Tworząc domowe czy biurowe centrum danych nie musimy od razu wydawać setek tysięcy złotych na rozwiązania sprzętowe. W zależności od potrzeb magazynem na dane czy kopie zapasowe może być zwykły dysk twardy podłączony do komputera lub dysk w obudowie USB/FireWire. Wygodniejszym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku środowisk wielodostępowych i środowisk sieciowych, jest montaż serwera, który wraz z systemem operacyjnym i odpowiednią konfiguracją dyskową będzie stanowił zestaw bazowy do gromadzenia danych.
Urządzenia tego typu oferują nie tylko środowisko systemu operacyjnego, ale także zaawansowane możliwości zabezpieczeń danych – od nadawania uprawnień po logiczną strukturę konfiguracji dysków twardych. Wadą takich rozwiązań są niestety wysokie koszty zakupu oraz konieczność posiadania przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu administracji systemami serwerowymi.
Dużo wygodniejszym ale i oszczędniejszym – nie tylko pod względem kosztów ale i zużycia energii elektrycznej – będzie zakup lub budowa niewielkiego serwera NAS. Tego typu konstrukcje, oprócz udostępniania danych w sieci lokalnej, cechują się podstawowymi lub bardzo rozbudowanymi funkcjami, łącznie z możliwością instalacji dodatkowych aplikacji czy usług. I tu również mamy dwie drogi. Jedna z nich to samodzielna budowa serwera NAS. Do tego wystarczy zwykły komputer PC, jeden lub więcej dysków twardych oraz odpowiednia dystrybucja systemu operacyjnego, np. FreeNAS. Po jego instalacji mamy gotowy do pracy serwer. Niestety jego konfiguracja, a w szczególności nadawanie uprawnień do zasobów, nie jest zbyt prosta dla użytkownika.
Wygodniej będzie zaopatrzyć się w gotowe rozwiązanie sieciowej pamięci masowej. Oferta producentów jest bardzo szeroka i w zależności od potrzeb możemy spotkać rozwiązania jedno-, dwu-, a nawet szestnastodyskowe. Jednym z ciekawszych produktów cechujących się niezbyt wygórowaną ceną w stosunku do możliwości jest serwer QNAP TS-469 Pro. Urządzenie przeznaczone jest nie tylko dla niewielkich firm. Z powodzeniem można je również wykorzystywać w warunkach domowych, tworząc pojemne, szybkie i bezpieczne środowisko udostępniające dane.
QNAP TS-469 Pro to najmniejsza jednostka NAS z rodziny QNAPów TS-x69. Oprócz niej w ofercie producenta znajduje się 5-dyskowy model TS-569 PRO oraz 6- i 8-dyskowe urządzenia TS-669 Pro i TS-869 Pro. Są one kontynuacją znanej serii TS-x59 Pro znakomitych i wydajnych serwerów NAS.
Kompaktowa i niezwykle cicha konstrukcja QNAP TS-469 Pro zachęca do uruchomienia jego funkcjonalności w domowej czy biurowej sieci lokalnej. Ogromne możliwości funkcjonalne oraz konfiguracyjne pozwalają na pracę serwera w sieciowym środowisku heterogenicznym. Dodatkowe funkcje multimedialne oraz systemu przechowywania plików mogą zostać rozszerzone przy pomocy paczek aplikacji QPKG.
Rozbudowane funkcje ochrony danych wraz z możliwością szyfrowania, ustawienia poziomów RAID, a także mechanizmem wyjmowania dysków „na gorąco” czynią z TS-469 Pro bezpieczny serwer NAS. Zaskakuje także dobra wydajność urządzenia, co potwierdzają testy syntetyczne i praktyczne.
Potencjalnych użytkowników może odstraszyć cena. Urządzenie w chwili publikacji tekstu kosztowało około 3400 złotych. Do tej ceny należy doliczyć cenę dysków twardych. Jednak w przypadku dokonywania wyboru systemów NAS lub systemów stricte serwerowych warto wziąć pod uwagę serwer QNAP-a. Za cenę dużo niższą niż cena serwera otrzymujemy niewielkie, ale za to bardzo wydajne i skalowalne urządzenie nie tylko do przechowywania danych.
Plusy QNAP TS-469 Pro:
• ogromne możliwości konfiguracji
• dopracowane funkcje bezpieczeństwa danych
• bardzo dobra wydajność
• czytelny i intuicyjny interfejs konfiguracji
• rozbudowane funkcje multimedialne
• polski interfejs użytkownika
Pełny test: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/qnap-ts-469-pro/strona/17979.html
Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…
Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…
Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…
Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…