W niniejszej recenzji zajmiemy się bezpośrednią konkurencją testowanego ostatnio serwera QNAP TS-101 Turbo Station, modelem DS-108j firmy Synology. Synology DS-108j jest jednym z najtańszych NAS’ów firmy Synology. Posiada jedno miejsce na dysk twardy z interfejsem SATA II, gigabitowy LAN oraz procesor PowerPC taktowany zegarem 200 MHz i 32 MB pamięci RAM.
Sercem NAS’a Synology DS-108j jest procesor PowerPC taktowany z częstotliwością 200 Mhz. System, oparty na Linuxie posiada do dyspozycji zaledwie 32 MB RAM’u, co w połączeniu z mocą procesora ma negatywny wpływ na działanie oprogramowania obsługiwanego przez przeglądarkę www. Co to znaczy negatywny ? Oparty na AJAX’ie Disk Station Manager służący do zarządzania serwerem jest bardzo powolny. Po kliknięciu w którąkolwiek zakładkę czy też opcję jesteśmy zmuszeni do 2-5 sekundowego oczekiwania.
Czasami, szczególnie przy korzystaniu z dodatkowych aplikacji obsługiwanych z poziomu przeglądarki system nie odpowiada przez znacznie dłuższą chwilę i czasami możemy oglądać obrazki.
Pewnym pocieszeniem może być fakt, że w praktyce z wbudowanych aplikacji dostępnych przez www raczej rzadko się korzysta. Download Redirector, który jest pośrednikiem dla Download Station przy ściąganiu plików i który obsługiwany jest z poziomu systemu Windows działa bez problemów.
Poza wolnym działaniem cały system jest praktycznie identyczny jak te, stosowane w profesjonalnych modelach Synology. Różni się tylko szczegółami w postaci braku obsługi i tworzenia macierzy RAID czy też obsługi domeny ADS.
DS-108j posiada 2 porty USB 2.0 i niestety żadnego zewnętrznego eSATA. Obsługa systemu plików EXT3 jest standardem w tego typu serwerach. Brakuje tylko wsparcia dla zapisu plików w systemie plików NTFS (dotyczy podpiętych dysków wewnętrznych i zewnętrznych). Dane z pendrive’ów mogą być zgrywane oraz odczytywane na dysk NAS’a dzięki obsłudze FAT przy odczycie i zapisie. Do tego celu idealnie przydaje się funkcja umożliwiająca automatyczne skopiowanie zawartości pamięci przenośnych podpiętych do przedniego portu USB. Cała procedura sprowadza się do naciśnięcia przycisku znajdującego się na przednim panelu Synology.
Obudowa DS-108j wykonana jest z połyskliwego, białego plastiku. Wewnątrz zamontowany jest wentylator o rozmiarach 50mmx50mm chłodzący dysk oraz elektronikę. Bardziej wrażliwe osoby mogą narzekać na poziom generowanego przez wiatrak hałasu.
Możliwości urządzenia są imponujące. Poniżej przypomnimy niektóre z opisanych wcześniej cech urządzenia:
Nieoficjalnie można doinstalować obsługę paczek QPKG i korzystać z dość dużego wyboru linuxowego oprogramowania. Przypominamy jednak, że instalacja jakiegokolwiek „obcego” oprogramowania narusza warunki gwarancji.
Głównym przeznaczeniem serwera Synology jest użytkownik domowy i traktując DS-108j w ten sposób można powiedzieć, że jest to pozycja godna uwagi, głównie ze względu na mnogość posiadanych funkcji. Prędkości przesyłu danych osiągane przez DS-108j są wystarczające do tego, aby swobodnie wykorzystać go do wykonywania kopii zapasowych, czy też jako magazyn plików multimedialnych. Jednak konfiguracja sprzętowa powinna być bardziej rozbudowana – zapobiegło by to wolnej pracy oprogramowania. Biorąc pod uwagę również cenę, warto uwzględnić propozycję Synology przy poszukiwaniu odpowiedniego dla swoich potrzeb serwera typu NAS.
Plusy:
Minusy:
Recenzja znajduje się na stronie www.cdrinfo.pl
Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…
Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…
Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…
Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…