QNAP TS-659 Pro II Turbo NAS – recenzja

Braki w zakresie cloud QNAP nadrabia dużą wydajnością i funkcjonalnością. NAS firmy QNAP powinien dobrze sprawdzić się w małej firmie z personelem o większej wiedzy technicznej, który jest w stanie bardziej wykorzystać wszystkie jego możliwości.

QNAP TS-659 Pro II jest solidnie zbudowany i można powiedzieć, że ma swój styl. Bez problemu można go umieścić w dowolnym miejscu w biurze i nigdzie nie będzie raził oczu. Wentylator jest bardzo cichy, głośniejsze są dyski – nieschowane za drzwiczkami. Każda kieszeń ma zamknięcie zapobiegające przypadkowemu wysunięciu dysków, które mogą być wymieniane „na gorąco” (hot swap).

Sprzęt jest solidnie wykonany i wydajny, a setup i zarządzanie są nieskomplikowane oraz dobrze udokumentowane. Interfejs zarządzania jest bardzo czytelny i dobrze zorganizowany. Usługa MyCloudNAS ułatwia dostęp do urządzenia przez internet. NAS współpracuje z dyskami SATA III.

Wyświetlaczowi LCD towarzyszą przyciski Select i Enter, umożliwiające szybkie i wygodne wprowadzanie prostszych zmian. Na przedzie są też standardowe diody stanu dysków, włącznik, port USB 3.0 i przycisk do backupu. Z tyłu urządzenia znajdziemy jedno gniazdo USB 3.0, cztery USB 2.0, dwa eSATA, dwa Gigabit Ethernet, jedno VGA oraz gniazdo bezpieczeństwa typu Kensington.

W teście QNAP TS-659 Pro II był wyposażony w sześć dysków 2 TB Western Digital RE4 SATA II (choć NAS współpracuje też z SATA III). Lista wszystkich kompatybilnych z urządzeniem dysków jest na stronie internetowej producenta.

W testach wydajności QNAP po prostu błyszczał. W wielu z nich był liderem. W kilku wygrał co prawda Thecus, ale QNAP wiele nie odstawał (zobacz wykresy).

Oprogramowanie i zarządzanie

Praca z interfejsem przeglądarkowym QNAP jest bezproblemowa, ale pewne zadania łatwiej i szybciej można dokonać przy użyciu wyświetlacza na urządzeniu. GUI jest bardzo czytelnie zaprojektowany i zorganizowany. Szukanie różnych funkcji przez ten interfejs trwało znacznie krócej niż w przypadku innych testowanych rozwiązań.

Dla tych, którzy wolą być bardziej prowadzeni za rękę, QNAP przygotował oprogramowanie, które znacznie ułatwia setup. Także pomoc online jest imponująca – producent przygotował demo oprogramowania, pliki wideo oraz rozbudowany help dostępny przez GUI i stronę internetową.

Podobnie jak wielu innych producentów, także QNAP stara się zadowolić każdego, dostarczając wszelki możliwe dodatki i narzędzia. Jednak użytkownikowi biznesowemu raczej nie będzie potrzebny serwer iTunes, mediaserwer UPnP czy torrent downloader. Przydać się za to może system monitoringu IP wideo. Więcej funkcji można zresztą instalować przez firmowy system dodatków QPKG.

QNAP nie oferuje takich możliwości w zakresie backupu jak Netgear i Iomega, nie znaczy to jednak, że nie ma nic. Jest wsparcie rsync i applowskiego Time Machine oraz możliwość backupu na zewnętrzne urządzenie przez porty USB lub eSATA. QNAP oferuje także funkcję Real-time Remote Replication (RTRR), która umożliwia dwóm urządzeniom QNAP NAS przeprowadzać synchronizację w czasie rzeczywistym bądź według ustalonego harmonogramu przez sieć lokalną lub internet.

Korzystanie z chmury ma ograniczenia, ale podstawowe usługi są zapewnione, Można robić backup do chmury w serwisach Amazon S3 i ElephantDrive. Za pomocą usługi QNAP MyCloudNAS można łatwo uzyskiwać z internetu dostęp do swojego urządzenia NAS. MyCloudNAS łatwo się uruchamia – zalogowanie na stronie internetowej QNAP, wprowadzenie unikatowej nazwy dla swojego serwera, kilka kroków w kreatorze pomagającym w wyborze, które usługi NAS mają być publiczne, a które prywatne, oraz którzy użytkownicy mają mieć dostęp, do której usługi. Jeśli mamy router UPnP kreator zajmie się ustawieniami przekazywania portów. Jeśli chcemy się lepiej zabezpieczyć możemy ustalić QCloud Access Code jako dodatek do konta użytkownika na NAS. Zaletą MyCloudNAS jest to, że użytkownicy z niewielka wiedzą techniczną poradzą sobie ze wszystkim ustawieniami.

Źródło: http://www.networld.pl/artykuly/377994/QNAP.TS659.Pro.II.Turbo.NAS.html?next=/artykuly/377994/QNAP.TS659.Pro.II.Turbo.NAS.html

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

QNAP ogłasza długoterminowe wsparcie dla systemów operacyjnych QTS 5.2 i QuTS hero h5.2

Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…

1 tydzień ago

QNAP wprowadza QVR Recording Vault Beta, darmowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych nagrań z monitoringu

Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

2 miesiące ago

QNAP prezentuje funkcję kopii zapasowej „Airgap+”

Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…

2 miesiące ago

QNAP oficjalnie prezentuje QTS 5.2 z Centrum Zabezpieczeń do monitorowania w czasie rzeczywistym aktywności na plikach

Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…

3 miesiące ago

QNAP QuTS hero h5.2 w wersji oficjalnej zwiększa wydajność, efektywność i bezpieczeństwo

Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…

3 miesiące ago

QNAP przedstawia QSW-M3224-24T – 24-portowy zarządzany przełącznik 10GbE L3 Lite, zapewniający wysoką dostępność

Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…

4 miesiące ago