Test 3 – Konsola QNAP – FIO
Ponieważ dd nie było w stanie pokazać nam maksymalnych możliwości testowanych dysków (a przynajmniej wyników zakładanych na podstawie specyfiki producenta), przeszliśmy do testów z wykorzystaniem narzędzia FIO (Flexible I/O tester). Narzędzie to oferuje bardzo bogate możliwości konfiguracji i dostosowania specyfiki testów do sprawdzanych dysków i środowiska, w którym chcemy je przetestować.
W naszym przypadku postanowiliśmy sprawdzić jakie maksimum uda nam się uzyskać.
No i tutaj dochodzimy do wyników, które nas bardzo mocno satysfakcjonują. W przypadku RAID 0 i RAID 10 udało nam się uzyskać wartości zbieżne z deklarowanymi przez producenta osiągami jak również zbliżone do wyników wyświetlanych w Pamięć Masowa i Migawki. W ten sposób mamy potwierdzenie, że cały nasz zestaw testowy jest w stanie uzyskać bardzo wysokie wartości. Oczywiście w przypadku naszych testów jest to możliwe nie tylko ze względu na możliwości samych dysków, ale również urządzenia testującego, czyli QNAP TS-h2490FU z procesorem AMD EPYC.
Zwróćmy jednak uwagę na zestawienie wszystkich wyników FIO. W tym przypadku widzimy dosyć istotną zależność prędkości i zapisu w zależności od poziomu RAID, w którym skonfigurowane są dyski. Najwolniejsza opcja to RAID 5, co w tym przypadku pokrywa się z założeniami i charakterystyką tego poziomu RAID. Najszybszy odczyt zauważamy w przypadku RAID 10, 12 928 MB/s. W przeliczeniu na GB/s per dysk, wartość wynosi 3,1GB/s, czyli wartość zbliżona do deklarowanego przez Kingston maksimum. W przypadku zapisu prędkość jest niewiele wyższa niż w przypadku RAID 5, jednak tutaj musimy pamiętać, że prędkość zapisu synchronicznego w RAID 10 zawsze będzie niższa, niż RAID 10. Ma to związek z charakterystyką tego typu RAID – mamy zapis naprzemienny jak w RAID 0, ale pomiędzy 2 grupami, z których każda korzysta z dysków połączonych w RAID 1. Czyli tutaj mamy RAID 0 na dwóch grupach RAID 1, z której każda oferuje teoretycznie po 1,6GB/s zapisu. Więc w tym przypadku nie uzyskujemy maksimum oferowanego przez dyski, ale wynik jest niewiele gorszy. Najlepszy okazał się oczywiście RAID 0, oferując najwyższe prędkości zapisu i odczytu danych. Jednak ze względu na brak jakiejkolwiek redundancji, ta opcja jest niezalecana z codziennym użyciu (za wyjątkiem określonych przypadków, gdzie taka przestrzeń jest zabezpieczona na innym poziomie).