Deduplikacji jak została wdrożona w serwerach NAS firmy Qsan wykorzystuje technologię „inline” działającą na poziomie blokowym. „Inline” oznacza, że deduplikacja jest wykonywana w czasie rzeczywistym tj. w momencie gdy dane są przenoszone na serwer Qsan. Deduplikacja na poziomie bloków jest bardziej efektywna niż na poziomie plików. W serwerach NAS firmy Qsan deduplikacja może być uruchomiona na wybranych wolumenach lub udziałach sieciowych i wyłączana w dowolnej chwili w zależności od potrzeb użytkownika.

Badania pokazują, że w różnych środowiskach mamy różny stopień redundancji danych, widać to w poniższej tabeli:

Typ Danych Procent redundancji (zaoszczędzone miejsce)
Backup danych 85~95%
VMware 50~90%
Backup baz danych 45~70%
Katalogi użytkowników 20~50%
Poczta 20~40%

Im większy procent redundancji wtedy deduplikacja zaoszczędzi więcej miejsca.

Ilość zaoszczędzonego miejsca wyrażany jest przez współczynnik deduplikacji, który jest definiowany jako całkowita ilość danych do unikalnych danych (przez unikalne dane rozumiemy dane po procesie deduplikacji). Jeżeli mamy dwie kopie tych samych danych to współczynnik wynosi 2 (2:1). Jeżeli kopii jest 10 to współczynnik jest równy 10 (10:1). Oznacza to, że im ten współczynnik jest większy tym deduplikacja oszczędza więcej miejsca. Jest to jednoznaczne z oszczędnością pieniędzy, które bez deduplikacji musielibyśmy wydać na zakup nowego serwera. Poniżej wykres pokazujący relację ceny za TB z deduplikacją i bez deduplikacji.

W systemach unified storage U400Q i U600Q technologia deduplikacji jest ograniczona co do ilości danych. Wynika to z wielkości pamięci w kontrolerze RAID. I tak gdy mamy 8 GB pamięci możemy mieć około 137GB unikalnych danych (dane po deduplikacji) natomiast przy 16GB pamięci możemy mieć około 371GB unikalnych danych.

Jeżeli nie chcesz być ograniczony limitem pojemności dla deduplikacji to wystarczy włączyć SSD cache, technologia ta odblokowuje limit pojemności na obu systemach U400Q i U600Q. Przez zainstalowanie SSD cache dodatkowo zyskujemy lepsze osiągi.

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

Synology CC400W: Pierwsza kamera Wi-Fi

19 marca 2025 r. — Firma Synology ogłosiła wprowadzenie na rynek modelu CC400W, najnowszego dodatku…

3 tygodnie ago

QNAP modernizuje przełącznik 100GbE QSW-M7308R-4X! Dodano obsługę Breakout, 40GbE QSFP+ i Cloud Centralized Management

Tajpej, Tajwan, marca 13, 2025– QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i…

4 tygodnie ago

QNAP prezentuje TS-h1277AFX: serwer NAS typu all-flash zaprojektowany do obsługi intensywnych zadań

Tajpej, Tajwan, marca 4, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

1 miesiąc ago

QNAP prezentuje QSW-2104-2T-R2 przełącznik z portami 4 x 2.5GbE i 2 x 10GbE

Taipei, Taiwan, lutego 24, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…

1 miesiąc ago

QNAP prezentuje QSW-3205-5T: 5-portowy przełącznik 10GbE

Tajpej, Tajwan, lutego 20, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

2 miesiące ago

QNAP QSW-IM3216-8S8T – przełącznik na 16-portów 10GbE klasy przemysłowej przyspieszający integrację IT/OT

Tajpej, Tajwan, stycznia 21, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

3 miesiące ago