SAN (Storage Area Network) przez prawie 15 lat jest zdominowany przez technologię Fibre Channel, która wyparła rozwiązanie SCSI. Przez ten okres Fibre Channel bardzo się rozwinął, na dzień dzisiejszy w SAN (Storage Area Network) spotyka się rozwiązania, które dostarczają przepustowość na poziomie 16Gbit/sec.
W momencie gdy świat „networking” stał się bardziej spójny ze światem „storage networking”, powstała nowa technologia Fibre Channel over Ethernet (FCoE). Jeszcze dwa lata temu mówiło się bardzo dużo o FCoE i o tym jak bardzo zrewolucjonizuje on rynek. Obecnie, już nie mówi się tak dużo o FCoE, oczywiście Cisco nadal to robi, ale to wynika tylko z tego, że oni to wymyślili. Dlaczego inni producenci serwerów, którzy mieli w ofercie przynajmniej jedno rozwiązanie z FCoE milczą na ten temat ?
Witam w świecie IT, który jest okrutny dla nowych technologii. Dlaczego? Świat IT bardzo szybko w praktyce weryfikuje przydatność. Zalety FCoE ? Możliwość przesyłania ruchu LAN i SAN w jednym przewodzie. Czyli dokładnie to co potrafi 10 Gigabit!
Zagłębiając się w temacie FCoE Host Bus Adapter (HBA) ma dwa komplety “silników” do obsługi ruchu Ethernet i do obsługi ruchu Fibre Channel. Gotowa ramka Ethernet, wygląda jak poniżej:
Niestety dla FCoE nie jest to wystarczająco tania technologia, aby została masowo zaadoptowana. Jednocześnie wirtualizacja rośnie w siłę. Gdy kilka tygodni temu VMware zakupił Nicira za 1.26 billiona USD, na pierwszy plan wysunęła się technologia – “Software Defined Networking (SDN)“. Co było prawdopodobnie ostatnim gwoździem do trumny FCoE, ponieważ świat IT koncentruje się teraz właśnie na SDN zamiast na FCoE. Teraz SDN jest na topie i to ta technologia będzie wyznaczać nowe trendy w storage IT, a FCoE najprawdopodobniej odejdzie do lamusa.
Może trochę się zagalopowałem, że będzie to SDN, ponieważ tydzień po tym jak VMware przejął Nicira, Oracle zdecydowało się nabyć Xsigo, powód pewnie był ten sam(?).
Xsigo nie jest dokładnie tym co SDN. To technologia wirtualizacji operacji I/O (IOV) tak jak Virtensys, ale może być tym samy co SDN ponieważ także potrafi wirtualizować fizyczne interfejsy sieciowe na wiele wirtualnych interfejsów sieciowych. Może to być Ethernet lub FC-HBA lub nawet InfiniBand. Poniżej krótkie wideo demonstrujące działanie Xsigo:
Oznacza to, że jeżeli faktycznie SDN lub IOV mają znaczenie, to pole walki dla „networking” i „storage networking” zostanie przeniesione na wirtualizację zasobów sieciowych. VMware i Hyper-V już wdrożyły do swoich rozwiązań wirtualizację sieci, na poziomie warstwy obliczeniowej, są to np. vNIC, vHBA i vSwitche. W warstwie sieciowej najwięcej do powiedzenia będą miały firmy takie jak Cisco i Juniper, które będą wykorzystywać nowe przełomowe technologie takie jak OpenFlow.
Jeżeli firmy takie jak Cisco czy Juniper zdecydują się wykorzystać 10 Gigabit Ethernet lub w przyszłości 40/100 Gigabit Ethernet jako jedyny przewód łączący warstwę storage z warstwą obliczeniową, dostarczając iSCSI over Ethernet (teraz), a w przyszłości zrezygnują z iSCSI na konto SCSI-over-Ethernet (czy w ogóle jest taka technologia?), coś jak ATA-over-Ethernet (AoE), wtedy protokół Fibre Channel może stracić swoich zwolenników. Wychodzi na to, że będziemy mogli wysyłać i odbierać polecenia ATA lub SCSI przez sieć.
Coś mi jednak mówi, że to chyba nie będzie tak, bo w takim razie gdzie jest TCP/IP? Gdzie jest bit adresujący zapewniający, że SCSI PDU (protocol data units) i CDB (command data blocks) zostanie dostarczony do prawidłowego adresata?
Jeżeli TCP będzie w stanie raz ustanowić sesję IP to cel będzie znany, co za tym idzie praca na połączeniu point-to-point w sesji TCP między inicjatorem i celem nie będzie trudna i dodatkowo odciąży to RDMA (remote direct memory access), który będzie skutecznie wykonywać tylko swoją pracę, która polega na wysyłaniu i odbieraniu PDU i CDB. To naprawdę może działać.
Jeżeli SCSI-over-Ethernet można zdefiniować w technologiach SDN lub IOV, to będzie to dzwon pogrzebowy dla FCoE. Słyszeliście w ogóle o projekcie Insieme firmy Cisco? Poczytajcie to i to.
Zapraszamy do komentowania na Forum serwerów: http://nasware.pl/fcoe-przechodzi-lamusa-t32.html
Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…
Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…
Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…
Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…