Dysk sieciowy to myśl przewodnia poniższego wpisu, którego autorem jest Jaromir Kopp, artykuł powstał w redakcji Mój Mac Magazin. Jeżeli po jego przeczytaniu jesteś ciekawy co będzie w kolejnych artykulach to zapraszamy już teraz do przeczytania kolejnych części tego poradnika, do których linki zamieszczamy poniżej:
Jak wybrać odpowiedni serwer NAS oraz pierwsza konfiguracja
NAS jako centrum rozrywki w cyfrowym domu
NAS i zaawansowane aplikacje serwerowe
NAS i bezpieczeństwo, czyli robimy stację monitoringu kamer IP
NAS i wirtualizacja, czyli nie kalamy Maca Windowsem
Jak bezpiecznie dzielić się plikami w Internecie
Bezpieczna, prywatna chmura dla domu
Dysk sieciowy QNAP i AirPlay, czyli strumieniowanie multimediów
Serwer NAS i telewizor, czyli pożytek z HDMI
Serwer QNAP i moc jego aplikacji, czy to jeszcze dysk sieciowy ?
Obecnie bardzo wiele modeli serwerów QNAP NAS jest wyposażonych w wyjście HDMI. Do czego może się ono przydać w dyskach sieciowych? Otóż do bardzo wielu rzeczy i nie wszystkie z nich są związane z opisywanymi już ogromnymi możliwościami NAS QNAP jako „centrów rozrywki”.
Jak można się domyślić, QNAP jest tak naprawdę specjalizowanym komputerem i jak na komputer przystało, może sobie radzić z obsługą monitorów i innych wyświetlaczy z wejściem HDMI. Sedno sprawy tkwi w oprogramowaniu i oczywiście złączu (nie każdy model je posiada).
Wyjście HDMI może się przydać już podczas instalacji i konfiguracji QNAP-a. Normalnie wykonuje się ją za pomocą komputera i przeglądarki internetowej. Można to zrobić zdalnie. Jednak gdy nie mamy do dyspozycji komputera (smartfona, tabletu), a z dobrodziejstw QNAP chcemy zacząć korzystać jak najszybciej, wystarczy podłączyć go do monitora HDMI i Internetu. Przydatna będzie również klawiatura USB (taka zwyczajna od komputera). Po uruchomieniu urządzeń możemy za pomocą klawiatury i ekranu dokonać pierwszej podstawowej konfiguracji i zainstalować QTS (centrum sterowania QNAP) dla HybridDesk Station, które są odpowiedzialne za pracę aplikacji z monitorem (TV) podpiętym do HDMI.
Po konfiguracji należy nam się trochę rozrywki. Dla wielu modeli QNAP są dostępne lub nawet dołączone do zestawu piloty na podczerwień. Przydają się one, zwłaszcza gdy używamy odtwarzaczy multimedialnych, których dla QNAP HD Station (obsługa ekranów przez HDMI) stworzono wiele. Jednym z podstawowych jest HDPlayer. Potrafi odtwarzać wideo i muzykę w bardzo wielu formatach oraz integruje się z systemową biblioteką multimediów QNAP. Dodatkowo do dyspozycji mamy Plex Home Theater i wiele odtwarzaczy muzyki, radia internetowego, a nawet TV (po zaopatrzeniu QNAP w tuner DVBT USB). Oczywiście również systemowe aplikacje multimedialne wbudowane w system QTS, jak Music Station, Photo Station czy Video Station, mają swoje wersje działające na ekranie. Uzupełnieniem rozrywki może być aplikacja YouTube oraz uwaga… Facebook dla QNAP. A! Bym zapomniał. HD Station proponuje nam również kilka gier od platformówek po bardziej zaawansowane graficznie. Nie tylko do celów rozrywkowych można używać przeglądarek internetowych, których do dyspozycji mamy dwie: Google Chrome oraz Firefox. Tu warto wspomnieć, że QNAP w trybie HD Station obsługuje poza pilotem i klawiaturą również myszy USB, bez których z przeglądarek korzysta się dość ciężko. Nie jest to też koniec urządzeń USB, jakie mogą nam się z QNAP i HD Station przydać. Jeżeli zainstalujemy Skype, który też jest w wersji dla QNAP, to dobrze będzie doposażyć NAS-a w kamerę USB, aby prowadzić wideorozmowy z innymi użytkownikami Skype.
Dla preferujących poważniejsze zastosowania mam propozycję w postaci pakietu biurowego LibreOffice (odpowiednik Office Microsoftu). Pozwala on na edycję i tworzenie bezpośrednio na QNAP typowych i zaawansowanych dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych czy prezentacji. Zarządzanie plikami też jest możliwe za pomocą TV czy monitora. Użyjemy do tego File Station w wersji HDS.
Ostatnim z zastosowań wyjścia HDMI, o jakim warto wspomnieć, jest monitoring. Jeżeli w QNAP mamy zainstalowany Surveillance Station (system monitoringu z kamer IP), to możemy na ekranie podłączonym do QNAP mieć stały podgląd z kamer, przeglądać i odtwarzać zapisane materiały oraz zarządzać ustawieniami monitoringu.
Warto, gdy mamy QNAP-a z HDMI, zaopatrzyć się w kabel i mieć możliwość podłączenia serwera wprost do monitora, telewizora lub rzutnika. Klawiatura USB i mysz, jak wspominałem, również mogą się przydać. Tych kilka przykładów nie opisuje wszystkich możliwości, jakie daje złącze HDMI w serwerach QNAP, bo jest ich tak wiele jak aplikacji dla tego systemu, a wciąż powstają nowe.