Konfiguracja dysków twardych
Do testów z QNAP TS-453Pro zostały wybrane nieprzypadkowo dyski twarde WD Red Pro 4TB o symbolu WD4001FFSX. To nowa seria dysków WD przystosowana do pracy ciągłej w wymagających systemach NAS. Dyski zostały wyposażone w wieloosiowy czujnik drgań, który automatycznie dostosowuje położenie głowic aby uchronić dane przed błędami zapisu/odczytu. Najnowsza wersja NasWare 3.0 to oprogramowanie które optymalizuje działanie dysku twardego pod kątem kryteriów pracy w systemach NAS takich jak:
- Zgodność – przeszły testy kompatybilności w systemach QNAP NAS
- Niezawodność – przystosowane do pracy w trybie 24/7, oraz przy wyższych temperaturach pracy
- Korekcja błędów – zabezpieczanie przed wypadaniem dysku z macierzy
- Hałas i drgania – optymalizacja do pracy w systemach wielodyskowych
- Obsługa strumieniowego przesyłania danych – optymalizacja do pracy z multimediami
- Wsparcie dla SMART – monitorowanie parametrów dysku i zgłaszanie problemów
- Zarządzanie poborem energii – optymalizacja zużycia energii i zapobieganie niestabilności w przypadku zaniku zasilania
- Dopasowana wydajność – optymalizacja działania w kierunku optymalnej wydajności przy minimalizowanym poziomie hałasu.
Testy wydajności przeprowadzone w konfiguracji komputer PC > serwer QNAP TS-453 Pro pozwoliło osiągnąć przepustowość (agregacja linków) ponad 400MB/s* zarówno w zapisie jak i odczycie. Subiektywny pomiar głośności pracy dysków pokazuje, że dyski WD Red Pro, są nieco głośniejsze niż dyski WD Red, co może być łatwo wytłumaczalne tym, że WD Red Pro kręcą się z prędkością 7200obr/min. Praca w testowym zestawie nie wykazywała jakichkolwiek problemów z działaniem zatem można potwierdzić pełną kompatybilność z QNAP TS-453Pro. Producent co prawda rekomenduje dyski WD Red Pro do systemów NAS 8 i więcej kieszeniowych, natomiast przy założeniu że system będzie pracował w pełnym obciążeniu 24/7 właśnie taki dysk będzie optymalny.
*Plik 5GB pod Windows
Jak dobrze pamiętacie ominęliśmy w konfiguratorze punkt, który miał na celu skonfigurowanie dysków twardych. Zrobimy to w tym momencie, żeby to zrobić należy przejść do Menedżera pamięci. Jak widać na poniższym screenie obecnie na serwerze mamy zainstalowane cztery dyski i nie mamy żadnego wolumenu.
Żeby utworzyć wolumen klikamy na przycisk nowy wolumen, wtedy automatycznie w drugim oknie wyświetla się lista dysków.
Po wybraniu dysków mamy możliwość wybrania trybu RAID, który nas interesuje, ważne też zwrócić uwagę na to, że serwer informuje nas, że jeżeli chcemy to możemy wykorzystać kieszeń numer 1 i 2 dla napędów pamięci podręcznej SSD. W naszym przypadku wybraliśmy RAID 10, bez dysków awaryjnych co w sumie na czterech dyskach WD RED Pro 4TB otrzymujemy powierzchnię 7,26TB.
Serwer dodatkowo umożliwia nam ustawienie progu po przekroczeniu, którego administrator otrzymuje powiadomienie, że prób pojemności, który został skonfigurowany został przekroczony, domyślnie jest to 80%. Na tym etapie możemy też zaszyfrować cały wolumen, wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję.
W ostatnim 3 kroku mamy podsumowanie tego co skonfigurowaliśmy, po zatwierdzeniu wolumen zostanie sformatowany i pojawi się w panelu menedżera pamięci.
W momencie gdy już mamy utworzony wolumen to w każdej chwili możemy sprawdzić jego stan, jaki i stan każdego dysku z osobna. QNAP umożliwia uruchamianie testów sprawdzania żywotności dysków zgodnie z harmonogramem. Wszystko to sprawia, że w razie awarii dysku natychmiast się o tym dowiemy i będziemy mogli szybko wymienić taki dysk na nowy, chociaż szczerze mówiąc dyski WD RED Pro bez problemu powinny wytrzymać 5 lat.
Warto też wspomnieć o tym, że QNAP w menadżerze pamięci zaimplementował bardzo fajne narzędzie, które ułatwia zlokalizowania w macierzy konkretnego dysku w momencie, gdy zajdzie potrzeba jego wyjęcia. Jest to bardzo fajna opcja bo przykładowo jak mamy RAID5 gdzie awarii ulec może tylko jeden dysk to w momencie gdy podczas takiej awarii wyjmiemy nie ten dysk co trzeba to automatycznie tracimy wszystkie dane. I tu kolejny plus dla QNAP TS-453Pro, który jako jeden z niewielu serwerów nas posiada kieszenie na dyski zamykane na kluczyk co zabezpiecza nasze dyski przed przypadkowym wyjęciem, które może skończyć się tragicznie dla naszych danych.