Categories: NowościPoradnik

Jak przewidzieć awarię dysku twardego ?

Tak, każdy z Was może przewidzieć awarię dysku twardego dzięki pięciu parametrom SMART dysku twardego ze skutecznością 76,7%.

Firma BackBlaze na swoim blogu opisała w jaki sposób przewiduje awarię dysku twardego. Zanim opiszę jak to robią trzeba dodać, że firma BackBlaze ma bardzo duże doświadczenie, na dzień dzisiejszy firma ma prawie 70000 dysków, które mają różne pojemności i pochodzą od różnych producentów.

SMART dysku twardego powie Ci prawdę

Firma BackBlaze codziennie zbiera dane SMART z wszystkich dysków i na przestrzeni lat zauważono, że monitorując tylko 5 parametrów SMART są w stanie przewidzieć awarię dysku twardego. Poniżej lista tych parametrów, należy dodać, że ich wartość dla nowych dysków twardych jest równa zero.

Kluczowe parametry SMART dla dysków twardych

Firma BackBlaze zauważyła, że większość dysków twardych, które uległy awarii dla przynajmniej jednego z powyższych pięciu parametrów SMART miały wartości dużo wyższe niż zero. Niemniej jednak BackBlaze wyraźnie zaznacza, że niektóre dyski działają bez problemu, mimo iż wyżej wymienione parametry są większe niż zero.

Stosunek % kluczowych parametrów SMART w dyskach dobrych i uszkodzonych

Z powyższych danych wynika, że 23,3% dysków twardych, które uległy awarii miały prawidłową wartość dla powyższych 5 parametrów. Oznacza to, że w przypadku 76,7% przypadków BackBlaze prawidłowo identyfikuje dyski uszkodzone.

BackBlaze poinformował, że uszkodzone dyski monitowały błąd przynajmniej w jednym z 5 parametrów SMART, poniżej widzimy jak to wyglądało procentowo, w stosunku do dysków które monitowały błędy, ale nie uległy awarii.

Statystki SMART

Czas ma duże znaczenie – to bardzo ważna zmienna

Błędy monitowane przez SMART nie są niczym nowym, niemniej jednak trzeba pamiętać, że nawet jak dysk będzie pokazywał wysoki współczynnik błędu, to wcale nie oznacza, że za moment ulegnie on awarii. Przykładowo SMART 5 w jednym z dysków w ciągu jednego dnia pokaże 19 błędów, a drugi będzie miał 63 po pięciu latach – w tym przypadku oczywiste jest, że ten pierwszy ma problem.

Na swoim blogu BackBlaze informuje, że rozważa dodanie do powyższej listy kolejnego szóstego parametru, który umożliwi im uzyskanie skuteczności na poziomie wyższym niż 76,7%. Dodatkowo tłumaczą jaki wpływ na awaryjność dysków ma liczba cykli włączania dysków twardych.

Jak odczytać SMART?

Jeżeli dyski masz włożone w serwerze NAS typu QNAP to wystarczy zalogować się do panelu zarządzania, następnie klikamy na ikonę Menedżera pamięci, w którym po uruchomieniu wybieramy zakładkę Dyski/VJBOD i klikamy na opcję Stan dysku.

SMART dysku w serwerze NAS firmy QNAP

Co ważne w serwerach NAS firmy QNAP oprócz podglądu na aktualny stan parametrów SMART, mamy dodatkowo możliwość uruchamiania testów, pełnych lub tzw. szybkich – testowane są tylko najważniejsze parametry – a to wszystko zgodnie z ustalonym harmonogramem. Dzięki takim narzędziom i informacją, które przeczytaliście powyżej bez problemu powinniście w odpowiednim momencie zauważyć, kiedy dany dysk kończy swój żywot.

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

View Comments

  • Czy włączenie testu dysku, np. pełnego testu, co jak rozumiem wiąże się ze sporymi operacjami zapisu i odczytu - czy to powoduje, że taki testowany dysk zostaje na czas testów wyłączony z puli RAID i po testach z powrotem włączony do tejże puli ?

    • Dysk podczas testów pozostaje w puli RAID i nie jest z niej odłączany. Co więcej podczas testów nadal możesz korzystać z danych na nim zapisanych. Jedyny minus to taki, że testu mocno go obciążają więc wydajność systemu będzie mniejsza.

      • Jak rozumiem - obniżenie wydajności jednego dysku - obniża wtedy wydajność całej puli RAID ? Mhm, to przy dużych pulach, np. mających po kilkanaście dysków w jednej puli przykładowo RAID-6 - troszkę będzie wydajnościowa katastrofa podczas równoległej eksploatacji danych z tej puli :(

        • Realnie patrząc spadek wydajności będzie na poziomie około 20%-30%. Katastrofą byłoby odłączenie dysku z RAID, testowanie go niezależnie i później dodawanie go ponownie do RAID a następnie synchronizowanie RAID. To byłaby katastrofa :)

Recent Posts

QNAP ogłasza długoterminowe wsparcie dla systemów operacyjnych QTS 5.2 i QuTS hero h5.2

Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…

1 tydzień ago

QNAP wprowadza QVR Recording Vault Beta, darmowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych nagrań z monitoringu

Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

2 miesiące ago

QNAP prezentuje funkcję kopii zapasowej „Airgap+”

Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…

2 miesiące ago

QNAP oficjalnie prezentuje QTS 5.2 z Centrum Zabezpieczeń do monitorowania w czasie rzeczywistym aktywności na plikach

Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…

3 miesiące ago

QNAP QuTS hero h5.2 w wersji oficjalnej zwiększa wydajność, efektywność i bezpieczeństwo

Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…

3 miesiące ago

QNAP przedstawia QSW-M3224-24T – 24-portowy zarządzany przełącznik 10GbE L3 Lite, zapewniający wysoką dostępność

Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…

4 miesiące ago