TEST 5 – Kopiowanie plików SMB

Aby zweryfikować wydajność pracy dysków w praktyce, wykonaliśmy testy kopiowania plików na udział sieciowy. Pomiary wykonaliśmy poprzez kopiowanie plików na zamapowany udział sieciowy utworzony na QNAP. Użyliśmy woluminu cienkiego (Thin) o wielkości 500GB. Nie włączaliśmy i nie konfigurowaliśmy dodatkowych usług poza standardowo uruchomionymi na urządzeniu. Pliki były kopiowane na QNAP za pomocą oprogramowania systemowego robocopy.exe, które zapewniło ciągłość kopiowania, spójność testów oraz czytelne statystyki. W każdym z testów skopiowano 100GB w trzech konfiguracjach:

  1. Kopiowanie 100 plików o wielkości 1GB każdy.
  2. Kopiowanie 10 plików o wielkości 10GB każdy.
  3. Kopiowanie 1 pliku o wielkości 100GB

Wszystkie pliki zostały wygenerowane przy użyciu polecenia fsutil file createnew. 

 

Jak widać dyski Kingston DC500M radzą sobie podobnie we wszystkich konfiguracjach niezależnie od tego, czy kopiujemy pojedynczy duży plik, czy większą liczbą mniejszych. Jedynym wyjątkiem było kopiowanie 10 plików po 10GB w konfiguracji RAID 5, gdzie całość trwała niemal dwukrotnie dłużej, niż w pozostałych przypadkach. Co ciekawe, RAID 10 wypadł tutaj znacząco lepiej niż RAID 0. Jeśli chodzi o transfery, zaobserwowaliśmy tutaj wartości od 860MB/s do prawie 1100MB/s, co pokazuje, że przy użyciu dysków DC500M jesteśmy w stanie skutecznie wykorzystać zalety sieci 10GbE.

Podsumowanie

Dyski Kingston DC500M to solidne rozwiązanie dla użytkowników szukających wydajnych i wytrzymałych dysków SSD. Podczas przeprowadzanych testów udało nam się osiągnąć wartości przepustowości i IOPS zbliżone do tych deklarowanych przez producenta, co weryfikowaliśmy przy użyciu kilku aplikacji badających wydajność dysków – CristalDiskMark, ATTO Disk Benchmark, IOmeter, AJA System Test oraz kopiowanie przez SMB. Dla wszystkich benchmarków przeprowadzonych za pomocą aplikacji (a więc poza testem SMB), sprawdzaliśmy zachowanie dysków skonfigurowanych do udostępnienia przestrzeni blokowo. W tym przypadku skorzystaliśmy z możliwości tworzenia blokowych LUN na QNAP, które następnie udostępniliśmy przez iSCSI 10GbE oraz FC 8Gbps. Oczywiście można zadać pytanie, dlaczego akurat blokowo i 10GbE – uznaliśmy, że w przypadku tego typu dysków zasadne będzie używanie ich nie tylko jako przestrzeni na dysku sieciowym NAS, ale także wykorzystanie jej jako storage dla środowisk wirtualizacji. Dlatego nasze testy wykonywane były z poziomu systemu Windows Serwer 2019, do którego przestrzeń była podłączona przez iSCSI i FC, po czym już w systemie sformatowana w systemie plików NTFS (jako podstawowym w środowisku Windows). Wyniki, które uzyskaliśmy podczas serii testów pokazują, jak wydajnymi dyskami są modele DC500M, więc bez żadnych obiekcji możemy je polecić każdemu, kto poszukuje dysków SSD do swojego serwera NAS. Dyski SSD mogą być wykorzystywane jako SSD cache oraz jako dyski storage’owe, jednak w przypadku DC500M, zdecydowanie polecamy tę drugą opcję, aby w pełni cieszyć się wysoką wydajnością. Na pewno warto też podkreślić, że jako dyski kierowane do zaawansowanych zastosowań, posiadają pięcioletnią gwarancję producenta, więc nie musimy obawiać się, że nie wytrzymają dłuższej pracy.

Podsumowując – zdecydowanie polecamy dyski Kingston DC500M.

Dziękujemy firmie Kingston za dostarczenie dysków do testu.

Uwaga

Testy zostały przeprowadzony w sposób niezależny. Firma Kingston nie płaciła za wykonanie testów jedynie dostarczyła cztery dyski, które zostały w naszym laboratorium. Wszystkie wyniki zostały uzyskane z założeniem określonej w treści metodyki badań w hermetycznym środowisku, dlatego mogą się nieznacznie różnić od wyników uzyskiwanych w innej konfiguracji sprzętowo-programowej. Spostrzeżenia własne autorów. Wszystkie materiały należą do autorów testu, chyba, że zaznaczono inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *