Ten wpis ma na celu pokazać plusy i minusy, oraz gdzie i kiedy należy stosować wieloprotokołowe macierze, które obecnie są znane również jako „unified storage”.

Ten rodzaj serwerów został zaprojektowany do obsługi dwóch lub większej ilości standardów komunikacyjnych np. Fibre Channel (FC) i Ethernet włącznie z protokołami SCSI_FCP (FCP), iSCSI oraz FC-SB2 (FICON). Innym przykładem może być zaimplementowanie w jednym urządzeniu Fibre Channel over IP (FCIP) i Internet FCP (iFCP), które są wykorzystywane do połączenia FC z rozległą siecią IP.

W ciągu kilku ostatnich lat systemy do przechowywania danych wdrożyły model jednoczesnej obsługi kilku protokołów, zarówno tych bazujących na poziomie bloków jak i tych na poziomie pliku. Dobrym przykładem jest network attached storage (NAS) obsługujący NFS, CIFS jak również HTTP czy FTP. Obecnie większość serwerów NAS obsługuje iSCSI, dodatkowo niektóre z nich wspierają FC z FCP i TCP przez InfiniBand.

Określenie wieloprotokołowe odnosi się także do serwerów typu „unified”, które oferują dostęp do danych zarówno na poziomie blokowym jak i plikowym, plus wiele dodatkowych ciekawych funkcji. Obecnie różnica między różnymi systemami unified polega na tym jak integrowane są dodatkowe funkcje. Czy są one realizowane przez sam sprzęt? Czy może jest to hybryda sprzętu i oprogramowania?

Tradycyjny system z dostępem do danych na poziomie bloku wykorzystują FC z FCP, Ethernet z iSCSI, SCSI na InfiniBand, SAS lub SATA. Niektóre z wymienionych przykładów zostały również zaimplementowane w serwerach NAS. Innym przykładem może być serwer typu unified, jedno urządzenie obsługuje wydajne złącza FC lub SAS i jednocześnie tańsze, mniej wydajne złącza FC near-line lub SATA.

Obecnie obsługa kilku protokołów w jednym rozwiązaniu jest tak proste jak podłączenie iSCSI lub podłączenie serwera NAS do istniejącej sieci. Korzystają z tego użytkownicy, którzy kupując jedno rozwiązanie tak naprawdę otrzymują „kombajn” sieciowy. Idealnym przykładem takiego rozwiązanie jest QSAN U400Q-S212 Unified Storage.

Zaletą „unified storage” jest zdolność do przystosowania się do różnych wymagań aplikacji i potrzeb klientów. Systemy łączące dostęp do plików na poziomie blokowym oraz plikowym, przy pomocy iSCSI/FC i NAS doskonale nadają się do zastosowania w środowiskach ogólnych, gdzie wymagana jest konsolidacja serwera i funkcji zarządzania pamięcią masową lub gdzie nie jest wymagany dedykowany serwer, tylko z dostępem do danych na poziomie blokowym. Małe środowiska, włącznie z oddziałami firm, małymi przedsiębiorstwami (SMB), małymi biurami czy domowymi biurami (SOHO) tj. środowiska o ogólnym przeznaczeniu serwera najbardziej doceniają to co oferuje unified storage.

Zalety rozwiązań unified storage:

  • Natywna obsługa protokołów, eliminująca potencjalne źródła awarii.
  • Elastyczność przy wdrożeniu urządzenia do pracy w naszym środowisku – warstwowych dostęp do pamięci masowej.
  • Łatwe w instalacji i zarządzaniu, interfejs graficzny powoduje, że codzienne korzystanie z funkcjonalności jaką oferuje jest bardzo proste i wydajne.
  • Podobnie jak NAS, unified storage oferuje rozwiązania takie jak print serwer, co  redukuje ilość wykorzystywanych serwerów w sieci.
  • Elastyczność, funkcjonalność i skalowalność unified storage zapewnia najnowszą technologię przy małych kosztach zakupu.

Jeżeli szukasz rozwiązania, które jest skalowalne, funkcjonalne, spełnia twoje obecne oczekiwania, jak również te, które będziesz miał w przyszłości. Jeżeli oczekujesz dużej wydajności, niezawodności i elastyczności. Jeżeli do tego oczekujesz dobrej ceny, to rozwiązanie QSAN U400Q-S212 Unified Storage jest właśnie dla ciebie.

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

Synology CC400W: Pierwsza kamera Wi-Fi

19 marca 2025 r. — Firma Synology ogłosiła wprowadzenie na rynek modelu CC400W, najnowszego dodatku…

2 tygodnie ago

QNAP modernizuje przełącznik 100GbE QSW-M7308R-4X! Dodano obsługę Breakout, 40GbE QSFP+ i Cloud Centralized Management

Tajpej, Tajwan, marca 13, 2025– QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i…

3 tygodnie ago

QNAP prezentuje TS-h1277AFX: serwer NAS typu all-flash zaprojektowany do obsługi intensywnych zadań

Tajpej, Tajwan, marca 4, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

1 miesiąc ago

QNAP prezentuje QSW-2104-2T-R2 przełącznik z portami 4 x 2.5GbE i 2 x 10GbE

Taipei, Taiwan, lutego 24, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…

1 miesiąc ago

QNAP prezentuje QSW-3205-5T: 5-portowy przełącznik 10GbE

Tajpej, Tajwan, lutego 20, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

1 miesiąc ago

QNAP QSW-IM3216-8S8T – przełącznik na 16-portów 10GbE klasy przemysłowej przyspieszający integrację IT/OT

Tajpej, Tajwan, stycznia 21, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

2 miesiące ago