Wiele osób w pamięciach masowych typu NAS i SAN myli kontrolery dyskowe SATA/SAS z kontrolerem sprzętowym RAID – a to nie jest to samo. Kontroler sprzętowy RAID w systemach typu NAS i SAN to już historia, kiedyś faktycznie był on potrzebny, bo procesory jakie były na rynku po prostu były za wolne. Nie były one w stanie przetwarzać w tym samym czasie operacji związanych z zadaniami systemu operacyjnego oraz procesami RAID, dlatego dokładano dodatkowy, dedykowany układ scalony, który miał za zadanie skupić się tylko na procesach związanych z RAID.
Obecne procesory są bardzo wydajne, dlatego większość producentów zdecydowało się nie montować na płycie głównej dedykowanego układu scalonego tylko dla RAID, a zamiast tego programowo wydziela się jeden z rdzeni procesora tylko do zadań związanych z procesami RAID. Takie podejście nie wpływa na spadek wydajności systemu, ale za to sprawia, że system jest zdecydowanie tańszy w produkcji, co później ma duży wpływ na jego niższą cenę.
Firma SUN, która opracowała system plików ZFS poszło o krok dalej, wręcz zakazuje stosowania sprzętowych kontrolerów w połączeniu z systemem plików ZFS. Ich zdaniem, sprzętowy kontroler RAID to kolejny element, który powoduje ciche uszkodzenie danych. Dlatego uważajcie, jeżeli ktoś będzie Wam wmawiał, że jego macierz ma super system plików ZFS, który zagwarantuje Wam integralność danych, a jednocześnie ten sam system, będzie miał kontroler sprzętowy.
Podsumowując proszę ostrożnie podchodzić do producentów, którzy twierdzą, że w cenie do 50 000PLN (bez dysków) dostarczają sprzętowy kontroler RAID w systemach typu NAS i SAN. W takim przypadku zawsze zalecam prostą weryfikację, proszę poprosić producent o schemat płyty głównej z wyraźnie zaznaczonym układem scalonym, który pełni funkcje sprzętowego kontrolera RAID. Jeżeli producent nie jest w stanie wskazać na płycie głównej układu scalonego, który odpowiada za wspomaganie obliczeń dla procesów RAID, to odpowiedź jest prosta, jest to system bez sprzętowego kontrolera dla RAID.
Z czystej ciekawości sam sprawdzałem, który producent dostarcza macierz dyskową faktycznie ze sprzętowym kontrolerem. Z tego co udało mi się ustalić jest to tylko firma HP, która w serii 3PAR montuje właśnie dedykowany układ ASIC. Problem w tym, że tam ceny zaczynają się od 90 000 PLN w górę.
I jeszcze jedna uwaga, proszę nie mylić sprzętowych kontrolerów RAID, które są dokładane do serwerów na których później instalujemy system operacyjny typu Windows, bo to jest całkowicie co innego. Powyższy artykuł odnosi się do systemów pamięci masowych typu NAS i SAN.
Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…
Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…
Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…
Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…