Kopia zapasowa danych jest bardzo ważna, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie zagrożeń jest coraz więcej. Nikt nie jest odporny na utratę cennych danych i wszyscy powinni być do tego odpowiednio przygotowani. Dane i informacje szybko stają się najcenniejszym zasobem XXI wieku, więc niezwykle ważne jest, aby każda firma — od biur domowych po wielonarodowe korporacje — miała kompleksowe plany tworzenia kopii zapasowych danych i odzyskiwania po awarii. W tym artykule pokażemy jak QNAP NAS i oprogramowania Veeam Endpoint Backup może pomóc w złagodzeniu skutków utraty danych. W artykule opisaliśmy jak przy pomocy darmowej wersji oprogramowania od Veeam zapisać bezpośrednio na serwerze QNAP kopię danych komputera, a następnie odtworzyć ją na QNAP jako maszynę wirtualną.
Motto firmy Veeam to:
„Tworzenie kopii zapasowych urządzeń końcowych musi być proste i BEZPŁATNE”
dlatego też, oprogramowanie Veeam Endpoit Backup możemy za darmo wykorzystywać również w firmach !!!
Rozwiązanie Veeam® Endpoint Backup™ FREE jest prostym narzędziem przeznaczonym do tworzenia kopii zapasowych komputerów stacjonarnych i laptopów z systemem Windows. Pozwala ono łatwo tworzyć kopie zapasowe komputera na sieciowej pamięci masowej. Oprogramowanie za darmo można pobrać ze strony Veeam.
https://www.veeam.com/pl/endpoint-backup-free.html
Po pobraniu i zainstalowaniu Veeam musimy skonfigurować rodzaj kopii zapasowej, nas interesuje backup całego dysku, dlatego wybieramy opcję pierwszą,
w kolejnym kroku decydujemy gdzie kopia zapasowa ma się wykonać. W naszym przypadku będzie to serwer NAS firmy QNAP, więc wybieramy opcję drugą.
Teraz trzeba tylko podać adres serwera oraz udział sieciowy do którego Veeam ma zapisywać dane, u mnie wygląda to jak poniżej.
W przedostatnim kroku ustawiamy harmonogram wykonywania kopii zapasowej przez oprogramowanie Veeam na QNAP, a w ostatnim wyświetla się podsumowanie naszych ustawień.
Po zapisaniu konfiguracji kopii zapasowej, Veeam uruchamia się w systray i od tego momentu nasz komputer jest zabezpieczony. Jak klikniemy dwa razy na ikonę Veeam to naszym oczom ukaże się status kopii zapasowej, tak jak na poniżej. Jak widać, za pierwszym razem Veeam skopiował cały dysk, a w kolejnych dniach tylko zmiany, co sprawia, że kopia wykonuje się bardzo szybko i niezauważalnie dla użytkownika komputera.
Veeam, aby uprościć odzyskanie danych w razie awarii poprosi nas o stworzenie tzw. „recovery media”, może to być płyta CD, dysk USB lub obraz ISO. W naszym przypadku będziemy wszystko odtwarzać na maszynę wirtualną, którą uruchomimy na serwerze QNAP, dlatego z dostępnych opcji wybieramy obraz ISO.
W kolejny krokach Veeam stworzy plik i zapisze go w wybranym przez nas miejscu, my oczywiście zapisaliśmy go od razu na serwerze QNAP.
Po zalogowaniu się do QNAP w aplikacji Stacja Wirtualizacji klikamy na zakładkę nowa maszyna wirtualna, a następnie konfigurujemy jej parametry tj. nazwa, ilość rdzeni CPU, ilość RAM, ilość kart sieciowych, wielkość dysku oraz co w naszym przypadku jest najistotniejsze, wybieramy obraz ISO, z którego maszyna wirtualna ma wystartować.
Po utworzeniu maszyny wirtualnej klikamy na przycisk start
Kolejnym krokiem jest podłączenie się do konsoli maszyny wirtualnej, w tym celu klikamy na przycisk Konsola, wtedy od razu uruchomi nam się nowa zakładka w przeglądarce z konsolą, która wyświetli obraz z naszej maszyny wirtualnej.
Teraz wystarczy wybrać opcję Bare Metal Recovery wskazać plik naszej kopii danych i to wszystko, oprogramowanie Veeam odtworzy cały system operacyjny na maszynie wirtualnej, którą stworzyliśmy na QNAP. Co ważne ta maszyna ma dostęp do sieci LAN, w naszym przypadku jest ona podłączona do wirtualnego przełącznika numer 2.
Do maszyny wirtualnej z systemem Windows możemy podłączyć się na 3 sposoby. Pierwszy sposób to protokół RDP, który jest najbardziej wydajny, druga opcja to konsola VNC uruchomiona w przeglądarce, z której korzystaliśmy przy odtwarzaniu danych. Opcja trzecia wymaga podłączenia do portu HDMI serwera QNAP ekranu, oraz myszy i klawiatury do portów USB, następnie w ustawianiach maszyny wirtualnej zaznaczamy, żeby jej obraz był wyświetlany przez port HDMI – w tym przypadku korzystamy z QNAP jak z normalnego komputera.
Należy pamiętać, że uruchomienie maszyny wirtualnej na QNAP, nie powoduje wyłączenia innych funkcji, po prostu wszystko działa równolegle, dlatego jeżeli ktoś planuje uruchamianie maszyn wirtualnych na QNAP, to zalecam zakup modelu z mocnym CPU i większą ilością RAM. Jak było widać na screenach ja działam na TS-253Pro, jego obecnym odpowiednikiem jest TS-251+.
Dodatkowo na swoim QNAP jak już pewnie zauważyliście mam również uruchomioną maszynę wirtualną z Sophos. O tym z czym to się je i jak to działa przeczytacie tutaj: https://www.backupacademy.pl/utm-centrum-multimedialne-dysk-sieciowy-jednym/
W tym przykładzie najważniejsze jest to, że nawet jak nasz komputer ulegnie awarii, a my nie mamy pod ręką innego, to i tak możemy kontynuować pracę. Wystarczy, że do serwera QNAP podłączymy mysz, klawiaturę i ekran oraz odzyskamy kopię wykonaną przez Veeam na maszynę wirtualną. Dzięki tej opcji możemy korzystać z naszych danych do momentu, aż nie naprawimy swojego komputera.
Jak widać Veeam i QNAP to dobrana para, która skutecznie chroni twoje dane i szybko potrafi je odtworzyć. Dodatkowo warto wiedzieć, że QNAP posiada migawki, które chronią dane przed atakiem oprogramowania szyfrującego dane. Pamiętajcie, że to wszystko zrobiliśmy na bazie darmowego oprogramowania od firmy Veeam i jak widać efekt jest rewelacyjny, oczywiście Veeam w ofercie posiada także inne narzędzia, które dają nam jeszcze większe możliwości tj. scentralizowanie zarządzanie kopiami wielu komputerów z poziomu jednej konsoli czy backup maszyn wirtualnych uruchomionych w środowiskach typu VMware czy Hyper-V.
Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…
Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…
Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…
Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…
View Comments
czy zrobiony raz obraz iso odnosi się zawsze do najnowszej kopi systemu ?
Tak, więc operacje, które opisałem wykonujesz raz.
niestety poległem, to z winy GPT. Nie przenoszą się partycje z automatu.
Podaj więcej szczegółów, w którym kroku dokładnie poległeś ?
http://imgur.com/a/h8tXK - potem wszedłem w dysk mapping, przygotowałem miejsce pod przewrócenie partycji C, ale po całej operacji mam tak: http://imgur.com/a/MkfmL trzeba tworzyć w VM każda z partycji ?
Wejdź w zaawansowane ustawienia maszyny wirtualnej i sprawdź jaki typ dysku masz wybrany ?
http://imgur.com/a/CgdXq - nie zmieniałem standardowo IDE
Powiedz mi jeszcze jaki system operacyjny odzyskujesz ?
Win8.1, a na partycjach recovery mam win7 i win8.1
Powiem tak u mnie na wersji 2.2.5524, może ty korzystasz jeszcze z wersji Beta, która miała bug ?