Czym jest akcelerator ZD-XL SQL ?

Nowy akcelerator firmy OCZ model ZD-XL SQL jest rozwiązaniem, którego zadaniem jest zoptymalizować wydajność serwera SQL. Jego wdrożenie jest bardzo proste, gdyż wykorzystuje technologię plug-and-play, wystarczy, że akcelerator zostanie podłączony do portu PCI-e i to wszystko, od tego momentu jest gotowy do pracy.

Do jakich celów został stworzony akcelerator ZD-XL SQL?

Administratorzy IT stają przed wyzwaniem wdrożenia najlepszego rozwiązanie bazującego na pamięci flash, które rozwiąże problem wydajności wąskiego gardła aplikacji, a jednocześnie nie będzie wymagało zmiany dotychczasowej sprawdzonej konfiguracji systemu. Optymalnym rozwiązaniem dla przyspieszania aplikacji, takich jak Microsoft SQL Serwer, wymaga precyzyjnego dopasowania do środowiska użytkownika zarówno oprogramowania jak i sprzętu. Idealne rozwiązanie powinno dostarczać także oprogramowanie do zarządzania, dedykowane dla środowiska, w którym zostanie wdrożone, które dodatkowo będzie zawierało porady z najlepszymi praktykami.

OCZ_ZD-XL_SQL

Co sprawia, że ZD-XL jest tak wydajny podczas przyspieszania SQL Serwera? 

Po przeanalizowaniu obciążeń jakim poddawany jest Serwer SQL, dział rozwoju w firmie OCZ zaprojektował kartę akceleracji. Składa się ona z czterech kluczowych elementów, niezbędnych do efektywnego przyspieszenia działania serwera SQL.

  1. Wolumeny Flash: Tymczasowe tabele obliczeniowe takie jak tempdb mogą być z powodzeniem przechowywane na  wolumenach flash. Co więcej jeżeli wysoka dostępność jest zapewniona to dodatkowe pliki takie jak logii również mogą czerpać korzyści z ekstremalnie wysokich osiągów odczytu/zapisu wolumenu.
  2. Flash Caching: Ogromna baza danych nie jest wstanie pomieścić się na jednym wolumenie flash.  Jednak mamy możliwość zastosowania zoptymalizowanego przez firmę OCZ buforowania flash, które pozwala na efektywne przyspieszenie bardzo dużych baz danych przy pomocy dużo mniejszych wolumenów Flash.
  3. Optymalizaja Polityk Cache: Stosowanie zasad aplikacji zoptymalizowanych zapewnia, że w danym momencie w pamięci flash znajdować się będą dane, które w danym momencie będą najbardziej potrzebne dla serwera SQL, zarówno przy obciążeniu OLTP jak i analitycznym.
  4. Dynamiczne Rozgrzewanie Cache: zdolność do automatycznego nauczenia pamięci cache, które dane powinny znajdować się w jej pamięci podczas pracy serwera SQL.

Kiedy te cztery elementy są skutecznie połączone to administrator IT może przyspieszyć swoje bazy danych uruchomione na serwerze SQL nawet o 25 razy.

Co unikalnego zawiera konstrukcja Akceleratora ZD-XL SQL?

Główną zaletą Akceleratora ZD-XL OCZ SQL są zaawansowane algorytmy, które pozwalają zoptymalizować polityki buforowania, do podejmowania świadomych wyborów, co do danych, które powinny być zapisane w pamięci podręcznej.

OCZ wykorzystuje innowacyjne podejście do buforowania zwane ‘Direct Pass Caching’, które nie tylko umożliwia optymalizację aplikacji, ale w tym samym czasie minimalizuje czas dostępu do danych przechowywanych na pamięci flash.

Technologia Direct Pass Caching składa się z dwóch kluczowych elementów:

  • Data path cache director jest czymś w rodzaju routera, który szybko przekierowuje zapytania do pamięci SSD, jednocześnie podejmując zaawansowane decyzje, które dane powinny trafić do bufora. Wykorzystuje on interfejs API do komunikacji z modułami do analizy danych jak również do dynamicznej aktualizacji wzorów zachowań przesyłanych okresowo do narzędzi buforujących. Umożliwia to głęboką analizę, która sprawia, że dynamiczna optymalizacja serwera SQL jest możliwa.
  • Cache analysis engine jest dedykowany do dynamicznej optymalizacji wybranych reguł  bezpośrednio w katalogu, w którym znajdują się zbuforowane dane. Dzięki temu w buforze zawsze znajdują się dane, które powinny tam być.

Przykład przyspieszenia baz danych przy pomocy technologii OCZ

Wykres poniżej prezentuje wydajność baz danych w środowisku SAN przed i po zastosowaniu akceleratora ZD-XL SQL. Słupki w kolorze szarym prezentują konfigurację bez akceleratora, a słupki w kolorze niebieskim z ZD-XL SQL. Wyraźnie widać, że wdrożenie akceleratora ZD-XL SQL firmy OCZ robi różnicę.

wykres

Interfejs zarządzający ZD-XL SQL

Po fizycznym zainstalowaniu akceleratora ZD-XL SQL uruchamia się kreator, który ma za zadanie ułatwić prawidłową i szybką instalację systemu OCZ. Kreator prezentuje najlepsze praktyki jakie powinny być wdrożone w danym środowisku bazodanowym.

Graficzny interfejs użytkownika:

  1. Dzieli zasoby dysku SSD na sekcję wolumenu i sekcję cache. Dodatkowo kreator doradza jakie dane powinny się znaleźć na wolumenie.
  2. Udostępnia listę baz danych z propozycją zastosowanej optymalnej polityki w zależności od obciążenia
  3. Informuje jak nauczyć bufor wykorzystywać narzędzia do analizy oraz harmonogramu.

Oprogramowanie do zarządzania akceleratorem ZD-XL SQL jest proste w użyciu, dzięki czemu przyspieszenie działania baz danych jest proste i nie inwazyjne.

Podsumowanie

Muszę przyznać, że rozwiązanie OCZ prezentuje się imponująco. Co jak co, ale 25-krotne zwiększenie wydajności baz danych nie może przejść bez echa. Pytanie czy gdy ZD-XL SQL zostanie zainstalowany w środowisku produkcyjny to wyniki niczym nie będą odbiegały od tych, które zaprezentowała firma OCZ. Ale nawet jak do tematu podejdziemy sceptycznie i założymy, że osiągniemy 50% tego co obiecuje producent to moim zdaniem nadal będzie imponujący wynik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *