Categories: Nowości

Jak odzyskać dane z kart pamięci i pendrive?

Karty pamięci oraz pendrive stały się tak powszechnymi nośnikami danych, że właściwie każdy z nas ma z nimi kontakt niemal każdego dnia. Przechowujemy na nich wszystko, od zdjęć po dokumenty. Wykorzystywane są w telefonach, komputerach, tabletach, urządzeniach przemysłowych, kamerach i wielu innych aplikacjach.

Karta pamięci, z której odzyskiwała dane COD

Niewiele osób zastanawia się w ogóle nad awaryjnością tych małych nośników danych ponieważ ich ceny są przeważnie niskie. Co jednak jeśli dojdzie do awarii i utraty danych? Czy są jakieś proste metody na ich odzyskanie? Jak się okazuje niestety nie.

Pendrive z którego odzyskiwała dane COD

Dzięki Centrum Odzyskiwania Danych z Warszawy postaramy się więc przybliżyć jak wygląda proces odzyskiwania danych z uszkodzonych kart pamięci i pendrive:

Objawy:

  • Karta pamięci / Pendrive nie zgłasza się w urządzeniu – komputerze
  • Karta pamięci / Pendrive zgłasza się z zerową lub bardzo małą pojemnością
  • Karta pamięci / Pendrive zgłasza się ale nie można odczytać żadnych danych

Przyczyny awarii:

  • Uszkodzenia mechaniczne – ułamane końcówki pendrive oraz połamane elektroniki kart pamięci stanowią około 15 % przypadków utraty danych
  • Uszkodzenia kontrolera lub innych elementów elektronicznych stanowią około 20% awarii
  • Uszkodzenia kości pamięci i duże ilości błędów podczas odczytu to około 60% problemów jakie są odpowiedzialne za utratę dostępu do nadnych.
  • 5% to pozostałe przypadki

Jakie są więc metody odzyskiwania danych z kart pamięci oraz pendrive?

Na obecną chwilę jest tylko jedna metoda która pozwala na odzyskanie danych. W skrócie polega ona na wyczytaniu zawartości kości pamięci bit po bicie oraz zdekodowaniu zawartości aby uzyskać informacje zapisane przez użytkownika. Niby proste a jednak skomplikowane. Już na samym początku trzeba zdefiniować kilka ważnych parametrów do odczytu pamięci, a należą do nich przede wszystkim ilość bitów w jednej linii (stronie), ilość stron w bloku danych, ilość bloków na sekcję, ilość sekcji w kości pamięci. To tylko podstawowe parametry których jest znacznie więcej, a z każdym nowym urządzeniem trzeba tą układankę ułożyć od nowa. Potem jest już tylko więcej i więcej pracy.

Kolejny etap to korekcja błędów. Zależnie od pojemności urządzenia oraz od rodzaju kości pamięci i stopnia jej degradacji ta operacja może zająć od kilku godzin do nawet kilku tygodni. Jak wynika z informacji z Centrum Odzyskiwania Danych czasami miesiąc to nie jest zbyt długo.

Po korekcji błędów należy poukładać dane, odszyfrować je i poskładać w odpowiedniej kolejności. Ilość operacji jakie są wykonywane przez współczesne kontrolery jest tak duża że z całego zbioru możliwości trzeba wybrać te 3 do 6 operacji i ułożyć je w odpowiedniej kolejności. Jest to moment w którym zaszyfrowane bity zmieniają się w dane użytkownika. Jest to najtrudniejsza i najbardziej złożona operacja. Na samym końcu wycina się niepotrzebne już informacje serwisowe jak ECC czy lokalizację bloków i mamy to na czym zależy użytkownikowi.

Mimo niskiej ceny urządzeń proces odzyskiwania danych jest bardzo skomplikowany, a z każdym nowym urządzeniem ilość pracy rośnie. Producenci prześcigają się w komplikowaniu prostych spraw. Wymyślają Dynamiczne kodowanie ( każdy blok lub sekcja danych jest kodowana innym kluczem) a to podnosi koszty pracy i wpływa na ceny usług.

Na poniższym filmie prezentujemy skrócony do 3 minut proces odzyskiwania danych z pendrive

Więcej informacji na temat odzyskiwania danych z kart pamięci i pendrive można znaleźć pod tym linkiem: https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/odzyskiwanie-danych-z-monolitycznych-kart-micro-sd-sd-i-pendrive/ , a z ofertą można zapoznać się tu: https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/z-pendrive/ i tu: https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/z-kart-pamieci/
Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

Synology CC400W: Pierwsza kamera Wi-Fi

19 marca 2025 r. — Firma Synology ogłosiła wprowadzenie na rynek modelu CC400W, najnowszego dodatku…

2 tygodnie ago

QNAP modernizuje przełącznik 100GbE QSW-M7308R-4X! Dodano obsługę Breakout, 40GbE QSFP+ i Cloud Centralized Management

Tajpej, Tajwan, marca 13, 2025– QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i…

3 tygodnie ago

QNAP prezentuje TS-h1277AFX: serwer NAS typu all-flash zaprojektowany do obsługi intensywnych zadań

Tajpej, Tajwan, marca 4, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

1 miesiąc ago

QNAP prezentuje QSW-2104-2T-R2 przełącznik z portami 4 x 2.5GbE i 2 x 10GbE

Taipei, Taiwan, lutego 24, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…

1 miesiąc ago

QNAP prezentuje QSW-3205-5T: 5-portowy przełącznik 10GbE

Tajpej, Tajwan, lutego 20, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

1 miesiąc ago

QNAP QSW-IM3216-8S8T – przełącznik na 16-portów 10GbE klasy przemysłowej przyspieszający integrację IT/OT

Tajpej, Tajwan, stycznia 21, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

2 miesiące ago