Synology jest jednym z głównych producentów sieciowych pamięci masowych. Bardzo bogate portfolio producenta z pewnością pozwoli wybrać najbardziej odpowiednie urządzenie do naszych potrzeb. Z drugiej jednak strony bogata oferta budzi wiele wątpliwości. Czy sprzęt, który planuję kupić spełni oczekiwania domowników, biura czy firmy? Jakie urządzenie wybrać?
Po raz kolejny sięgamy po produkt Synology by zaprezentować jego możliwości a jednocześnie sprawdzić co ciekawego kryje w sobie konstrukcja serwera NAS Synology DiskStation DS213+. Jeśli przyjrzymy się bliżej DS213+ to z pewnością przeżyjemy swoiste déjà vu. Dlaczego? Z pewnością czytelnicy Benchmark.pl pamiętają niedawną prezentację Synology DiskStation DS212. Niewielkiego a jednocześnie wydajnego serwera NAS. Rozwiązanie, które przeznaczone jest dla małych firm, biur i grup roboczych. Oferuje bezpieczeństwo danych za niewielką cenę. Identycznym wyglądem zewnętrznym charakteryzuje się także model DS212+ oraz DS213. Producent w ostatnim czasie wprowadza na rynek nowe modele serwerów NAS jednocześnie oszczędnie gospodarując pomysłami wzorniczymi. Z jednej strony jest to rozwiązanie zrozumiałe. Dzięki niemu możemy wyposażyć się w kilka jednostek sieciowej pamięci masowej, które będą stanowiły jedną spójną całość. Z drugiej strony serwery NAS są rozwiązaniami, które bardzo często po uruchomieniu lądują gdzieś pod stołem, szafką czy w szafie serwerowej. Co nie oznacza, że produkty typu desktop NAS czy NAS typu rack nie może być konstrukcją dopracowaną stylistycznie. Kolejnym czynnikiem, który decyduje o dość skromnej (co nie znaczy brzydkiej) linii wzorniczej są koszty. Wyszukiwanie nowych wzorów, nowych linii i kształtów dla serwerów NAS to pieniądze, które dużo rozsądniej przeznaczyć jest na rozwój platformy sprzętowej i oprogramowania. I właśnie w ten sposób Synology organizuje swoją politykę produktową – w bliźniaczych konstrukcjach zamknięte są coraz to nowsze i wydajniejsze podzespoły. Prosto, skromnie ale z pomysłem.
Serwer DS213+ to niewielkie urządzenie, które z pewnością zmieści się na stole czy nawet w najmniejszej serwerowni. Estetyczna czarna obudowa z tworzywa została wyposażona w błyszczący panel frontowy, który skrywa dwie wnęki na dyski twarde. Panel mocuje się do konstrukcji NAS-a przy pomocy specjalnie skonstruowanych gumowych zatyczek pewnie utrzymujących ten panel w obudowie. Montaż dysków odbywa się na plastikowych sankach, które zostały dodatkowo wyposażone w gumowe dystanse eliminujące drgania dysków. Konstrukcja sanek umożliwia montaż zarówno jednostek 3,5 jak i 2,5 cala SATA. Pozostała część frontowego panelu nie rożni się niczym w porównaniu z jednostkami DS212 czy DS212+. Znajdziemy tu 4 diody kontrolne – status pracy, stan sieci LAN oraz stan dysków a także podświetlany na niebiesko przycisk włączania zasilania. W odróżnieniu od bliźniaczej, większej jednostki DS412+ dwudyskowy DS213+ został wyposażony w czytnik kart multimedialnych oraz przycisk USB Copy umożliwiający błyskawiczne wykonanie kopii zapasowej nośnika USB lub karty pamięci.
Podsumowanie
Synology DS213+ to jednostka dedykowana dla wszystkich, którzy chcą wyposażyć swoje biuro lub firmę w wydajną sieciową pamięć masową, która pozwoli zaspokoić potrzeby użytkowników i pracowników. Jednocześnie rozbudowane mechanizmy zabezpieczające, a także (pomimo prostej konstrukcji) niezła skalowalność pozwalają na uruchomienie kilkunastoterabajtowej powierzchni na dane. Dodatkowe pakiety aplikacji rozszerzające funkcjonalność serwera pozwolą ograniczyć koszty związane np. z wdrażaniem systemów CRM czy modułów zarządzania treścią. Producent nie zapomniał również o możliwościach pracy zdalnej poprzez VPN czy obsługę prywatnej chmury danych. Zamykając wszystko w niewielkiej, cichej i energooszczędnej konstrukcji.
Podsumowanie | ||
plusy: • skalowalna konstrukcja jednostki dyskowej • bardzo cicha praca • energooszczędność • dobra wydajność • 2 porty USB 3.0 • bogata oferta pakietów dodatkowych |
||
minusy: • nieco za wysoka cena |
Źródło: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/synology-diskstation-ds213.html