W poprzedniej części skonfigurowaliśmy QNAP do działania z HASS.io – utworzyliśmy maszynę wirtualną oraz zainstalowaliśmy w niej system Ubuntu Server. Dzisiaj przechodzimy dalej – do aktualizacji systemu i wreszcie do instalacji HASS.io.
Zaczynamy:)
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
tutaj jednak pojawi się jeszcze jeden komunikat – zobaczymy informację o liczbie pakietów gotowych do aktualizacji z pytaniem, czy chcemy kontynuować. Wciskamy Enter
sudo apt-get install openssh-server
ip addr show
Powinniśmy zobaczyć ekran jak niżej. Adres IP będzie widoczny jak na zrzucie ekranu. Ponieważ jest to dedykowany system pod nasz HASS.io, nie dodawaliśmy podczas konfiguracji innych interfejsów – widoczny adres będzie domyślnym do połączenia z naszym systemem.
Na tym etapie warto zakończyć korzystanie z połączenia przez przeglądarkę. Oczywiście – nic nie stoi na przeszkodzie dalszego korzystania z systemu w ten sposób, jednak znacznie wygodniejsze będzie bezpośrednie podłączenie do serwera przez SSH. No i tutaj w zależności od używanego systemu operacyjnego, możemy skorzystać z PuTTy (dla Windows). W moim przypadku korzystam z terminala dostępnego w systemie MacOS:
W moim przypadku komenda do połączenia wygląda następująco:
ssh [użytkownik z Ubuntu]@[adres IP ubuntu], czyli ssh hassio@192.168.0.199
Jeśli łączymy się pierwszy raz, trzeba potwierdzić połączenie oraz wpisać hasło.
W przypadku puTTy na Windows, wykonujemy następujące kroki:
Ja jednak wrócę do połączenia przez terminal, ale nie będzie to miało żadnego znaczenia na dalej wykonywane kroki.
W moim przypadku system poprosił jeszcze o restart, więc wpisujemy:
sudo shutdown -r -t 0 [ostatni znak to zero]
Po restarcie zaczynamy instalację HASS.io. W tym celu korzystamy z instrukcji dostępnej na oficjalnej stronie projektu Home Assistant: https://www.home-assistant.io/hassio/installation/
sudo add-apt-repository universe
sudo -i
apt-get update
apt-get install -y software-properties-common apparmor-utils apt-transport-https avahi-daemon ca-certificates curl dbus jq network-manager socat
systemctl disable ModemManager
systemctl stop ModemManager
curl -fsSL get.docker.com | sh
curl -sL „https://raw.githubusercontent.com/home-assistant/hassio-installer/master/hassio_install.sh” | bash -s
Jeśli instalacja przebiegła pomyślnie, pozostało nam sprawdzenie, czy system jest dostępny. W tym celu otwieramy przeglądarkę i wpisujemy adres:
http://[adresIPnaszegoUbuntu]:8123
a więc w moim przypadku będzie to http://192.168.0.199:8123
W tym momencie powinniśmy zobaczyć następujący ekran:
Po kilku minutach potrzebnych na inicjację systemu, zobaczymy ekran tworzenia użytkownika. Będzie to pierwszy użytkownik, nasz admin. Możemy ustawić własną nazwę, aby nie korzystać ze standardowego admina 🙂
Gdy utworzymy konto, zostanie nam do wykonania podstawowa konfiguracja naszego „Domu”. Możemy tutaj ustawić nazwę, pod którą nasz dom będzie widoczny, lokalizację (warto ustawić ją poprawnie – dzięki temu system będzie wyświetlał pogodę dla naszego miejsca zamieszkania). Dodatkowo ustawiamy strefę czasową (Europe/Warsaw) i system metryczny.
Przechodzimy dalej. I tutaj system stara się wyszukać rozpoznawane urządzenia umożliwiające integrację. Strzelam, że w większości przypadków zobaczycie pustą listę 🙂 ale spokojnie, to nic złego, urządzenia będziemy konfigurować później.
Klikamy Koniec i naszym oczom powinien się ukazać główny ekran – Pulpit naszego systemu Home Assistant:
Gratulacje, kolejny krok za nami 🙂 Na tym etapie kończymy tę część konfiguracji (i poradnika). W kolejnej części przejdziemy do dalszej konfiguracji już po stronie naszego Home Assistant.
19 marca 2025 r. — Firma Synology ogłosiła wprowadzenie na rynek modelu CC400W, najnowszego dodatku…
Tajpej, Tajwan, marca 13, 2025– QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i…
Tajpej, Tajwan, marca 4, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…
Taipei, Taiwan, lutego 24, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…
Tajpej, Tajwan, lutego 20, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…
Tajpej, Tajwan, stycznia 21, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…