmie, jest bowiem wydajnym magazynem danych, użytkownikom domowym polecam bardziej „multimedialne” produkty konkurencji.

Żródło: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/infortrend-eonnas-pro-200-enp200mc-8732

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

Synology CC400W: Pierwsza kamera Wi-Fi

19 marca 2025 r. — Firma Synology ogłosiła wprowadzenie na rynek modelu CC400W, najnowszego dodatku…

2 tygodnie ago

QNAP modernizuje przełącznik 100GbE QSW-M7308R-4X! Dodano obsługę Breakout, 40GbE QSFP+ i Cloud Centralized Management

Tajpej, Tajwan, marca 13, 2025– QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i…

3 tygodnie ago

QNAP prezentuje TS-h1277AFX: serwer NAS typu all-flash zaprojektowany do obsługi intensywnych zadań

Tajpej, Tajwan, marca 4, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

1 miesiąc ago

QNAP prezentuje QSW-2104-2T-R2 przełącznik z portami 4 x 2.5GbE i 2 x 10GbE

Taipei, Taiwan, lutego 24, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…

1 miesiąc ago

QNAP prezentuje QSW-3205-5T: 5-portowy przełącznik 10GbE

Tajpej, Tajwan, lutego 20, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

1 miesiąc ago

QNAP QSW-IM3216-8S8T – przełącznik na 16-portów 10GbE klasy przemysłowej przyspieszający integrację IT/OT

Tajpej, Tajwan, stycznia 21, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

2 miesiące ago