Dysk sieciowy w dobrej cenie – Synology DS110j

Tajwański producent sprzętu sieciowego Synology znany jest z produkcji drogich i bardzo rozbudowanych w funkcje modeli serwerów typu NAS. Jednak nie każdy użytkownik potrzebuje najwyższej dostępnej wydajności i nie zawsze ma ochotę za nią przepłacać. Większość użytkowników domowych szuka rozwiązań w racjonalnej cenie i adekwatnych do niej możliwościach. Synology idąc tym tropem obniża ceny swoich urządzeń i w czasie przeprowadzania tego testu najtańszym modelem jest właśnie opisywany DS110j, który można kupić już od 460 zł.

Synology DS110j

Najważniejszym punktem dobrego serwera NAS jest oprogramowanie. Decyduje ono o komforcie obsługi, możliwościach i stabilności. Synology Disk Station Manager to jedno z najbardziej zaawansowanych i przyjaznych użytkownikowi, rozwiązań na rynku. Synology stosuje go do wszystkich swoich urządzeń. W najprostszych słowach oznacza to, że najtańszy model oferuje te same (no prawie te same) możliwości co sprzęt kilka razy droższy.

W tej recenzji sprawdzimy jak dysk sieciowy DS110j radzi sobie w połączeniu z najnowszą wersją Disk Station Managera. DS110j wyposażony jest w procesor taktowany zegarem 800Mhz, posiada 128MB pamięci operacyjnej oraz można w nim zamontować jeden, wewnętrzny dysk twardy. Zapraszamy do lektury.

Synology DS110j to jedno z najlepszych urządzeń typu NAS w swojej kategorii cenowej wyposażone w świetne oprogramowanie Disk Station Manager 2.3. Ponadto transfery osiągane przy wykorzystania opisywanego serwera są zaskakująco wysokie jak na ten przedział cenowy.Oprogramowanie stwarza ogromne możliwości wykorzystania serwera. Można przy jego pomocy nie tylko zabezpieczać i przechowywać dane, ale także:
  • hostować strony WWW,
  • odtwarzać muzykę przez głośniki USB lub poprzez przeglądarkę internetową,
  • wykorzystaywać jako serwer UPnP,
  • ściągać pliki poprzez p2p i ftp,
  • nagrywać i przeglądać obraz z kamer IP,
  • wykorzystywać jako serwer poczty (po zainstalowaniu dodatkowego pakietu ze strony producenta),
  • przeglądać i udostępniać zdjęcia i filmy,
  • tworzyć bloga.

Można też szyfrować zawartość wybranych katalogów przy zachowaniu akceptowalnej prędkości transferów zaszyfrowanych danych. Warto wspomnieć, że zaszyfrowane dane nie będą dostępne przez protokół NFS. Ale to miłe ze strony producenta, że dodał taką możliwość w urządzeniu kierowanym dla użytkownika domowego. Podsumowując: urządzenie oferuje funkcjonalność droższych modeli za znacznie mniejsze pieniądze.

Okupione jest to niestety małą pamięcią RAM, co objawia się spowolnionym działaniem przy dużej ilości jednocześnie uruchomionych usług. Serwer nie posiada też interfejsu eSATA, ale posiada 3 porty USB. Bardzo ciekawą funkcją jest możliwość wpięcia sieciowej karty bezprzewodowej poprzez port USB i połączenie serwera z siecią przez Wi-Fi.

Dla kogoś, kto poszukuje prostego w obsłudze serwera NAS z dużą ilością funkcji z możliwością podłączenia tylko jednego wewnętrznego dysku (można podłączyć więcej dysków przez porty USB) i nie wymaga topowej wydajności, Synology DS110j jest jednym z urządzeń które warto wziąć pod uwagę. Cena za którą można go kupić w chwili pisania tego tekstu, czyli 460 złotych, jest bardzo atrakcyjna w stosunku do oferowanych możliwości.

Plusy:
  • + iSCSI
  • + Szyfrowanie folderów
  • + Bardzo duże możliwości oprogramowania
  • + Przyjazny interfejs
  • + Polska wersja językowa
  • + Możliwość podpięcia zewnętrznej karty WiFi
  • + Doskonały stosunek ceny do możliwości
Minusy:
  • – Brak eSATA
  • – Mało pamięci RAM
  • – Pełna funkcjonalność Surveillance Station dostępna jedynie w przeglądarce IE

Zapraszamy do przeczytania całej recenzji serwera Synology DS110j.

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

QNAP ogłasza długoterminowe wsparcie dla systemów operacyjnych QTS 5.2 i QuTS hero h5.2

Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…

1 tydzień ago

QNAP wprowadza QVR Recording Vault Beta, darmowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych nagrań z monitoringu

Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

2 miesiące ago

QNAP prezentuje funkcję kopii zapasowej „Airgap+”

Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…

2 miesiące ago

QNAP oficjalnie prezentuje QTS 5.2 z Centrum Zabezpieczeń do monitorowania w czasie rzeczywistym aktywności na plikach

Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…

3 miesiące ago

QNAP QuTS hero h5.2 w wersji oficjalnej zwiększa wydajność, efektywność i bezpieczeństwo

Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…

3 miesiące ago

QNAP przedstawia QSW-M3224-24T – 24-portowy zarządzany przełącznik 10GbE L3 Lite, zapewniający wysoką dostępność

Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…

4 miesiące ago