Buffalo LinkStation Duo jest serwerem dwudyskowym, pomyślanym do obsługi sieci domowych i niewielkich biurowych. W ofercie producenta są cztery pojemności, od jednego do czterech terabajtów. W testowanym egzemplarzu znaleźliśmy dwie terabajtowe Barracudy. Tę pojemność można powiększyć podłączając następną pamięć masową przez USB. To samo gniazdko można wykorzystać do sterowania zasilaczem awaryjnym albo drukarką.
Serwer pracuje pod kontrolą komputera jednoukładowego Marvell 6281, taktowanego zegarem 600 MHz. W formie osobnego układu jest jeszcze 256 MB RAM-u. Serwer jest sprzedawany z dwoma dyskami twardymi, Seagate Barracuda 7200.12, w wypadku testowanego modelu – o pojemności jednego terabajta każdy, podłączonymi przez interfejs SATA 3Gb/s. Z siecią serwer łączy się przez gigabitowy Ethernet. Urządzenie ma jeszcze gniazdko USB. Serwer ma niezwykły, trójpozycyjny wyłącznik, w którym dodatkowa pozycja na oznaczenie „auto”.
Dyski twarde można łaczyć w konfigurację RAID 0 albo 1 oraz JBOD (jeden wolumin o podwójnej objętości).
Do gniazdka USB można podłączyć dodatkowe pamięci w postaci dysków twardych albo pamięci flash. Może też służyć do usieciowienia drukarki i monitorowania UPS-a. A także do przyjmowania zrzutu zdjęć z kamery. Niestety pamięci zewnętrznych nie można łączyć z wewnętrznymi w jedną całość, zwłaszcza jeżeli dysk dodatkowy ma w innym miejscu współpracować z Windowsem. Wynika to z odmiennego systemu plików. W serwerze korzysta się z XFS, podczas gdy zewnętrzne napędy muszą być sformatowane na NTFS. W zasadzie nie są one przeznaczone do magazynowania informacji, a raczej do tworzenia i przechowywania kopii zapasowej. Sterowanie serwerem odbywa się za pomocą wbudowanej strony WWW. Wewnątrz sieci udostępnia się pliki przez SMB, a multimedia – konsolom, telewizorom i innym odbiornikom dodatkowo przez DLNA. Dla Apple’owców mamy obsługę iPhonów, iTunes i Time Machine. Dla wszystkich – pobieranie torrentów.
Zwykle wydajność NAS-ów najbardziej zależy od częstotliwości taktowania procesora, ale w wypadku Buffalo LinkStation Duo znaleźliśmy dodatkowy słaby punkt. Zresztą jest on charakterystyczny dla serwerów tej firmy. Chodzi o wolniejsze zamykanie i otwieranie plików. Jeśli w wypadku dużych plików nie ma to specjalnego znaczenia, to transfer wielu małych może z tego powodu ulec znacznemu przedłużeniu. Duże serwer zapisywał z szybkością 200 i odczytywał w tempie 180 Mb/s. Obsługa otwarcia i zamknięcia pliku trwała 28 ms w procesie zapisu i 25 ms podczas odczytu.
Buffalo LinkStation Duo najlepiej sprawdzi się w małej sieci domowej. Obsłuży nie tylko komputery, ale i odbiorniki multimedialne zgodne z DNLA. Serwer może także udostępniać niektóre funkcje przez Internet. Oprogramowanie ma wiele pożytecznych funkcji. Można uruchomić serwer mediów zgodny z DLNA/UPnP, obsługę iTunes, stacje multimedialne oraz pobierania z Internetu bez pomocy komputera.
Źródło: http://www.pcworld.pl/testy/opis/NAS00029-Buffalo_LinkStation_Duo.html