QSAN TrioNAS U221 to rozwiązanie, w przypadku którego producent postawił na funkcjonalność i wydajność. W odróżnieniu od większości serwerów plikowych dla MSP nie znajdziemy tu mnóstwa dodatków przekształcających serwer NAS w kombajn multimedialny. Możliwości modelu U221 podporządkowano tylko i wyłącznie zastosowaniom biznesowym, a rozważając zakup tego typu serwera do firmy, nie warto sugerować się stosunkowo niewielka popularnością marki na polskim rynku.

qsan_u221_6_x_4

 

QSAN pozycjonuje testowany NAS jako urządzenie serwujące przestrzeń dyskową dla rozwiązań backupowych i tak właśnie należy traktować ten sprzęt. Oczywiście każdy z producentów tej kategorii urządzeń chwali się certyfikacją dla najpopularniejszych platform wirtualizacyjnych typu VMware czy Citrix, i jest tak również w przypadku QSAN. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków wirtualizacja wymaga jednak o wiele bardziej wydajnych pamięci masowych, wyposażonych w sprzętowe kontrolery dyskowe oraz obsługujących protokół Fibre Channel.

Przewaga TrioNAS U221 w porównaniu z urządzeniami konkurencyjnymi wynika głównie z zastosowania systemu plików ZFS oraz wydajnego procesora i dużej ilości pamięci operacyjnej. Konkurencja jednak nie śpi i m.in. QNAP już zaczyna wdrażać w swoich urządzeniach system plików ZFS, co świadczy o potencjale i wymiernych korzyściach, jakie niesie za sobą stosowanie właśnie tego rozwiązania.

Reasumując – TrioNAS U221 to bardzo ciekawa propozycja skierowana do określonej grupy odbiorców, a wydajność i funkcjonalność przemawiają na korzyść urządzenia tajwańskiego producenta.

Pełna recenzja jest dostępna w numerze 02/2014 „IT Professional”.

O miesięczniku:
„IT Professional” to miesięcznik dla specjalistów z branży IT, zatrudnionych w biznesie lub prowadzących własne firmy świadczące usługi informatyczne. W odróżnieniu od popularnej prasy komputerowej „IT Professional” ma charakter ekspercki, a poruszane na jego łamach tematy opisywane są w sposób praktyczny. Autorzy – certyfikowani i doświadczeni specjaliści – koncentrują się na przekazaniu wiedzy niezbędnej w codziennej pracy informatyków, administratorów sieci, administratorów bezpieczeństwa informacji, menedżerów działów i dyrektorów departamentów IT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *