QNAP i moc jego aplikacji, czy to jeszcze dysk sieciowy ?

Dysk sieciowy to myśl przewodnia poniższego wpisu, którego autorem jest Jaromir Kopp, artykuł powstał w redakcji Mój Mac Magazin. Jeżeli po jego przeczytaniu jesteś ciekawy co będzie w kolejnych artykulach to zapraszamy już teraz do przeczytania kolejnych części tego poradnika, do których linki zamieszczamy poniżej:

Jak wybrać odpowiedni serwer NAS oraz pierwsza konfiguracja

Serwer NAS w środowisku Appla

NAS jako centrum rozrywki w cyfrowym domu

NAS i zaawansowane aplikacje serwerowe

NAS i bezpieczeństwo, czyli robimy stację monitoringu kamer IP

NAS i wirtualizacja, czyli nie kalamy Maca Windowsem

Jak bezpiecznie dzielić się plikami w Internecie

Bezpieczna, prywatna chmura dla domu

Serwer NAS i życie w chmurach

Dysk sieciowy QNAP i AirPlay, czyli strumieniowanie multimediów

Serwer NAS i telewizor, czyli pożytek z HDMI

Serwer QNAP i moc jego aplikacji, czy to jeszcze dysk sieciowy ?

Urządzenia QNAP zwane potocznie „dyskami sieciowymi” już dawno przestały pełnić tylko taką rolę. Wiele razy już pisałem o ich ogromnych możliwościach wykraczających poza funkcję „dysku sieciowego”. Wiele z nich zawdzięczają dodatkowym aplikacjom.

Zdecydowana większość serwerów QNAP pracuje pod kontrolą systemu QTS, który jest oparty na Linuksie. Dzięki ogromnej popularności QTS doczekał się sporego grona deweloperów piszących niezależne aplikacje, a i sam QNAP może pochwalić się dużą ilością własnych dodatków.

Co jest tak atrakcyjnego w dodatkowych programach dla QNAP? Między innymi to, że w 90% przypadków nasz NAS pracuje non stop (jak na serwer przystało) i dzięki temu możemy powierzyć mu funkcje, dla których wymagane jest „stałe czuwanie”, jak synchronizacja i udostępnianie danych, zbieranie informacji, obsługa monitoringu, zarządzanie „inteligentnym domem” i mnóstwo innych. Nawet jeśli jakieś czynności nie wymagają pracy non stop, to QNAP jest dodatkowym komputerem, który może odciążyć nasze podstawowe narzędzia pracy.

App Center – nasze źródło aplikacji.

Część dodatków mamy preinstalowanych wraz z systemem, inne programy możemy zainstalować za pomocą App Center. Po uruchomieniu App Center widzimy listę zainstalowanych aplikacji. Po lewej stronie możemy zobaczyć propozycje dostępnych w QNAP Store aplikacji z podziałem na dziedziny. Po kliknięciu ikony aplikacji w App Center możemy przeczytać jej krótki opis, zobaczyć, kto jest wydawcą, sprawdzić, w jakich językach jest dostępna oraz poznać jej popularność (liczbęinstalacji).

Centrum aplikacji

Instalacja wybranych programów jest wyjątkowo prosta. Sprowadza się do kliknięcia „instaluj” i odczekania do zakończenia procesu. Jednak nie jest to jedyna droga (choć najprostsza i najbezpieczniejsza), aby dodać do naszego QNAP nowe funkcje. Aplikacje przeznaczone do instalowania na QTS są rozpowszechniane w formacie „paczek” qpkg. Możemy je pobrać ze strony QNAPa lub ze stron innych producentów. Należy zwrócić baczną uwagę, czy pobierany program z zaufanego źródła, bowiem zainstalujemy go na platformie, gdzie zazwyczaj przechowujemy ważne dane. Oczywiście system QTS dba o odpowiednią separację procesów i zasobów, ale jak wszystko, co wymyślił człowiek, też bywa to zawodne. Kolejna rzecz, na jaką należy zwrócić uwagę, to wymagania aplikacji. Większość jest tworzona tak, aby zadziałać na każdym modelu QNAP, ale pamiętajmy, że różnią się one między innymi zastosowanymi procesorami (ARM, Intel, AMD) i np. pakiet przeznaczony tylko na Intela nie zadziała np. na QNAP TS-x3x z procesorem ARM.

Centrum aplikacji, instalowanie aplikacji

Ręczna instalacja dodatkowych pakietów również nie jest skomplikowana. Po pobraniu pakietu qpkg na dysk komputera należy wejść w App Center i tam odnaleźć ikonkę „ręcznego dodawania” (z plusem), wskazać pakiet i dalej postępować zgodnie z poleceniami. Instalacja powinna przebiec automatycznie.

Kolejna metoda to dodanie do App Center dodatkowych repozytoriów oprogramowania. Jedno z nich jest dostępne na QNAP Club EU. Należy wejść w narzędzia (ikonka zębatki w App Center), dodać nazwę (dla naszej informacji) i link do specjalnego pliku XML w tym przypadku http://store.qnapclub.eu/store/en.xml. Po tym zabiegu w App Center pojawi się dodatkowa zakładka z aplikacjami dostępnymi w dodanym „sklepie”.

Repozytorium aplikacji dla QNAP od zewnętrznych społeczności

Zainstalowane aplikacje powinny pojawić się pod postacią ikon na „pulpitach” QNAP (pamiętajmy, że jest ich kilka i możemy się pomiędzy nimi przemieszczać za pomocą strzałek przy bokach okna). Jednak nie wszystkie aplikacje mają interfejs GUI (Webowy). Niektóre, jak dodatki do systemu, paczki z kodekami czy „wtyczki” nie będą widoczne na pulpicie (jedynie w App Center w zakładce „Moje aplikacje”).

Container Station

W następnych odcinkach postaram się przybliżyć Wam kilka subiektywnie wybranych aplikacji. Niestety, nie uda się wyczerpać tematu z kilku powodów. Sama liczba programów od QNAP jest ogromna (patrz QNAP Centrum aplikacji), a są metody, aby dostępnych programów było jeszcze więcej. Jedną z nich jest istna „puszka Pandory”, czyli Container Station, w której możemy instalować niezależnie działające odpowiednio przygotowane programy „linuxowe”. Podobnie jest z Virtualization Station, gdzie możemy poszaleć np. z Windowsem czy pełnymi wersjami innych systemów i ich aplikacjami.

Jaromir Kopp

Nazywam się Jaromir Kopp, jestem użytkownikiem komputerów Apple od 1991 roku (w pracy), a od 1995 również w domu. Zaczynałem komputerową przygodę od Atari 800XL (1984) przez Atari 520ST (1989), a od 1990 Amigi wszelkiej maści. Teraz już tylko nadgryzione jabłuszka. Jak widzicie nie ma na tej liście „komputerów PC”. Dużo jeżdżę rowerem, prawie wcale samochodem (wolę kolej), codziennie spaceruję z psami po lesie.

Recent Posts

QNAP ogłasza długoterminowe wsparcie dla systemów operacyjnych QTS 5.2 i QuTS hero h5.2

Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…

1 tydzień ago

QNAP wprowadza QVR Recording Vault Beta, darmowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych nagrań z monitoringu

Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

2 miesiące ago

QNAP prezentuje funkcję kopii zapasowej „Airgap+”

Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…

2 miesiące ago

QNAP oficjalnie prezentuje QTS 5.2 z Centrum Zabezpieczeń do monitorowania w czasie rzeczywistym aktywności na plikach

Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…

3 miesiące ago

QNAP QuTS hero h5.2 w wersji oficjalnej zwiększa wydajność, efektywność i bezpieczeństwo

Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…

3 miesiące ago

QNAP przedstawia QSW-M3224-24T – 24-portowy zarządzany przełącznik 10GbE L3 Lite, zapewniający wysoką dostępność

Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…

4 miesiące ago