Takie pytanie stawia sobie wielu użytkowników, którzy borykają się z problemem coraz większej ilości danych gromadzonych na dyskach komputerów. Z raportu Parks Associates wynika, że w w 2007 roku na przechowywanie własnych plików multimedialnych wystarczała nam powierzchnia ok. 200 GB. W 2012 roku ta liczba zwiększyła się pięciokrotnie i zbliża się do 1 TB. Tak ogromna liczba jest nie tylko wynikiem rozwoju internetu, szybkich łączy, czy też gromadzenia materiałów w jakości HD. To także coraz powszechniejsza digitalizacja, która stała się prostym sposobem na gromadzenie materiałów multimedialnych.
Już nie trzeba budować regału na książki – wystarczy e-czytnik z pojemną kartą pamięci. Kurzu nie zbierają także filmy zalegające na półkach. Wystarczy kilka kliknięć i możemy kupić film w jednym ze sklepów. Równie łatwo można zakupić muzykę, którą następnie kopiujemy do przenośnego odtwarzacza. Gdzie przechowujemy te dane? Często jest to jeden lub jedyny komputer domowy i jeden duży dysk. Kopie zapasowe? A co to jest!? Mało miejsca na dysku? Kupujemy kolejny – większy. Kopie zapasowe? A po co? Przy pierwszej lepszej awarii zmieniamy zdanie i zastanawiamy się, jak przeorganizować, magazynować i zabezpieczać nie tylko dane multimedialne, ale także wrażliwe dane – często pliki poufne. Utrata plików MP3 nie będzie tak bolesna, jak np. strata ważnych dokumentów czy zdjęć z wakacji marzeń.
Rosnąca liczba urządzeń, które przechowują dane, stawia nas przed problemem nie tylko związanym z tworzeniem kopii zapasowych. To także problem ich współdzielenia z innymi urządzeniami w sieci domowej. Następnym elementem jest problem dublowania danych na różnych urządzeniach. Kolejna kopia zapasowa tego samego folderu na dwóch różnych dyskach, te same zdjęcia w kilku miejscach, kopie filmów rozsiane na profilach użytkowników komputerów… To tylko niektóre przykłady, które w rzeczywistości stawiają nas przed problemem organizacji i porządków danych w sieci lokalnej, czy na komputerach domowych.
Zatem kto powinien wybrać serwer NAS? Odpowiedź mogłaby być prosta. Jednak najpierw trzeba zdefiniować swoje potrzeby. Mając domową sieć lokalną z pewnością mamy w niej kilka komputerów oraz urządzeń przenośnych, a na nich spore ilości danych. Są one gromadzone na wszelkiej maści nośnikach magnetycznych i optycznych, co wprowadza nieład w strukturze danych. Wystarczy spróbować sobie odpowiedzieć na kilka pytań:
Z podobnymi pytaniami spotkać się można w przypadku sieci lokalnych w niewielkich biurach lub firmach, choć w tym przypadku rzadko można spotkać się przechowywaniem materiałów multimedialnych. W sektorze MŚP (małe i średnia przedsiębiorstwa) większym problemem jest odpowiednie zabezpieczenie danych serwerów, aplikacji oraz komputerów klienckich. W tym przypadku również można postawić sobie wiele pytań:
Takich pytań moglibyśmy zadać bardzo wiele. Z pewnością pojawiają się one nie tylko przy okazji zakupu kolejnego dysku USB na kopie zapasowe. Pojawiają się także w głowach administratorów niewielkich, ale i dużych sieci, którzy nie tylko muszą zapewnić nieprzerwany dostęp do danych, ale odpowiednio organizować strukturę serwerową i sieciową firmy. Mówiąc jednym zdaniem: nowoczesne serwery NAS są urządzeniami, które w lokalnej sieci LAN oferują nie tylko scentralizowany dostęp do danych. To także doskonałe rozwiązania wyposażone w dodatkowe możliwości tworzenia kopii zapasowych, synchronizacji plików, funkcji multimedialnych oraz zabezpieczających.
Załóżmy, że podjęliśmy decyzję: chcemy kupić serwer NAS do domu. Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia? Jakie parametry powinien mieć wydajny sieciowy serwer plików?
Przed wyborem odpowiedniego serwera NAS do użytku domowego warto zrewidować swoją sieć domową. Co będzie potrzebne by poprawnie podłączyć serwer? By móc wykorzystać możliwości serwera warto mieć router lub przełącznik sieciowy, komputer oraz podłączenie do internetu (choć nie jest ono niezbędne do poprawnej pracy urządzenia). W przypadku prostych serwerów NAS (o czym powiemy za chwilę) wystarczy, że podłączymy go do switcha lub routera/punktu dostępowego wyposażonego w gniazda sieciowe o prędkości 10/100 Mbps. Warto jednak pamiętać, że domowe serwery NAS są wyposażone w gniazda gigabitowe, a co za tym idzie – podłączanie ich do wolniejszego przełącznika zmniejszy prędkość transmisji co najmniej 8-krotnie.
Warto także zwrócić uwagę na połączenie komputerów z infrastrukturą sieciową LAN. Tu także połączenie gigabitowej karty sieciowej do przełącznika/routera fast-ethernet ograniczy jego możliwości. Podobna uwaga dotyczy komunikacji w sieci bezprzewodowej. Praca routera Wi-Fi w standardzie 802.11bg (11-54 Mbps) będzie oferować teoretyczne maksymalne transfery na poziomie 4-5 MB/s. Będzie to zupełne minimum do sprawnej komunikacji z serwerem NAS i służyć jedynie wymianie lub pracy z niewielkimi plikami lub tworzeniu niewielkich kopii zapasowych. Warto także sprawdzić bezprzewodową kartę sieciową Wi-Fi w notebooku czy komputerze – tu również zupełną podstawą jest karta pracująca w standardzie 802.11g.
Czasy, w których infrastruktura serwerowa biura lub firmy ograniczała się peceta, który pełnił rolę komputera dla księgowej lub był komputerem informatyka bezpowrotnie minęły. Pojęcie serwera jako maszyny do pełnienia określonej roli najczęściej udostępniającej dane oraz określone usługi nie zmieniło się od lat. Jednak zmieniło się wiele w zakresie stosowanej technologii i sposobu montażu komputerów lub urządzeń pełniących rolę serwera. Zasada działania serwera również przeszła swoistą metamorfozę. Oprócz możliwości udostępniania plików serwer stanowi o wiele bardziej potężniejsze narzędzie pozwalające na uruchamianie aplikacji, wspólną pracę nad projektami, komunikację mail czy poprzez komunikatory, współdzielenie kalendarzy, zadań. Serwery w biurze lub firmie mogą także pełnić rolę platform do aplikacji CMS, CRM, WWW, eCommerce, itd, itd.
Coraz większe zapotrzebowanie na powierzchnie dyskowe dotyczy nie tylko użytkowników prywatnych, ale także firm. Użytkownicy, pomimo przeniesienia wielu zasobów i plików do systemów informatycznych, w dalszym ciągu tworzą pliki, robią zdjęcia, edytują dane, tworzą raporty, zestawienia, czy pisma. Rozwiązaniem jest przeniesienie całego biura do chmury. Na tym etapie niewiele firm – nie tylko z technicznego, ale równeiż ekonomicznego punktu – nie może pozwolić sobie na taki krok. Dlatego uruchomienie fizycznych serwerów w biurze lub firmie jest nieodzownym elementem jej poprawnego funkcjonowania. Rola serwera w zastosowaniach SMB (Small Business) nie skupia się na gromadzeniu zasobów multimedialnych. W firmie liczy się wysoka wydajność, bezpieczeństwo danych, skalowalna infrastruktura pozwalająca na rozbudowę serwera niewielkim kosztem. Kolejny czynnik to zakres ról jakie powinien pełnić serwer firmowy. Scenariuszy wykorzystania serwera będzie tyle ile biur czy firm. Każda z nich będzie stawiała przed serwerem inne wymagania. Jednak pewne role można z góry założyć i będą one wykorzystywane w niemal każdej firmie. Pomijając role usług katalogowych, które zazwyczaj przejmowane są przez serwery pracujące pod kontrolą Windows to niemal każda firma potrzebuje miejsca na dane – czyli rola serwera plików. Będąc przy plikach – firma z pewnością będzie chciała wykorzystać system kopii zapasowych. Większe firmy mogą pozwolić sobie na budową systemu backupu opartą o biblioteki taśmowe.
Dla małych firm koszt 15 000 – 20 000 złotych wydanych na taki mechanizm kopii serwera może być wydatkiem nie do przełknięcia. Warto podkreślić, że zanim firma wyda złotówkę, patrzy na nią po kilka razy, obraca i analizuje, by w końcu wybrać rozwiązanie, które zapewni nie tylko system kopii zapasowych i miejsce na dane, ale będzie mieć dodatkowe funkcje, a przy okazji nie zrujnuje budżetu firmy. Dlatego dużo rozsądniejszym krokiem będzie wybór odpowiedniego serwera pamięci masowej NAS. Są to rozwiązania przede wszystkim dużo tańsze niż wybór typowych sprzętowych serwerów i instalacji na nich systemów serwerowych. Po drugie rozwiązania NAS są gotowe do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka. Mówiąc o rozwiązaniach dla SMB i małych biur skupiamy się na urządzeniach, które obsługują dyski SATA. Oferują one bardzo dobry stosunek pojemności do ceny – czyli są bardzo tanimi nośnikami danych. Kolejny argument, który z pewnością powinien przemówić do kieszeni każdego głównego księgowego – to olbrzymie możliwości dodatkowe za stosunkowo niewielką cenę. Oczywiście nie zastąpią one w 100% typowych serwerów aplikacyjnych a będą stanowiły dla nich uzupełnienie w sieci firmowej. Zatem jakie rozwiązania wybrać? Przedstawimy kilka propozycji mniej i bardziej zaawansowanych konstrukcji, które powinny sprostać wymaganiom stawianym przed serwerami NAS oferując jednocześnie dodatkowe możliwości.
Wybór serwera NAS do domu lub biura nie jest prostym zadaniem.
Po pierwsze: musimy dokonać analizy naszej sieci lokalnej, by po zakupie nie doznać przykrych niespodzianek spowodowanych mało wydajną infrastrukturą sieciową. Kolejny krok to określenie zakresu zadań, jakie będziemy stawiać przed serwerem NAS.Zupełnie inny model wybierze użytkownik, który szuka urządzenia z przeznaczeniem na kopie zapasowe, a po coś innego sięgnie osoba przechowująca na serwerze ważne dane i wymagająca od niego zwiększonego bezpieczeństwa.
Na innych cechach NAS-a skupi się administrator systemu, który poszukuje miejsca dla platformy wirtualizacji. Przy określeniu głównych założeń serwera NAS warto także wziąć pod uwagę modele, które oferują nie tylko prostotę obsługi czy są tanie w zakupie. Nie zawsze tego typu rozwiązania będą idealnym narzędziem do pracy, ponieważ mogą oferować zbyt okrojone możliwości.
Dodatkowe możliwości sieciowej pamięci masowej pozwalające na uruchomienie kolejnych funkcji z pewnością pozwolą na wyciśnięcie z urządzenia maksimum możliwości. Niekiedy także uchronią nas przed ponoszeniem dodatkowych kosztów – np. zakup dodatkowego serwera WWW lub serwera VPN.
Systemy sieciowej pamięci masowej są rozwiązaniami, które początkowo wydają się dość drogie w zakupie, jednak po głębszej analizie okazuje się, że NAS-y oferują nie tylko usługę udostępniania plików. W wielu środowiskach mogą zastąpić dodatkowe aplikacje i usługi, bez konieczności rozbudowy infrastruktury serwerowej, będąc przy tym bardzo energooszczędnymi i cichymi rozwiązaniami.
Pełny poradnik dostępny jest na: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/jak-kupic-serwer-nas/strona/18356.html
Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…
Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…
Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…
Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…