W sieci pojawił się ciekawy artykuł o tym jak to iSCSI powoduje, że dostęp do danych składowanych na serwerze NAS jest szybszy, niż przy pomocy innych protokołów sieciowych tj. CIFS czy NFS.
Do celów testowych utworzono LUN iSCSI na serwerze NAS firmy Thecus, który następnie podłączono przy pomocy oprogramowania iSCSI Inicjator firmy Microsoft do komputera z systemem Windows 7. Równolegle do tego samego komputera został podłączony udział sieciowy przy pomocy protokołu CIFS. Następnie przetestowano osiągi obu protokołów, były testowane przy pomocy oprogramowania ATTO Disk Benchmark, poniżej wyniki odpowiednio dla iSCSI i udziału sieciowego udostępnionego przez serwer Samba.
Gołym okiem widać, że nie ma żadnych różnic w osiągach pomiędzy nimi. Jednakże należy zauważyć, że oprogramowanie ATTO Disk Benchmark testuje dyski tylko przy dostępie ciągłym. Dlatego właśnie testujący postanowili wykonać dodatkowe testy przy użyciu innego oprogramowania, które testuje wydajność pod kątem losowego dostępu do danych składowanych na serwerze NAS. Do tego celu wykorzystano oprogramowanie CrystalDiskMark, poniżej wynik testów.
W tym teście widać, że iSCSI uzyskało znacznie lepsze osiągi, w szczególności w przypadku losowego odczytu danych, które w przybliżeniu były o 30 do 40 procent lepsze niż dla udziału podłączonego przez CIFS. Jak widać iSCSI to nie tylko możliwość korzystania z NAS jak z lokalnego dysku twardego, ale również to szybszy odczyt danych. Obecnie iSCSI jest dostępne w większości serwerów NAS np. Synology, Qnap, CTERA, Thecus, Buffalo, NETGEAR, Qsan, Proware czy Infortrend.
Zdecydowanie największe możliwości jeżeli chodzi iSCSI ma Synology. Większość tańszych rozwiązań jak np. Qnap, Thecus, Buffalo i NETGEAR oferują iSCSI na poziomie pliku, natomiast droższe bardziej wydajne rozwiązania tj. Qsan, Proware czy CTERA mają możliwość konfiguracji iSCSI na poziomie blokowym.
Najprościej mówiąc iSCSI na poziomie blokowym jest znacznie wydajniejsze, jego minusem jest to, że wymaga wykorzystania całej objętości wolumenu RAID. Natomiast zaletą iSCSI na poziomie pliku jest elastyczność, dzięki czemu na tym samym wolumenie możemy utworzyć wolniejszy iSCSI LUN na poziomie pliku i wolumen dla serwera NAS, z którego mogą korzystać protokoły sieciowe takie jak SMB/AFP/NFS/FTP.
Synology natomiast zdecydowała się dać możliwość wyboru jaki iSCSI LUN ma być utworzony dla administratora serwera NAS. Jak widać na powyższym screenie przy tworzeniu iSCSI LUN możemy wybrać czy chcemy utworzyć iSCSI LUN na poziomie pliku czy bloku, a nawet możemy wybrać pośrednie rozwiązanie tzn. utworzenie kilku iSCSI LUN-ów na poziomie bloku w obrębie jednego wolumenu RAID. Reasumują po raz kolejny Synology pozostawia konkurencję daleko w tyle i udowadnia, że to oni są liderem na rynku rozwiązań serwerów NAS.
Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…
Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…
Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…
Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…