QNAP od wersji 4.4.2 systemu QTS nie ma już wbudowanego serwera iTunes, co oznacza, że bezpośrednio z poziomu aplikacji iTunes lub Muzyka (w macOS Catalina) nie możemy przeglądać zawartości biblioteki muzycznej na NAS. Jest to spowodowane zmianami wprowadzonymi przez Apple – od systemu Catalina nie ma już klasycznej aplikacji iTunes. Dodatkowo nie mamy też możliwości połączenia się do lokalnego serwera iTunes z poziomu aplikacji Muzyka na iOS – obecnie synchronizacja i udostępnianie biblioteki muzycznej odbywa się za pomocą Apple Cloud. Istnieje jednak łatwy sposób, aby tę funkcję przywrócić. I tutaj z pomocą przychodzą nam kontenery obsługiwane przez Container Station. O Container Station pisałem już przy okazji artykułu dotyczącego zaawansowanej konfiguracji MSSQL Server na QNAP. Dzisiaj wykorzystamy kontenery, aby uruchomić oprogramowanie DAAPD, dokładnie forked-daapd. DAAP to skrót od Digital Audio Access Protocol (protokół dostępu do cyfrowego audio), który wykorzystywany jest przez iTunes (oraz inne aplikacje) do współdzielenia i streamowania muzyki w sieci. Autorem forked-daapd jest ejurgensen, a cały projekt jest przepisaną wersją mt-daapd (Firefly Media Server). Więcej o projekcie można przeczytać na jego stronie; http://ejurgensen.github.io/forked-daapd/
My jednak skorzystamy z innej wersji (a więc kolejnego forka), który został przygotowany przez ekipę LinuxServer.io
Wybrałem tę wersję, ponieważ jest najłatwiejsza w konfiguracji i pozwala na szybkie skonfigurowanie i uruchomienie całego środowiska.
A więc zaczynamy
Po pierwsze musimy na naszym QNAP zainstalować aplikację Container Station, którą znajdziemy w App Center. Jeśli do tej pory jej nie instalowaliśmy, musimy to zrobić teraz. Dokładny opis instalacji aplikacji dostępny jest tutaj, kroki 1-3. Następnie musimy pobrać najnowszą wersję obrazu kontenera na naszego NAS. W tym celu łączymy się z NAS przez SSH:
i wykonujemy następującą komendę:
docker pull linuxserver/daapd
Dzięki temu zostanie pobrana najnowsza wersja obrazu daapd z repozytorium linuxserver. Możemy zweryfikować, czy obraz został pobrany z poziomu Container Station, wchodząc w menu do Obrazy/Images:
Teraz musimy zadbać o konfigurację po stronie QNAP. Aby serwer iTunes mógł działać, musimy mieć muzykę przechowywaną w określonym miejscu na naszym woluminie. Standardowo jest to automatycznie tworzony katalog Multimedia, i z takiego katalogu będę korzystał w przykładzie. Drugi katalog będzie nam potrzebny na pliki konfiguracyjne, ale spokojnie możemy go utworzyć w standardowym katalogu kontenerów, w moim przypadku to katalog DAAPD_config w folderze Container:
Na tym etapie możemy przejść to tworzenia kontenera w Container Station. Tam przechodzimy do Utwórz (Create) i w polu wyszukiwania wpisujemy DAAPD – zostanie wyświetlony pobrany wcześniej obraz kontenera. Zwróćmy tylko uwagę, czy faktycznie pobierany jest z lokalnego repozytorium:
Po kliknięciu Create zostanie wyświetlony kreator tworzenia kontenera. W pierwszym oknie ustawiamy maksymalne wartości dla RAM i CPU, z których będzie korzystał kontener. Następnie klikamy Ustawienia Zaawansowane (Advanced Settings)
Konfigurację ustawień zaawansowanych zaczynamy od zmiennych środowiskowych. Tutaj musimy dodać trzy wartości:
PUID = 1000
PGID = 1000
TZ=Europe/Warsaw
Następnie przechodzimy do części Sieć (Network), gdzie zmieniamy ustawienia typu połączenia na Host. W ten sposób kontener będzie dostępny pod tym samym adresem, co NAS, tylko pod określonym portem: 3689
I ostatni krok, czyli mapowanie katalogów. W przypadku tego kontenera jest to na dobrą sprawę najważniejsze ustawienie, bo dzięki niemu wskazujemy, gdzie znajduje się nasza biblioteka muzyczna. Musimy zamapować dwa foldery – z konfiguracją i plikami muzycznymi. Katalogi utworzyłem już wcześniej, więc teraz mapuję następująco:
[katalog z konfiguracją] : /config
[katalog z muzyką] : /Multimedia
Po zakończeniu konfiguracji klikamy Utwórz (Create) i po chwili nasz kontener jest utworzony:
Jeśli kontener działa, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko przejść pod adres http:[IPnaszegoNAS]:3689
Powinien nam się ukazać taki widok jak niżej. Spokojnie, niemal pusty ekran to nic złego 🙂
Klikamy w ikonę katalogu lub muzyki w lewym górnym rogu i… widzimy muzykę z katalogu Multimedia
Oczywiście możemy dalej normalnie nawigować w katalogach z muzyką:
Wszystko wygląda poprawnie, więc możemy teraz sprawdzić, czy serwer z muzyką jest widoczny z poziomu aplikacji Muzyka. Klikając napis Biblioteka. Zostanie wyświetlona lista dostępnych serwerów iTunes. Powinien być na niej widoczny serwer o nazwie LS.IO Music:
Wybierając ten serwer powinniśmy zobaczyć muzykę zapisaną na naszym QNAP:
BTW, widoczny na ekranie album, Nine Inch Nails – Ghosts V: Together można pobrać za darmo z ich strony: https://store.nin.com/products/ghosts-digital-download
A teraz ciekawostka. Dostęp do biblioteki możemy też uzyskać z poziomu aplikacji Apple Pilot, która pozwala sterować odtwarzaniem za pomocą telefonu.
W tym momencie musimy wrócić do strony i podać wyświetlony na ekranie telefonu kod:
Po jego wpisaniu aplikacja na telefonie zostanie sparowana i będzie mogła uzyskać dostęp do serwera iTunes:
Ostatnia rzecz, którą warto jeszcze zmienić, to nazwę naszego serwera na trochę bardziej przyjazną 🙂
Robimy to w pliku konfiguracyjnym, który znajdziemy w katalogu Container -> DAAPD_config (oczywiście, jeśli stworzyliście kontener z takim katalogiem jak ja). Tam znajdziemy plik forked-daapd.conf, który należy wyedytować. Możemy to zrobić w prosty sposób – klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i wybieramy Open with Text Editor. Uwaga – jeśli aplikacja Text Editor nie jest zainstalowana, zostanie wyścielony komunikat o potrzebie instalacji. Możemy to zrobić w App Center.
W otwartym edytorze szukamy linii 62: name = „LS.IO Music”. Tę nazwę możemy zmienić na inną. Ja ustawiłem QNAPitunes
Po wprowadzeniu zmian, zapisujemy:
Ostatni krok to restart kontenera w Container Station:
Po chwili system będzie już widoczny pod nową nazwą:
Uwaga – czasem może się okazać, że aplikacja pilot nie łączy się do serwera. Wtedy należy usunąć serwer i dodać go jeszcze raz jak wcześniej. Po tej operacji będzie widoczna nowa nazwa:
Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…
Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…
Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…
Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…