Wstęp

Mimo, iż na rynku dostępnych jest mnóstwo narzędzi do tworzenia kopii zapasowych środowisk VMware, liczba dostępnych rozwiązań do backupowania Hyper-V wciąż jest ograniczona. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest Altaro Hyper-V backup, oferujące całą gamę niezbędnych funkcji za niską cenę, oraz wersję darmową.

Pobieranie

Plik instalacyjny można pobrać ze strony domowej Altaro, przy czym trzy rzeczy zasługują na uwagę:

  1. Rozmiar pliku instalacyjnego to tylko 32MB.
  2. Altaro udostępnia darmową wersję Hyper-V backup. I nawet jesli zdecydujemy się pobrać 30-dniową wersję Trial, po tym okresie program sam przestawi się na licencję darmową z limitem backupu do 2 maszyn wirtualnych.
  3. Do ściagnięcia programu potrzebne sąjedynie adres e-mail, oraz nazwę uzytkownika, co zdecydowanie skraca zwykle żmudny proces rejestracyjny, a brak konieczności wpisywania numeru telefonu, ratuje nas przed niekończącymi się rozmowami z handlowcami.

 

Instalacja

Zaraz pościagnięciu pliku instalacyjnego, otrzymujemy na podany adres mailowy linki dootyczące pierwszych kroków w programie.

Kreator instalacji sprawnie przeprowadza nas przez jej proces w czasie ponieżej 1 minuty.

 

Tworzenie Backupu

Aplikacja została zainstalowana na maszynie w systemie Windows Server 2012 i Hyper-V 3.0. Na serwerze zainstalowano także 9 maszyn wirtualnych(VM), a backup przeprowadzono na 5 z nich:

  • Windows Server 2012 domain controller
  • Exchange 2013 server
  • SharePoint 2013 Server
  • Windows Server 2012 core server
  • Windows 8 Desktop

Uruchamiając konsolę Altaro nasze środowisko zostało zobrazowane na Rys. 1.

1

Rys. 1. Konsola Altaro Hyper-V backup.

Jak widać wyżej, aplikacja oferuje cały szereg różnych opcji do tworzenia kopii zapasowych VM, takich jak: „backup location, backup scheduling, oraz job notification”. Program posiada, także funkcje: kompresji, szyfrowania, oraz backupu poza lokalizacją fizyczną.

Sam backup został przeprowadzony do dysku zewnętrznego, a jego konfiguracja i proces jest tak prosty, że nie wymaga dalszego opisu. Zwykle to przywracanie danych jest istotniejszym procesem.

Przywracanie VM z Backupu

Pierwszą opcją odzyskiwania jest całkowity restore maszyny wirtualnej jako klon w innej lokalizacji tak, by oryginalny buckup nie został nadpisany. Konfigurację do tej operacji przedstawiono na rysunku 2. Jak widać program oferuje opcję wyłączania sieci internetowej by uniknąć konfliktów z adresem IP.

2

Rys. 2. Konfiguracja operacji odzyskiwania jak klon.

Rysunek 3 przedstawia pomyślne odzyskanie VM, natomiast 4 potwierdza, że klon maszyny wirtualnej został odzyskany wraz z migawkami VM i działa poprawnie.

3

Rys. 3. Komunikat: Operacja odzyskiwania VM zakończona pomyslnie.

 4

Rys. 4. Przywrócone migawki VM. Maszyna gotowa do pracy.

Przywracanie granularne

Przywracanie Granularne maszyny wirtualnej jest procesem zbliżonym do odzyskiwania VM jako klona. Operacja polega na pełnym przywróceniu maszyny wirtualnej do kolejnej lokalizacji. Po wykonaniu tej operacji użytkownik, może zamontować przywrócony VHD, po czym odzyskać pojedyncze pliki i foldery jak pokazano na rysunku 5.

5

Rys. 5. Altaro wspiera odzyskiwanie pojedynczych plików z VM.

Przywracanie pojedynczych plików z Exchange

Nawiązując do operacji przywracania granularnego, Altaro Hyper-V backup umozliwia także przywracanie pojedynczych elementów z serwera Exchange. Jednym z „buckupowanych” wcześniej serwerów był Exchange Server 2013.

Zanim jednak program umożliwi przywrócenie pojedynczego elementu Exchange, należy odzyskać VM do lokalizacji gdzie znajduje się skrzynka pocztowa. Koniecznym jest także zamontowanie obrazu VHD, jak to miało miejsce przy odzyskiwaniu granularnym. Zaraz po tej operacji Aplikacja umożliwia przeskanowanie w celu odnalezienia bazy Exchange jak pokazano na rysunku 6.

6

Rys. 6. Skanowanie bazy Exchange.

 Po tej czynności wystarczy otworzyć katalog „Mailbox Database” i poszukać interesujących nas elementów takich jak: pojedyncze wiadomości, kalendarze, załączniki, skrzynki itp. Rysunek 7 ukazuje przeszukiwaną bazę Exchange wraz z możliwościami przywracania.

7

Rys. 7. Przywracanie elementów serwera Exchange.

Sandbox- testowe przywracanie VM w srodowisku izolowanym

Funkcja przywracania w „piaskownicy” umożliwia przeprowadzenie testów odzyskiwania w środowisku izolowanym. Operacja ta ma na celu określenie kondycji naszej kopii zapasowej VM. Na uwagę zasługuje tutaj mozliwość zaplanowania i automatyzacja tego procesu w sposób cykliczny bez udziału użytkownika. Oczywiście nie wyklucza to opcji przeprowadzenia „Sandbox restore” ręcznie wedle własnych kryteriów, jak pokazano na rysunku 8.

8

Rys. 8. Przywracanie VM „Sandbox”.

Rozruch Maszyny Wirtualnej bezpośrednio z „backupowanego” dysku.

Ciekawą funkcją jest uruchamianie VM bezpośrednio z utworzonego backupu, jak pokazano na rysunku 9. Ta funkcjonalnośc jest przydatna w momentach kiedy nie mamy czasu na pełne przywracanie VM. Dzięki tej funkcji można powrócić do pracy, zaraz po uruchomieniu kopii zapasowej maszyny wirtualnej z lokalizacji na której znajduje się kopia.

9

Rys. 9. Ekran wyboru lokalizacji VM na której został utworzony backup.

Licencjonowanie Altaro Hyper-V backup

Producent postarał się o bardzo jasny system cenowy . I tak najistotniejszymi elementami jakie są potrzebne by odpowiednio dobrać wersję oprogramowania są:

  • Liczba Hostów.
  • Ilość VM/host.
  • Wsparcie dla Cluster Shared Volumes (CSV).
  • Przywracanie pojedynczych elementów Exchange.

Altaro udostępnia obecnie 3 wersje aplikacji Hyper-V backup:

    1. Free – wersja darmowa z mozliwością tworzenia kopii 2VM/Host
    2. Standard – wersja dostępna w cenie katalogowej 325€ netto/Host z możliwością tworzenia kopii 5VM/Host
    3. Unlimited -wersja dostępna w cenie katalogowej 495€ netto/Host z możliwością tworzenia kopii unlimited VM/Host, oraz wsparcie dla klastrów CSV.

Pełny opis poszczególnych wersji dostępny jest na stronie Dystrybutora, oraz Producenta.

Źródło: http://www.virtualizationadmin.com/articles-tutorials/product-reviews/product-review-altaro-hyper-v-backup.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *