Dysk sieciowy to myśl przewodnia poniższego wpisu, którego autorem jest Jaromir Kopp, artykuł powstał w redakcji Mój Mac Magazin. Jeżeli po jego przeczytaniu jesteś ciekawy co będzie w kolejnych artykulach to zapraszamy już teraz do przeczytania kolejnych części tego poradnika, do których linki zamieszczamy poniżej:

Jak wybrać odpowiedni serwer NAS oraz pierwsza konfiguracja

Serwer NAS w środowisku Appla

NAS jako centrum rozrywki w cyfrowym domu

NAS i zaawansowane aplikacje serwerowe

NAS i bezpieczeństwo, czyli robimy stację monitoringu kamer IP

NAS i wirtualizacja, czyli nie kalamy Maca Windowsem

Jak bezpiecznie dzielić się plikami w Internecie

Bezpieczna, prywatna chmura dla domu

Dysk sieciowy QNAP i AirPlay, czyli strumieniowanie multimediów

Serwer NAS i telewizor, czyli pożytek z HDMI

Serwer QNAP i moc jego aplikacji, czy to jeszcze dysk sieciowy ?

Poprzednie dwa odcinki serii o QNAP opowiadały o tym, jak z serwera NAS korzystać jako z własnej prywatnej i bezpiecznej chmury, a teraz opiszę, jakie ułatwienia oferuje QNAP, gdy używamy zewnętrznych usług „chmurowych”. Jest ich kilka.

Pierwszym jest wykorzystywanie „chmur” do tworzenia kopii zapasowych danych z QNAP. Kolejna to podłączenie kont usług chmurowych do File Station i centralne zarządzanie wszystkimi usługami za pomocą aplikacji www i mobilnych od QNAP. Ostatnia i dla wielu z nas najciekawsza to synchronizacja wybranych zasobów pomiędzy QNAP a chmurami, podobna do tej, jaką zapewnia mi aplikacja Dropbox na komputerze.

Jak bez strat pozbyć się Dropboxa z komputera
Jakiś czas używałem aplikacji Dropbox zainstalowanej na MacBooku Air, jednak irytowało mnie, że pliki synchronizowane z kontem Dropbox zajmują mi miejsce na dysku, a aplikacja musi być stale uruchomiona. QNAP rozwiązuje ten problem całkiem dobrze. Służy do tego aplikacja znajdująca się w App Center: Cloud Drive Sync.

Cloud Drive Sync wybór usługi

Cloud Drive Sync w obecnej wersji potrafi obsługiwać konta na Dropbox, Google Drive, OneDrive (w tyn „For Business”) i qubiC. Aby zacząć, musimy autoryzować naszego QNAP do wybranych usług chmurowych, czyli wchodzimy w Cloud Drive Sync w zakładkę „Zarządzanie kontem w chmurze”, klikamy „Dodaj” i dalej jesteśmy prowadzeni za rączkę. Warto zwrócić uwagę na możliwość ograniczania szybkości transferu danych do i z danego konta, stale lub według harmonogramu.

Kolejnym krokiem w uwalnianiu komputera z obsługi Dropbox czy innych chmur jest utworzenie zadania synchronizacji. Wybieramy miejsce (teczkę) w naszym QNAP, której zawartość będzie synchronizowana do „Chmurki” oraz miejsce w usłudze chmurowej, które będzie synchronizowane (może to być katalog główny, czyli całość). Dalej ustawiamy, według jakiego harmonogramu ma przebiegać synchronizacja. Do wyboru mamy między innymi: „serię”, czyli non stop (taki wybrałem u siebie), „okresowo” o określonych godzinach i w określonych dniach lub ręcznie. Bardzo ważny jest wybór polityki rozwiązywania konfliktów, czyli co ma się stać, gdy w chmurze i na QNAP pojawią się nowe pliki o takich samych nazwach lub zostaną dokonane modyfikacje w plikach. W takiej sytuacji może zostać zmieniona nazwa plików lokalnych lub zdalnych (powielenie), plik zdalny lub lokalny (zależnie od ustawienia) może zostać nadpisany (u mnie pierwszeństwo mają pliki z chmury) lub nowszy plik „wygrywa”. Dalej możemy założyć filtry i określić, jakich plików nie chcemy synchronizować np. według wielkości, daty lub rodzaju. Ostatnie ustawienie dotyczy ilości i częstości prób, jeżeli nastąpią problemy z dostępem do sieci.

Cloud Drive Sync podsumowanie

Po uruchomieniu utworzonego zadania synchronizacji możemy podglądać jego przebieg w „Dzienniku zdarzeń” ogólnym lub dotyczącym konkretnego zadania.

I w ten oto sposób mamy wygodny dostęp do zawartości serwisów chmurowych bez konieczności „zaśmiecania” komputera. Aby coś wgrać do np. Dropbox, wystarczy przesłać przez sieć QNAP, a QNAP wyśle nowe pliki do „Chmurki” samodzielnie, bez naszego zaangażowania.

Connect to Cloud Drive

Wszystko w jednym miejscu.
Aplikacja QNAP „Connect to Cloud Drive” daje dostęp do usług chmurowych z poziomu File Station. Po jej zainstalowaniu możemy autoryzować różne serwisy, w tym chmurowe, a także zasoby FTP oraz WebDAV i zarządzać plikami w nich tak jak zasobami w QNAP. Będą one widoczne również z poziomu aplikacji mobilnych w iPhonie. To bardzo wygodne, zwłaszcza kiedy chcemy skopiować lub przenieść między nimi większe ilości danych. Po rozpoczęciu kopiowania możemy się wylogować z QNAP, a on dokończy zadanie samodzielnie.

Zdalna kopia danych.
Odkąd używam QNAP, potrafił on wykonywać kopie i synchronizację wybranych zasobów na dyskach lokalnych (zewnętrznych USB, eSATA) i zdalnych w kilku protokołach sieciowych np. RTRR, Rsync. Teraz dzięki nowej Hybrid Backup Sync doszły kolejne możliwości w tym wykonywanie kopii w usługach chmurowych jak Azure, Amazon, Google, a nawet Dropbox. Dane mogą być kopiowane na lub z zewnętrznego zasobu (usługi) na żądanie lub według harmonogramu. Dodatkowo mamy opcję synchronizowania jednokierunkowego lub w obie strony.

Hybrid Backup Sync

Hybrid Backup Sync jest nową aplikacją QNAP obecnie jeszcze częściowo w wazie beta, dlatego poza Time Machine (bo teraz ustawienia Time Machine w niej się znalazły) nie używam jej stale. Niebawem jednak może zastąpić Cloud Drive Sync.

Po skończeniu tego artykułu skopiuję plik tekstowy i zdjęcia na podłączony do mojego MacBook Air „zasób” QNAP, a on już samodzielnie wyśle te treści na konto redakcyjne Dropbox. Jeżeli czytacie te słowa, to znaczy, że wszystko działa dobrze!

Jaromir Kopp

Nazywam się Jaromir Kopp, jestem użytkownikiem komputerów Apple od 1991 roku (w pracy), a od 1995 również w domu. Zaczynałem komputerową przygodę od Atari 800XL (1984) przez Atari 520ST (1989), a od 1990 Amigi wszelkiej maści. Teraz już tylko nadgryzione jabłuszka. Jak widzicie nie ma na tej liście „komputerów PC”. Dużo jeżdżę rowerem, prawie wcale samochodem (wolę kolej), codziennie spaceruję z psami po lesie.

Recent Posts

QNAP ogłasza długoterminowe wsparcie dla systemów operacyjnych QTS 5.2 i QuTS hero h5.2

Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…

1 tydzień ago

QNAP wprowadza QVR Recording Vault Beta, darmowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych nagrań z monitoringu

Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

2 miesiące ago

QNAP prezentuje funkcję kopii zapasowej „Airgap+”

Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…

2 miesiące ago

QNAP oficjalnie prezentuje QTS 5.2 z Centrum Zabezpieczeń do monitorowania w czasie rzeczywistym aktywności na plikach

Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…

3 miesiące ago

QNAP QuTS hero h5.2 w wersji oficjalnej zwiększa wydajność, efektywność i bezpieczeństwo

Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…

3 miesiące ago

QNAP przedstawia QSW-M3224-24T – 24-portowy zarządzany przełącznik 10GbE L3 Lite, zapewniający wysoką dostępność

Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…

4 miesiące ago